Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe fotoradary – nie tylko na moście Poniatowskiego

Nowe fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, drony, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – arsenał urządzeń rośnie. Gdzie pojawią się nowe?
fotoradar
(fot. Shutterstock)

Ostatnio media obiegła informacja o nowych, już postawionych (ale jeszcze nie włączonych do systemu) fotoradarach stacjonarnych ustawionych w sześciu lokalizacjach na moście Poniatowskiego w Warszawie. Zostaną one uruchomione jeszcze w maju. Pamiętajmy, że to zaledwie ułamek planowanego rozwoju sieci urządzeń mających temperować co bardziej krewkich kierowców. GITD już zakupił 359 urządzeń rejestrujących.

Gdzie zostaną one zamontowane? Cóż, lista planowanych lokalizacji była udostępniana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego już wcześniej w tym roku, warto przypomnieć o jakich miejscach mówimy. Jednocześnie informujemy, że to tylko wybrane lokalizacje:

ŁódźAl. Mickiewicza / Żeromskiego
WarszawaAl. Prymasa Tysiąclecia / Wolska
Nowy SączKilińskiego / Królowej Jadwigi
KrakówKuklińskiego / Nowohucka
KatowiceStęślickiego / Chorzowska
RzeszówAl. Piłsudskiego / Al. Cieplińskiego
ŁódźRondo Inwalidów – Rokicińska / Puszkina
LublinRondo Kuklińskiego – Lubomelska /  Al. SolidarnoścI
KrakówKonopnickiej / Wadowicka Kalwaryjska
RzeszówAl. Rejtana / Al. AK
Poznańrondo Kaponiera / Roosvelta
RzeszówKrakowska / Al. Gen. Okulickiego / Al. Wincentego Witosa
LublinAl. Tysiąclecia / al. Unii Lubelskiej
KrakówNowohucka / Al. Pokoju 
SzczecinAl. Wyzwolenia / Al. Niepodległości
BydgoszczJagiellońska / Ogińskiego
WarszawaAl. Krakowska / Łopuszańska
Bielsko-BiałaWarszawska / Sarni Stok
ŁódźAndrzeja Strugi / Kościuszki
WarszawaPl. Zawiszy / Towarowa
Ruda Śląska1 Maja / Kokota
BydgoszczSkłodowskiej / Wyszyńskiego
KielceSandomierska / Al. Solidarności
KrakówWadowicka-Zakopiańska / Tischnera-Bożka
ZabrzeReligi – Bytomska / Stelmacha
BiałystokGenerała Nikodema Sulika / Kaziemierza Wielkiego
PłockWyszogrodzka / Popiełuszki
SosnowiecBaczyńskiego / Piłsudskiego
BiałystokZwierzyniecka / św. PIO
Piotrków TrybunalskiSikorskiego / Concordii
Planowane lokalizacje nowych fotoradarów (źr. GITD)

Liczba zakupionych urządzeń jest oczywiście znacznie większa niż lista miejsc na powyższej liście, wynika to stąd, że GITD zamierza również wymienić wiele już działających fotoradarów na znacznie nowsze urządzenia o większej wydajności, skuteczności i szerszym polu obserwacji. Np. w wielu miejscach pojawią się w miejsce starszych urządzeń nowoczesne fotoradary zdolne do rejestracji wykroczeń związanych z szybkością w obu kierunkach jazdy. Zatem jak liczysz na to, że możesz “depnąć” bo jesteś już “za” fotoradarem, to możesz się zdziwić.

Policja
Niezależnie od rosnącego arsenału sprzętu rejestrującego policjanci coraz częściej korzystają z dronów (fot. Shutterstock)

Warto też wspomnieć, że wśród nowych urządzeń, które wzbogacą arsenał środków do wyhamowywania temperamentu co niektórych kierowców znajdują się nie tylko klasyczne stacjonarne rejestratory prędkości (część z nich – przypominam – rejestruje zdarzenia w obu kierunkach ruchu), ale także sprzęt do OPP (odcinkowy pomiar prędkości), urządzenia do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle czy sprzęt rejestrujący wykroczenia na przejazdach kolejowych (niestosowanie się kierowców do sygnalizacji).

Zdecydowanie warto jeździć zgodnie z przepisami, bo o ile stanowisko fotoradaru musi być w myśl przepisów oznaczone stosownymi znakami (dotyczy to również stref pomiaru prędkości), to policjanci coraz intensywniej wykorzystują również nowoczesny sprzęt innego typu, np. drony. Póki co, z dronów korzystają tylko policjanci, ale i GITD nie wyklucza zastosowania tego typu urządzeń.

Łamiesz przepisy? Policyjny dron Cię wypatrzy

Total
0
Shares