Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe przepisy od 1 czerwca – Prezydent złożył podpis pod nowelą ustawy Prawo o ruchu drogowym

Pieszy na przejściu
(fot. Shutterstock)

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej poinformowała dziś, że Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że z dniem 1 czerwca 2021 roku wejdzie w życie szereg przepisów: pierwszeństwo pieszego także PRZED wejściem na pasy, zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych, co jeszcze się zmieni?

Pierwszeństwo pieszych – zmiany!

Od 1 czerwca pierwszeństwo będą mieć piesi nie tylko znajdujący się na przejściu, lecz również osoby dopiero wchodzący na przejście (fot. Shutterstock)

Nowelizacja ustawy przewiduje rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych przechodzących przez jezdnię na przejściu dla pieszych. Zgodnie z nowymi regulacjami “pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju”. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Dlatego kierowcy, pamiętajmy – od 1 czerwca należy ustąpić pierwszeństwa również pieszemu, który stoi przed przejściem dla pieszych. To już nie będzie wyłącznie grzeczność kierowcy, a jego prawny obowiązek.

Jesteś pieszym na przejściu? Zapomnij o smartfonach!

Używanie smartfonu podczas przechodzenia przez jezdnię od 1 czerwca br. będzie zakazane (fot. Shutterstock, opr. Automotyw.com)

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza również zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Obszar zabudowany? 50 km/h – niezależnie od pory dnia

Ujednolicenie prędkości na obszarze zabudowanym pozwoli usunąć liczne znaki ograniczenia do 50 km/h znajdujące się w wielu miejscowościach (fot. Shutterstock)

Podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu drogowego określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Do 31 maja 2021 roku obowiązują jeszcze stare przepisy, w myśl których w porze nocnej (godziny od 23 do 5 nad ranem) dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 60 km/h.

Koniec jazdy na zderzaku na trasach szybkiego ruchu

Jazda “na zderzaku” to głupota. Zachowanie odpowiedniego odstępu na trasach szybkiego ruchu istotnie wpływa na większe bezpieczeństwo na drodze (fot. Shutterstock)

Nowela wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie zobowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. W praktyce oznacza to, że jadąc ekspresówką, czy autostradą 120 km/h, będzie trzeba zachować od poprzedzającego pojazdu co najmniej 60-metrowy odstęp. W przypadku szybkości 100 km/h minimalny odstęp to 50 metrów itd. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest wykonywanie manewru wyprzedzania.

Wszystkie wymienione powyżej zmiany wchodzą w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku.

Total
1
Shares