Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe Porsche 911 GT3 – oto jest!

Nowe Porsche 911 GT3 to propozycja dla kierowców oczekujących naprawdę ekstremalnych osiągów, auto wyczynowe legalne na zwykłych drogach.
Porsche 911 GT3
Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)

Porsche zaprezentowało debiutujące dziś na światowym rynku nowe Porsche 911 GT3. Najnowsze, siódme wcielenie tego samochodu sportowego powstało, tak jak poprzednie, w ścisłej współpracy z Porsche Motorsport. Nowe 911 GT3 to po prostu wyczynowe auto z wyścigową techniką oferowane w formie modelu seryjnego, który może legalnie poruszać się po drogach publicznych. Legalnie przynajmniej jeżeli chodzi o homologację, bo kierowca ze zbyt ciężką nogą w tym pojeździe, szybko granicę legalności przekroczy.

Nowe Porsche 911 GT3 – bokser, 4 litry, 6 cylindrów, ponad 500 koni

Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)
Nowe Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)

Cechy szczególne? Nowe Porsche 911 GT3 siódmej generacji wyróżnia charakterystyczne tylne skrzydło typu “łabędzia szyja” oraz efektowny, potężny dyfuzor – oba elementy pochodzą z renomowanego auta wyczynowego klasy GT, modelu Porsche 911 RSR. Pod maską najnowszego GT3 pracuje – jakżeby inaczej – sześciocylindrowy, czterolitrowy bokser wyprowadzony z prostej linii z wyczynowego 911 GT3 R, który najostrzejsze próby przeszedł na wielu wyścigach długodystansowych. Silnik rozwija moc maksymalną 375 kW (510 KM).

Nowe GT3 – jeszcze szybsze

Pierwsze Porsche 911 GT3 1999 (źr. Porsche, opr. Automotyw.com)

Z maksymalną prędkością 320 km/h (318 km/h z PDK) nowy samochód jest jeszcze szybszy od poprzedniego 911 GT3 RS. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu 3,4 sekundy. Porsche oferuje nowy model nie tylko z superszybką i niezwykle precyzyjną siedmiobiegową przekładnią PDK, ale także z 6-biegową przekładnią manualną, zapewniającą ponoć wyjątkowe wrażenia z jazdy – coś dla prawdziwych pasjonatów sportowej jazdy w najbardziej klasycznym wydaniu, kiedy to kierowca decydował o wszystkim.

Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)
Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)

Wyrafinowana aerodynamika, zaprojektowana z uwzględnieniem doświadczeń zdobytych w wyścigach, generuje dużo większy docisk bez zauważalnego wpływu na współczynnik oporu powietrza. W pozycji wyczynowej ręcznie regulowane elementy skrzydła i dyfuzora znacząco podnoszą ciśnienie aerodynamiczne, istotne pod kątem uzyskiwania wysokich prędkości w zakrętach. To jednak konfiguracja zarezerwowana wyłącznie dla jazdy w warunkach torowych – bo właśnie tam 911 GT3 może zaprezentować wszystkie swoje atuty.

Nordschleife – w mniej niż 7 minut

I najnowsza odsłona Porsche 911 GT3 zaprezentowana podczas dzisiejszej premiery online (źr. Porsche, opr. Automotyw.com)

Podczas finalnych testów na północnej pętli toru Nürburgring, czyli tradycyjnym wyznaczniku dla wszystkich samochodów sportowych Porsche, nowy model okazał się o ponad 17 sekund szybszy od poprzednika. Kierowca rozwojowy Lars Kern przejechał pełne okrążenie o długości 20,8 km w zaledwie 6:59,927 min. Krótszą, liczącą 20,6 km pętlę, która wcześniej służyła jako punkt odniesienia, 911 GT3 pokonało w 6:55,2 min, co jest wynikiem o ponad minutę lepszym od rezultatu osiągniętego przez Waltera Röhrla prowadzącego Porsche 911 GT3 pierwszej generacji (996) z 1999 roku. Walter Röhrl uzyskał wówczas czas 7:56.

Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)
Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)

Jörg Bergmeister: “najlepszy produkcyjny wóz na Zielone Piekło”

Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)
Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)

Nowy samochód, zaopatrzony w opcjonalnie dostępne ogumienie Michelin Pilot Sport Cup 2 R, w fachowych rękach ambasadora marki Porsche Jörga Bergmeistera w czasie kilku przejazdów konsekwentnie legitymował się niezmiennymi osiągami. Dla Bergmeistera – doświadczonego profesjonalnego kierowcy wyścigowego – to „zdecydowanie najlepszy produkcyjny wóz”, jakim kiedykolwiek jeździł w „Zielonym Piekle”.

Porsche 911 GT3 – większy, szerszy, ale wciąż lekki

Egzemplarz nowego Porsche 911 GT3 zaprezentowany na premierze (źr. Porsche, opr. Automotyw.com)

Pomimo szerszego nadwozia, większych kół i dodatkowych rozwiązań technicznych masa własna nowego 911 GT3 plasuje się na równi z poprzednikiem. Egzemplarz z manualną przekładnią waży 1418 kg, a z PDK – 1435 kg. W utrzymaniu dyscypliny wagowej pomagają: przednia pokrywa wykonana z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFRP), lekkie szklane szyby, zoptymalizowane tarcze hamulcowe oraz kute obręcze z lekkich stopów, a także osłona tylnej części kabiny. Lekki sportowy układ wydechowy zmniejsza masę własną o co najmniej 10 kg, a dzięki bezstopniowo, elektrycznie regulowanym klapom pozwala pogodzić niezwykle emocjonujące wrażenia dźwiękowe z normą emisji spalin Euro 6d ISC FCM (EU6 AP). Zużycie paliwa nowego 911 GT3 z manualem w cyklu mieszanym wynosi 13,3 l/100 km (dla wersji ze skrzynią PDK – 12,4 l/100 km).

Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)
Kokpit nowego Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)

Wyścigowe geny są widoczne praktycznie we wszystkich detalach nowego 911 GT3. Projekt kokpitu odpowiada temu z obecnej generacji modelu. Nowością jest ekran torowy: wystarczy nacisnąć przycisk, aby zredukować zawartość wyświetlaczy po lewej i prawej stronie centralnego obrotomierza, wyskalowanego do 10 tysięcy obrotów na minutę, do informacji istotnych podczas jazdy na torze, takich jak ciśnienie w ogumieniu, temperatura oleju, poziom paliwa i temperatura cieczy chłodzącej. Pojawiają się tam również zalecenia asystenta zmiany biegów, z kolorowymi paskami po lewej i prawej stronie obrotomierza, oraz wskaźnik zmiany biegów zaczerpnięty z Porsche Motorsport.

Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)
Wnętrze nowego Porsche 911 GT3 (fot. Porsche)

Porsche oferuje nowe 911 GT3 w cenie od 865 tys. zł. Rozpoczęcie dostaw przewidziano na maj 2021 r.

Total
1
Shares