Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe auta Bawarczyków: BMW iX xDrive40 i BMW iX xDrive50

BMW ogłosił pierwsze dwie wersje nowego, elektrycznego BMW iX. Auta trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku.
BMW iX
BMW iX xDrive40 i BMW iX xDrive50 (fot. BMW)

BMW przypomina o swoim nowym, elektrycznym SAV-ie (Sport Activity Vehicle): BMW iX, ogłaszając, że pierwszymi wersjami tego modelu, które trafią do sprzedaży pod koniec 2021 roku będą BMW iX xDrive40 oraz BMW iX xDrive50.

Złożyliśmy obietnicę i wywiążemy się z niej: BMW iX zacznie wchodzić na rynki jeszcze pod koniec tego roku, w dwóch wersjach: jako BMW iX xDrive40 i BMW iX xDrive50 — mówi Pieter Nota, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za klientów, marki i sprzedaż. Choć oficjalne ceny nie zostały jeszcze podane, wiadomo mniej więcej o jakim poziomie mówimy. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli BMW, nowy BMW iX xDrive40 (czyli tańszy z dwóch ogłoszonych wariantów) ma kosztować (w Niemczech) porównywalnie do modelu BMW X5 z konwencjonalnym napędem spalinowym. Dla przypomnienia: aktualne ceny modelu BMW X5 w Polsce startują od 283 900 zł.

BMW iX
Gigantyczne “nerki” – kontrowersyjny element stylizacji nowych BMW (fot. BMW)

Ciekawostką jest zupełnie nowy model biznesowy, na mocy którego klienci, którzy zakupią nowe, elektryczne BMW będą mogli nabyć opcjonalne elementy wyposażenia również w późniejszym czasie, tj. już po wejściu w posiadanie samego pojazdu. BMW chwali się też mocą elektrycznego układu napędowego. W mocniejszej xDrive50 auto wyposażone jest w dwa silniki elektryczne (każdy napędza inną oś), a sumaryczna moc maksymalna to 370 kW (500 KM). Ma to zapewnić autu bardzo dobrą dynamikę. Auto pierwszą setkę osiągnie w niecałe 5 s. Słabsza wersja, czyli BMW iX xDrive40 to również mocne auto z napędem na obie osie, o mocy 240 kW (300 KM), przyśpieszające od 0 do 100 km/h w nieco ponad 6 sekund.

BMW iX
BMW iX xDrive50 – napęd na obie osie i 500 mechanicznych konii zasilanych prądem z akumulatora o pojemności 100 kWh (fot. BMW)

Mocniejsza z dwóch wersji otrzyma akumulator trakcyjny o pojemności 100 kWh, słabsza – xDrive40 – 70 kWh. Zasięg BMW iX xDrive50 w cyklu WLTP ma przekraczać 600 km, słabsza wersja – ponad 400 km. BMW zastrzega, że podane dane są prognozami opartymi na aktualnym stanie rozwoju pojazdu (który – przypomnijmy – jeszcze nie wszedł do masowej produkcji).

wnętrze BMW iX
Na pokładzie najnowsza generacja systemu iDrive z charakterystycznym, wygiętym w stronę kierowcy panelem z ekranami (fot. BMW)

Jeżeli chodzi o ładowanie, obie wersje elektrycznego SAV-a akceptują dostarczanie energii z mocą 200 kW i 150 kW (odpowiednio dla iX xDrive50 i iX xDrive40). W kokpicie pojazdu na kierowcę i pasażerów czekać będzie najnowsza generacja BMW OS 8 z nowym interfejsem iDrive, o którym już pisaliśmy. Moduły łączności bezprzewodowej pojazdu są zgodne ze standardem 5G – najszybszej komunikacji z internetem za pośrednictwem infrastruktury komórkowej.

Total
0
Shares