Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe trasy szybkiego ruchu – na co możemy liczyć w 2021?

Trasy szybkiego ruchu to coś o czym marzy każdy kierowca zmuszony do pokonywania dróg pomiędzy miastami. Co otrzymamy w tym roku?
trasy szybkiego ruchu
(fot. Shutterstock)

Jakiś czas temu podsumowaliśmy ubiegły rok w zakresie inwestycji drogowych w Polsce (patrz “Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Polsce – podsumowujemy rok 2020”). W momencie publikacji tamtego materiału mieliśmy 4213,7 km dróg szybkiego ruchu w naszym kraju. Dziś mamy już 2021, licznik na witrynie GDDKiA podskoczył do 4255,5 km, a rok dopiero się zaczyna. Przyjrzeliśmy się planom i odpowiadamy na pytanie, gdzie mamy szanse na nowe trasy szybkiego ruchu w najbliższych 12 miesiącach?

Jeżeli wierzyć zapewnieniom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w tym roku plany są znacznie bardziej ambitne niż w roku ubiegłym. Do 31 grudnia 2021 roku ma powstać 385,5 km nowych oddanych do użytku kierowców tras. Chodzi oczywiście o drogi co najmniej na poziomie drogi krajowej, a nie mniejsze trasy lokalne. Dokładniej rzecz ujmując mowa o 39,6 km autostrad, 308,2 km dróg ekspresowych i 37,7 km innych dróg (najczęściej chodzi o obwodnice różnych miast).

Nowe odcinki autostrad planowane do oddania w 2021 roku

Niecałe 40 km (dokł. 39,6 km) autostrad to nie jest zachwycający wynik, ale każdy kilometr tego typu dróg powinien ucieszyć każdego kierowcę. O jakich odcinkach mowa?

 • A1 Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe (15,9 km),
 • A1 Kamieńsk – Radomsko (16,7 km),
 • A1 Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego (7 km)

Spójrzmy na mapę:

W tym rejonie oddane zostaną nowe odcinki autostrady A1 (graf. GDDKiA)

Szczególnie istotny jest tutaj odcinek A1 pomiędzy węzłami Tuszyn, a Piotrków Trybunalski Południe. Oddanie tego odcinka A1 do użytku pozwoli w pełni połączyć A1 z trasą S8. Dzięki ukończeniu kolejnych dwóch odcinków, czyli Kamieńsk – Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego prawie moglibyśmy się cieszyć z płynnego ruchu do samej Częstochowy. Prawie, bo wciąż będzie brakować odcinka pomiędzy południem Piotrkowa Trybunalskiego, a Kamieńskiem. Niemniej, jak wspomnieliśmy, każdy nowy kilometr autostrady, cieszy.

Nowe trasy szybkiego ruchu w 2021 roku

Znacznie więcej będzie się działo na trasach ekspresowych. Tych bowiem GDDKiA chce oddać do użytku 308,2 km. A to już przekracza zasięg niejednego samochodu elektrycznego ;-). Przyjrzyjmy się zatem, na jakich drogach ekspresowych możemy spodziewać się nowych odcinków.

S1 Pyrzowice – Podwarpie, III etap (9,7 km)

Na trasie S1 oddany zostanie w tym roku jeden zaledwie odcinek od węzła Pyrzowice obok lotniska, do węzła Podwarpie. Szkoda, że nie dalej, tj. do skrzyżowania S1 z DK94, ale na raz nie można mieć wszystkiego.

Trasą S1 z lotniska Pyrzowice do Dąbrowy Górniczej jeszcze w tym roku nie pojedziemy, ale będzie trochę lepiej (graf. GDDKiA)

S2 Puławska – Warszawa Wilanów (4,6 km)

Widzicie tę krótką czerwoną linię w ciągu trasy S2 na południe od Warszawy? Mieszkańcy Wilanowa z pewnością modlą się, by czym prędzej stała się czarna (co oznacza drogę oddaną do użytku – graf. GDDKiA)

W grudniu mieliśmy “uroczyste otwarcie” południowej obwodnicy Warszawy, był premier, były piękne słowa, były też… korki na Wilanowie. To ostatnie to najbardziej póki co dostrzegalny efekt otwarcia nowego mostu na Wiśle i fragmentu S2 na wschód od stolicy do Wilanowa. Dlatego wielu bardzo czeka na otwarcie krótkiego, bo niespełna 5 kilometrowego odcinka łączącego wilanowski węzeł S2 z istniejącym ciągiem tej trasy od ul. Puławskiej. Wtedy będzie można mówić o realnym domknięciu południowej obwodnicy. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

S3 – trzy odcinki o łącznej długości 40,5 km

Dwa nowe odcinki S3 pojawią się w północnym fragmencie tej trasy na wschód od Szczecina (graf. GDDKiA)

Na południkowej trasie S3 w zachodniej Polsce, która ma połączyć w przyszłości Świnoujście i Lubawkę w tym roku pojawią się trzy odcinki. Dwa z nich, to trasa z węzła Brzozowo – przez Miękowo do Rzęśnicy (22,1 km + 4 km).

Trzeci z planowanych do oddania odcinków S3 to klamra spinająca gotowe już ciągu S3 na północ od Legnicy (graf. GDDKiA)

14,4 kilometrowy odcinek S3 pomiędzy Głogowem a Legnicą to ostatni niedokończony fragment tej trasy pomiędzy Szczecinem, a Legnicą. W tym roku ma zostać ukończony i przekazany do użytkowania.

S5 Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ (9,7 km)

Jeżeli dobrze pójdzie z Bydgoszczy przejedziemy komfortowo do Poznania trasą S5 jeszcze w tym roku (graf. GDDKiA)

Kolejny niewielki, bo niespełna 10 kilometrowy odcinek ucieszy z pewnością podróżujących pomiędzy Bydgoszczą a Poznaniem (i dalej do trasy A2). Oddanie odcinka pomiędzy południem Bydgoszczy a węzłem Szubin Północ powinno znacznie upłynnić ruch w rejonie i jeszcze bardziej podkreślić zalety oddanej w ubiegłym roku obwodnicy Bydgoszczy.

S7 – pięć odcinków i 78,3 km

S7-ka zyska sporo na połnoc od Warszawy, a także na południu, niemniej do stolicy wciąż jeszcze będzie sporo brakować (graf. GDDKiA)

Spore zmiany w tym roku powinniśmy zobaczyć na trasie S7, kolejnej południkowej drodze ekspresowej spinającej Trójmiasto z Rabką-Zdrojem na południu, z Warszawą po drodze. Kierowcy będą mogli skorzystać z trzech odcinków od Mławy poprzez Strzegowo, Pieńki Rzewińskie do Płońska (łącznie 57,3 km nowej trasy). Szkoda że nie uda się dociągnąć S7 do Warszawy, co połączyłoby Trójmiasto ze stolicą trasą szybkiego ruchu w całym ciągu. Z kolei na południe od stolicy oddany ma zostać odcinek pomiędzy węzłem Tarczyn Północ, a początkiem obwodnicy Grójca – długość tego fragmentu S7 to 7,9 km.

Odcinek pomiędzy Szczepanowicami a Widomą wiele nie zmieni na północ od Krakowa (graf. GDDKiA)

Ostatnim fragmentem S7, który planuje się oddać w tym roku jest 13,1 kilometrowy odcinek pomiędzy Widomą, a Szczepanowicami na północ od Krakowa. Jednak zarówno do Krakowa, jak i na północ od Szczepanowic na ekspresówkę poczekamy dłużej.

S11 i S17 – obwodnice

Obwodnica Kępna pozwoli ominąć miasto do wschodu (graf. GDDKiA)

Każda nowa obwodnica to rzecz, która cieszy mieszkańców omijanej miejscowości i zwykle oznacza mniej wypadków, mniej ofiar, mniej nieszczęść. Obwodnica Kępna planowana do przekazania w tym roku będzie miała długość 6,8 km.

Nową obwodnicę zyskają mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego (graf. GDDKiA)

Blisko granicy z Ukrainą w tym roku powinna być oddana do użytku nowa obwodnica Tomaszowa Lubelskiego w ciągu planowanej trasy S17. Długość planowanego do przekazania odcinka to 9,6 km.

S19 – aż siedem odcinków i 70,3 km

Równie dużo co na trasie S7 zmieni się w tym roku także na trasie S19, która w przyszłości ma stanowić część planowanej, transgranicznej trasy Via Carpatia biegnącej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej (od Kłajpedy na północy do Salonik na południu). Co zostanie oddane? Spójrzmy na mapę:

Sporo, ale jednak nie cała trasa z Lublina do Rzeszowa stanie się trasą szybkiego ruchu (graf. GDDKiA)

Wszystkie z siedmiu odcinków, które mają być otwarte dla ruchu w tym roku leżą pomiędzy Lublinem, a Rzeszowem. Są to następujące fragmenty:

 • S19 Lublin – Niedrzwica Duża (11,9 km)
 • S19 obwodnica Kraśnika (9,6 km)
 • S19 Kraśnik – Janów Lubelski (18,1 km)
 • S19 obwodnica Janowa Lubelskiego (6,4 km)
 • S19 Janów Lubelski – Lasy Janowskie (8,3 km)
 • S19 Lasy Janowskie – Zdziary (9,5 km)
 • S19 Rudnik nad Sanem – Nisko Południe (6,5 km)

S61, czyli Via Baltica – 5 odcinków o długości 78,8 km

Mieszkańcy Suwałk, na szybką trasę do stolicy będą musieli jeszcze poczekać (graf. GDDKiA)

Najwięcej nowo oddanych do użytku odcinków ma pojawić się na trasie S61 pomiędzy Ostrowią Mazowiecką, a przejściem granicznym w Budziskach (granica z Litwą). Droga ta ma stanowić zarówno część trasy Via Baltica (od Warszawy do Tallina w Estonii), jak i wspomnianej wcześniej trasy Via Carpatia (odcinek od Budzisk do obwodnicy Augustowa). A oto, którędy będziemy mogli pojechać jeszcze w tym roku:

 • S61 Śniadowo – Łomża Południe (17 km)
 • S61 Łomża Południe – Łomża Zachód (7,2 km)
 • S61 Kolno – Stawiski (16,4 km)
 • S61 Stawiski – początek gotowej już obwodnicy Szczuczyna (18 km)
 • S61 Wysokie – Raczki (20,2 km)

Inne drogi planowane do oddania w 2021 roku

Oprócz wymienionych wyżej autostrad i dróg ekspresowych w 2020 roku ma zostać przekazanych do użytkowania 37,7 km pozostałych dróg krajowych. Są to:

 • obwodnica Myśliborza w ciągu DK26 (3,4 km),
 • obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 (11,5 km),
 • obwodnica Stalowej Woli i Niska w ciągu DK77 (15,2 km),
 • obwodnica Łańcuta w ciągu DK94 (5,8 km),
 • wiadukt w Legionowie w ciągu DK61 (1,8 km)

Pełnowymiarową mapę inwestycji drogowych i tras szybkiego ruchu (stan na 31.12.2020 r.) GDDKiA możecie pobrać online.

Total
0
Shares