Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe Audi RS 6 Avant Performance i RS 7 Performance. Co się zmieniło?

Na rynku pojawiają się nowe Audi RS 6 Avant Performance i RS 7 Performance. Silnik V8 biturbo w obu modelach otrzymał zastrzyk mocy i momentu obrotowego. Edycje Performance pojawiły się po raz pierwszy w 2004 roku w Audi RS 6 C5 i od tego czasu Audi cyklicznie prezentuje nowe, najmocniejsze, inspirowane sportem motorowym wcielenia.

Więcej mocy, więcej momentu i lepsze przyspieszenie

Audi RS 6 Performance
Audi RS 6 Performance. 30 KM i 50 Nm więcej (fot. Audi press)

Silnik V8 biturbo otrzymał większą moc (teraz 630 KM) i wyższy moment obrotowy (850 Nm) uzyskano przez zastosowanie nowych turbosprężarek oraz podniesienie ciśnienia doładowania z 2,4 do 2,6 bara. Oba modele mają też lepsze od standardowych modeli przyspieszenie od 0 do 100 km/h. Wynosi ono teraz 3,4 sekundy (wcześniej 3,6 sekundy). Odmiany Performance mają też mniej wygłuszenia (dzięki temu 8 kilogramów mniej), co firma tłumaczy „zachwyci klientów ekscytujących się doznaniami dźwiękowymi na wyższym poziomie”, co w rzeczywistości oznacza, że szybka jazda po autostradzie może kierowcę i pasażerów po prostu mocniej zmęczyć.

Kultowe quattro

quattro
Quattro, czyli jedna z najważniejszych rzeczy, za które kochamy Audi (fot. Audi press)

Nowe Audi RS 6 Avant Performance i RS 7 Performance mają kultowy, stały napęd na cztery koła quattro, który wędruje na nie przez 8-biegowy automat ze skróconymi czasami zmian. Mechaniczny centralny mechanizm różnicowy podczas normalnej jazdy rozdziela moc silnika na tylną oś w stosunku 40:60. W przypadku poślizgu moment obrotowy przekazywany jest automatycznie na oś o lepszej przyczepności: do 70 proc. może trafić na przód, a do 85 proc. na tył. Samoblokujący centralny mechanizm różnicowy jest teraz lżejszy i ma bardziej kompaktową budowę. Pozwala na większą precyzję podczas pokonywania zakrętów i zmniejsza podsterowność tych drogowych potworów, bo pamiętajmy, że ważą one odpowiednio – 2090 kg Audi RS 6 Avant Performance i 2075 kg Audi RS 7 Performance.

Lżejsze 22-calowe felgi i nowe opony Continental Sport Contact 7

Audi RS 7 Performance
Nowe 22-calowe koła i nowe opony Continental (fot. Audi press)

Nowe RS 6 Avant performance i RS 7 Sportback standardowo wyjeżdżają na 21-calowych kołach, ale jest możliwość zamówienia nowych, 22-calowych obręczy, które są o 5 kilogramów lżejsze niż dotychczasowe. Do tego dochodzą nowe opony Continental Sport Contact 7 (285/30) z jeszcze lepszą przyczepnością i skróconą drogą hamowania.

280 km/h czy 305 km/h?

RS Dynamic Plus
Zarówno Audi RS 7 Performance, jak i Audi RS 6 Performance z opcjonalnym pakietem RS Dynamic plus będą mogły rozpędzić się nawet do 305 km/h (fot. Audi press)

W standardzie nowe modele otrzymują pakiet RS Dynamic układem czterech skrętnych kół i sportowym dyfrem na tylnej osi, zwiększający prędkość maksymalną do 280 km/h. Opcją jest pakiet RS Dynamics plus, dzięki któremu samochód może rozpędzić się do 305 km/h. W tym wypadku dostajemy też ceramiczny układ hamulcowy, o 34 kilogramy lżejszy od standardowego.

Co jeszcze musicie wiedzieć o nowych modelach Audi?

Audi RS 7 Performance tył
Nowe lakiery i nowe elementy wnętrza (fot. Audi press)

Wisienką na torcie są nowe kolory lakierów nadwozia i opcjonalne wprowadzenie niebieskiego koloru do wnętrza. Szczególnie wymagający klienci mogą skorzystać z nowego narzędzia wizualizacyjnego „Audi Exclusive Customizer” i zaprojektować swoje wymarzone cztery kółka w tysiącach indywidualnych kombinacji, tworząc własną edycję specjalną. Od 8 grudnia RS 6 Avant performance i RS 7 Sportback performance są dostępne w cenie 135 000 euro każdy.

Total
1
Shares