BMW pochwaliło się szczegółami na temat najnowszego, zmodyfikowanego BMW X7 – topowego SUV-a bawarskiej marki. To, że BMW X7 jest olbrzymi już wiedzieliśmy, ale teraz producent obiecuje sporo innowacji w zakresie stylistyki, napędu, zautomatyzowanej jazdy, parkowania, inteligentnej łączności sieciowej czy intuicyjnej obsługi. Oto jakich nowości można się spodziewać w nowym BMW X7.
Nowy BMW X7 zadebiutuje oficjalnie na rynku w sierpniu 2022 roku. Do oferty wejdą trzy warianty silnikowe tego potężnego SUV-a produkowanego w fabryce BMW w Spartanburgu w Stanach Zjednoczonych – w miejscu, które niemiecka marka określa jako “centrum kompetencji serii BMW X”.
Nowe BMW X7 – wersje napędowe
Odświeżone BMW X7 w wersji modelowej na rok 2023 oferowane będzie w trzech wersjach napędowych: BMW X7 xDrive40i, BMW X7 xDrive40d oraz najmocniejsza odmiana BMW X7 M60ixDrive. Wszystkie odmiany napędowe mają napęd xDrive na wszystkie koła, a także wszystkie są napędami doposażonymi w instalację miękkiej hybrydy pracującej z napięciem 48 V. Niewielki silnik elektryczny w każdej odmianie nowego X7 ma taką samą moc 9 kW (12 KM) i 200 Nm. Wszystkie warianty wyposażone są również w 8-stopniową, automatyczną przekładnię Steptronic.
Najsłabsza odmiana to BMW X7 xDrive40d – auto napędza w tym wypadku sześciocylindrowy, trzylitrowy, rzędowy diesel o mocy łącznej 259 kW (352 KM) i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym aż 720 Nm. Auto przyśpiesza do setki w 6,1 s, a prędkość maksymalna to 243 km/h. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg WLTP to od 7,6 do 8,7 l/100 km.
Więcej kucy pod maską ma odmiana z sześciocylindrowym, trzylitrowym benzyniakiem, czyli BMW X7 xDrive40i. Sumaryczna moc w tym przypadku to 380 KM (280 kW), ale już moment obrotowy jest niższy niż w dieslu i wynosi maksymalnie “skromne” 540 Nm. Przyśpieszenie jest lepsze niż w wersji wysokoprężnej, do setki ten luksusowy mastodont katapultuje się w 5,8 sekundy, a prędkość maksymalna to 250 km/h. Zużycie paliwa wg WLTP w cyklu mieszanym wynosi od 9,2 do 10.5 l/100 km.
Dostawcą adrenaliny z całą pewnością będzie topowa wersja BMW X7 M60ixDrive, w której mocy dostarcza benzynowy silnik V8 o pojemności 4395 ccm i mocy 390 kW (530 KM). Maksymalny moment obrotowy to 750 Nm. Setkę najmocniejsze X7 osiąga w 4,7 sekundy, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Spalanie? Wg WLTP w cyklu mieszanym od 12,2 do 13,3 l/100 km.
Nowe BMW X7 – zmiany w wyglądzie
Niemiecka marka chwali się nową intepretacją typowych dla Bawarczyków elementów stylistycznych – dwuczęściowe reflektory, nowa atrapa chłodnicy, olbrzymie powierzchnie pasa przedniego. Opcjonalnie klienci będą mogli zamówić atrapę chłodnicy BMW Iconic Glow z subtelnym podświetleniem kaskadowym. BMW lubi ostatnio podświetlać gigantyczne “nerki” co da się zauważyć również w zapowiedzianym BMW i7.
Nowością są również trójwymiarowe, wąskie, diodowe lampy tylne. Po raz pierwszy BMW zdecydowało się również na oferowanie aż 23-calowych obręczy ze stopów lekkich. W standardzie nowe BMW X7 jest wyposażone w 20-calowe alufelgi.
Nowe BMW X7 – zmiany w technice
Kolejną nowością widoczną już w kokpicie najpotężniejszego SUV-a niemieckiej marki jest nowy system operacyjny BMW 8 i nowa generacja BMW iDrive z zakrzywionym wyświetlaczem – rozwiązanie, którego mieliśmy okazję już doświadczyć przy okazji testu modelu BMW iX. Wirtualne zegary mają przekątną 12,3 cala, a centralny wyświetlacz multimediów aż 14,9 cala – oba ekrany są pod wspólną szklaną powierzchnią zakrzywioną w stronę kierowcy – w końcu to BMW.
Auto w standardzie ma siedem miejsc w trzech rzędach siedzeń, opcjonalnie można zrezygnować z kanapy w drugim rzędzie na rzecz dwóch komfortowych foteli (mamy wtedy wersje 6-miejscową). Maksymalna pojemność bagażnika po złożeniu oparć to 2120 litrów. W standardzie mamy też szklany dach panoramiczny składający się z trzech elementów, opcjonalnie może być większy z podświetleniem diodowym.
Komfort podróży ma też gwarantować adaptacyjne, pneumatyczne zawieszenie obu osi i adaptacyjny układ jezdny, co stanowi standardowe wyposażenie każdej odmiany nowego BMW X7. Dodatkowo można zamówić aktywny układ kierowniczy i aktywną stabilizację przechyłów bocznych (standard w topowej wersji X7 M60ixDrive).
Auto wszechstronnie wspiera kierowcę podczas różnych sytuacji drogowych. Mamy tu m.in. układ ostrzegania przed kolizją czołową z funkcją wykrywania pojazdów jadących z naprzeciwka podczas skrętu w lewo oraz wykrywanie pieszych i rowerzystów podczas skrętu w prawo. Opcjonalnie dostępne są: aktywne prowadzenie do celu, rozpoznawanie sygnalizacji świetlnej, asystent jazdy z przyczepą, czy asystent manewrów z pamięcią manewru. Ciekawostką jest też możliwość zastosowania w nowym BMW X7 modułu komunikacyjnego eSIM przystosowanego do standardu 5G.
Pierwsze egzemplarze trafią do oferty bawarskiej marki w sierpniu 2022 roku.