Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe modele marki Dacia – wiemy już (prawie) wszystko

Dacia wprowadza trzy nowe modele, nowy design, lepsze technologie i deklaruje utrzymanie tych samych, korzystnych cen.
Dacia Sandero i Sandero Stepway

Dacia proponuje nową definicję samochodu, który ma wszystko co niezbędne, a jednocześnie nie pustoszy portfeli nabywców. Marka zaprezentowała właśnie trzecią, odnowioną edycję bestsellerowych modeli z nową stylistyką, platformą i nowym wyposażeniem. Jakie są nowe auta Dacia?

Nowa Dacia Logan, Dacia Sandero i Dacia Sandero Stepway otrzymały zupełnie nową stylistykę. Nowe Sandero, Sandero Stepway i Logan dysponują trzema pełnowymiarowymi miejscami z tyłu, kanapą składaną w układzie 1/3-2/3 (zależnie od wersji) i dużym rodzinnym bagażnikiem. W Sandero bagażnik ma pojemność 328 l (310 + 18 l). Posiada – zależnie od wersji – wyjmowaną podłogę oraz zdalnie odblokowywaną klapę za pomocą przycisku w kluczyku lub na karcie hands-free. Nowy Logan dysponuje bagażnikiem o pojemności 528 l.

Nowa Dacia Logan, auto zyskało wizualnie, wydaje się wyraźnie większe od sedana poprzedniej generacji (fot. Dacia)

Samochód zyskał bardziej płynną linię dzięki zwiększeniu łącznej długości nadwozia o 3,6 cm, wydłużeniu rozstawu osi i skróceniu tylnego zwisu. Sylwetka samochodu z mocniej pochyloną przednią szybą i obniżonym o 1 cm dachem jest teraz bardziej smukła. Uciekająca linia dachu i nieco mniejsze szyby boczne zapewniają bardziej dynamiczny wygląd nadwozia. Koła wypełniające całe nadkola i bardziej atrakcyjny design niektórych elementów, jak np. klamek drzwi, są takie same jak w Nowym Sandero i Sandero Stepway.

Nowe Sandero Stepway to auto, które naprawdę może się podobać (fot. Dacia)

Nowe Sandero Stepway można natychmiast rozpoznać z przodu po masce ‒ bardziej wypukłej, z mocniejszymi przetłoczeniami. Model ma typowe cechy crossovera: większy prześwit, relingi dachowe z logo modelu, szerokie nakładki na nadkola i wzmocnienia w dolnej części drzwi wyróżniające się inną fakturą. Do tego dochodzą chromowane logo Stepway pod osłoną chłodnicy i wyraziste listwy nad światłami przeciwmgłowymi. Przedni i tylny zderzak mają osłonę w kolorze metalu.

I wreszcie nowa Dacia Sandero, wraz z charakterystycznymi reflektorami LED do jazdy dziennej podkreślającymi nową stylizację marki (fot. Dacia)

Wyraźnie zaznaczone nadkola nadają Nowemu Sandero bardziej wyrazisty niż w przypadku poprzednika wygląd. Ogólne proporcje nadwozia nie zmieniły się, bo są kluczowe dla sukcesu tego modelu ‒ ma stosunkowo niewielkie rozmiary zewnętrzne i więcej miejsca w środku, dzięki czemu jest jeszcze bardziej uniwersalny. Linia nadwozia jest bardziej płynna dzięki pochyleniu przedniej szyby, obniżonemu o 1 cm dachowi z linią lekko uciekającą do tyłu i antenie umieszczonej na jego krańcu. Prześwit pozostał taki sam, ale dzięki większemu rozstawowi kół, które idealnie wypełniają całe nadkola, Nowe Sandero wydaje się niższe i bardziej stabilne.

Kokpit nowej Dacii Sandero czerpie z technologicznej puli rozwiązań Renault (fot. Dacia)

Wszystkie nowe Dacie zbudowane są na modułowej platformie aliansu RNM (Renault-Nissan-Mitsubishi) CMF, co definiuje potencjał technologiczny nowych modeli. Platforma konstrukcyjna definiuje nie tylko gabaryty (zresztą pomiędzy modelami mogą one się znacznie różnić), ale przede wszystkim architekturę układów elektronicznych w pojeździe. To z kolei pozwoliło na oferowanie marce Dacia zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy, w tym obowiązkowego już na terenie UE systemu e-Call. W standardzie każdego z wymienionych modeli otrzymamy też sześć poduszek powietrznych.

Niezależnie od wersji elementy wyposażenia montowane w standardzie obejmują uchwyt na smartfona (wyjmowany w zależności od wersji), ekran komputera pokładowego, przełączniki sterowania regulatora i ogranicznika prędkości w kierownicy oraz automatyczne włączanie świateł mijania. Kierowca może dzięki temu stale trzymać ręce na kierownicy i nie odrywać wzroku od drogi. Nowa automatyczna klimatyzacja z cyfrowym wyświetlaczem, podgrzewane przednie fotele (od kwietnia 2021 r.), karta hands-free ze zdalnym otwieraniem klapy bagażnika, automatyczny hamulec postojowy, kamera cofania, czujniki wspomagania parkowania przodem i tyłem oraz automatyczne włączanie wycieraczek są dostępne w standardzie lub w opcji, zależnie od rynku zbytu. Po raz pierwszy w historii Dacii – w 2021 roku w Nowym Sandero i Nowym Sandero Stepway pojawi się przeszklony, elektrycznie otwierany dach.

Gama nowych modeli Dacia

Gama silników obejmuje wyłącznie jednostki benzynowe z nową automatyczną skrzynią biegów CVT i wersja z fabrycznie montowaną instalacją LPG. Silniki spełniają wymagania normy Euro 6D-Full, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Oto gama motorów w nowych Daciach:

  • SCe 65 (niedostępny w Sandero Stepway): 3-cylindrowy, wolnossący, o pojemności 1,0 l
    – podstawowy silnik współpracujący z 5-biegową skrzynią mechaniczną,
  • TCe 90: 3-cylindrowy, turbodoładowany, o pojemności 1,0 l, współpracuje z 6-biegową skrzynią mechaniczną lub automatyczną skrzynią typu CVT.
  • TCe 100 LPG: nowy, 3-cylindrowy, turbodoładowany, dwupaliwowy (benzyna/LPG) silnik o pojemności 1,0 l, współpracuje z 6-biegową skrzynią mechaniczną. Liczby obok nazw silników określają moc (65, 90 i 100 KM).

Producent deklaruje, że auta mają być dostępne za to, za co cenią markę klienci – bezkonkurencyjną cenę. Dla przypomnienia poprzednia i wciąż dostępna w ofercie marki generacja Dacii Logan startuje od 35 700 zł, za Dacię Sandero zapłacimy od 36 900, a model Sandero Stepway poprzedniej generacji jest dziś wyceniany na kwotę od 48 300 zł. Jeżeli marce uda się utrzymać te kwoty w nowych generacjach, to absolutnie nie mamy wątpliwości, co do powodzenia sprzedaży nowych modeli. Model Sandero pojawi się w salonach marki w połowie lutego 2021, Logan troszkę później.

Total
0
Shares