Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Test. Suzuki SX4 S-CROSS Hybrid 4WD Elegance

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

SUZUKI SX4 S-CROSS zostało zaprezentowane w marcu 2013 roku podczas 83. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Wersja produkcyjna dołączyła do gamy we wrześniu 2013 roku. W 2016 auto zostało poddane pierwszemu liftingowi, a od 2020 oferowane jest w wersji Hybrid. Mimo modyfikacji to wciąż w dużej mierze ten sam samochód, który pojawił się na rynku 9 lat temu. Czy SX4 S-CROSS jest w stanie skutecznie walczyć o klienta?

Styl

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Srebrne wstawki w zderzakach SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Segment kompaktowych crossoverów bardzo się rozrósł od czasu premiery tego Suzuki, ale mimo to SX4 dobrze znosi trudy czasu. OK, może i jego stylistyka nie jest dziś nowatorska, ale czy klienci Suzuki szukają czegoś na modłę „statku kosmicznego”? W takim aucie z pewnością świetnie poczują się osoby starsze oraz takie, które cenią sobie prostotę i funkcjonalność. Mierzący 4300 mm długości S-CROSS jest o 13 cm dłuższy od Vitary. Dzięki temu może zaoferować więcej miejsca dla pasażerów drugiego rzędu oraz bardziej pojemny 430-litrowy bagażnik. 

Wnętrze

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Twarde plastiki we wnętrzu SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Deska rozdzielcza SX-4 jest wyposażona w dwa klasyczne zegary z monochromatycznych wyświetlaczem po środku – takie rozwiązanie jest razu zrozumiałe dla osób, które od kilku lat nie zmieniały auta. Nowoczesność wprowadza dotykowy i kolorowy system multimedialny, który obsługuje technologie Android Auto oraz Apple Carplay. Kształt całej deski rozdzielczej jest bardzo łagodny i narysowany pod gusta europejskie. Wsiadanie do crossovera, który ma 180-milimetrowy prześwit jest dziecinne łatwe, a w progach są ładne dekoracje. Kierowca i pasażer mają dużo miejsca i dobrą widoczność.

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Sporo miejsca na tylnej kanapie SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

W wersji Elegancję przednie fotele mają dwustopniowe podgrzewanie i są wygodne, ale ciemna tapicerka wygląda dość smutnie. Duży szklany dach dostępny jest wraz ze skórzaną tapicerką w wersji Elegance Sun. Czy warto dopłacić? Jeśli mamy dzieci, to zdecydowanie tak. Maluchy z pewnością pokochają przeszklony sufit. Co ciekawe – SX4 S-CROSS oferuje dwustrefową automatyczną klimatyzację w każdej wersji wyposażnia – to duży plus. 

SIlnik 

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Brudny silnik to dobry silnik! (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Nowy silnik K14D to znany jest nam już modelu Vitara. To turbodoładowany motor, który zapewnia moc 129 KM oraz 235 Nm maksymalnego momentu obrotowego, dostępnego już przy 2000 obr./min. Dzięki tej jednostce napędowej Suzuki przyśpiesza do 100 km/h w 9,5 sek. i osiąga prędkość maksymalną 190 km/h. Dodatkowo SX4 wyposażony jest w układ mild hybrid 48V SHVS. Ów mechanizm składa się z trzech głównych elementów: urządzenia ISG 48V z funkcją silnika elektrycznego, akumulatora litowojonowego 48V i przetwornicy prądu stałego z 48V na 12V. Najważniejsze cechy nowego systemu to zupełnie funkcje uzupełniania i kompensowania momentu obrotowego. To pozwala na zwiększanie momentu obrotowego podczas ruszania i przyspieszania. System posiada również nową funkcję wspomagania biegu jałowego, która eliminuje zużycie paliwa podczas wytracania prędkości.

Prowadzenie

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
SUZUKI SX4 S-SCROSS ma prześwit wynoszący 180 mm(fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Podstawową konfiguracją jest napęd na oś przednią (2WD), ale w naszym egzemplarzu został on zastąpiony przez zaawansowany napęd na 4 koła ALLGRIP SELECT (4WD) oferujący 4 tryby pracy. Tryb Auto nastawiony na maksymalne obniżenie zużycia paliwa w typowych warunkach drogowych, aktywuje napęd 4WD w razie wykrycia poślizgu.Tryb Sport poprawia zachowanie auta w zakrętach, przenosząc więcej momentu obrotowego do kół tylnej osi. Aby poprawić reakcję silnika, zmienia też charakterystykę pracy i czułość pedału przyspieszenia. Snow mode to optymalne rozwiązanie na zaśnieżone i nieutwardzone drogi oraz inne śliskie nawierzchnie. Finalnie jest też Tryb Lock, który pozwala na przeniesienie części momentu obrotowego na koła tylnej osi aby umożliwić wyjechanie ze śniegu, błota lub piasku.

Odrobina off-roadu w SUZUKI SX4 S-SCROSS? No problem! (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

ALLGRIP SELECT to świetnie działający układ, który bardzo poprawia właściwości trakcyjne zarówno na drodze jak i poza nią. S-CROSS nie boi się polnych dróg, a nawet bezdroży. Jazda po nieutwardzonych okolicach łódzkiego lotniska w czasie roztopów była dla tego Suzuki formalnością. SX4 również lepiej od Vitary zachowuje się przy dużych prędkościach. W kabinie jest ciszej, a dłuższy rozstaw osi pozwala na pewniejsze prowadzenie. Po wspomaganym elektrycznie układzie kierowniczym nie można oczekiwać precyzji skalpelu, ale radzi sobie z powierzonym mu zadaniem bez najmniejszego problemu. 

Bezpieczeństwo

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Manualna skrzynia biegów i napęd na obie osie zapewniają pełną kontrolę nad wozem (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

SX-4 S -SCROSS to bezpieczny samochód. Na pokładzie znajdziemy np. Emergency stop signal, czyli system ostrzegania o awaryjnym hamowaniu. Ponadto w razie wykrycia zagrożenia z przodu pomoże nam Radar Brake Support. To układ system wspomagania hamowania awaryjnego z detektorem radarowym, który wywoła alarm oraz naciśnie za nas na hamulec. Wersja Elegance oraz Elegance Sun jest wyposażona w kamerę cofania i czujniki parkowania z przodu, oraz z tyłu. 

Podsumowanie 

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Pokaźne logo SUZUKIw grillu SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Cena prezentowanego egzemplarza nieznacznie przekracza barierę 100 tys. zł, a cennik zaczyna się od 80 tys. Czy warto? Suzuki SX4 S-CROSS to ciekawa propozycja z Japonii, która w hierarchii Suzuki dominuje rozmiarami nad Vitarą. Stylistyka SX4 zdaje się być bardziej nakierowana na klientów z Europy,. Z kolei Vitara oferuje więcej nowoczesnych technologii z zakresu bezpieczeństwa i prawdziwą azjatycką atmosferę. Jeżeli szukacie Państwo niezawodnego, ale dość konserwatywnego crossovera klasy kompakt to warto sprawdzić ofertę Suzuki, które ma aż dwa modele w tym segmencie. Przekonawszy się o ich możliwościach na własnej skórze z pewnością docenicie ich zalety.

SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
SUZUKI SX4 S-SCROSS (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Total
0
Shares