Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Citroën ë-Berlingo – w pełni elektryczna odmiana popularnego kombivana

Citroën ë-Berlingo to w pełni elektryczna odmiana modelu Berlingo. Producent chwali się, że akumulatory nie zmniejszają pojemności nadwozia.
Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)
Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)

Francuska marka wprowadza do swojej oferty w pełni elektryczną odmianę popularnego Citroëna Berlingo, nazywającego się Citroën ë-Berlingo. Funkcjonalność i przestronność auta ma być identyczna jak w przypadku odmian spalinowych dzięki umieszczeniu zespołu akumulatorów pod siedzeniami i podłogą przestrzeni ładunkowej. Jaki silnik? Zasięg? Ładowanie? Oto odpowiedzi.

Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)
Citroën ë-Berlingo (fot. William Crozes @ Continental Productions; materiały prasowe Citroën )

Citroën ë-Berlingo – napęd

Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)
Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)

Auto wyposażone jest w silnik elektryczny o mocy 100 kW (136 KM), generujący 260 Nm momentu obrotowego dostępnego – jak w każdym aucie elektrycznym – od “zera”. Dynamika i zużycie energii zależą od wybranego trybu jazdy. Dostępne są trzy tryby i każdy z nich różni się pobieraną mocą i zużyciem energii. W trybie Normal kierowca ma do dyspozycji 80 kW mocy i 210 Nm, w trybie Eco moc jest obniżona do 60 kW i 180 Nm momentu obrotowego, a w trybie Power udostępniany jest pełny potencjał jednostki napędowej.

Citroën ë-Berlingo – zasięg i ładowanie

Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)
Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)

Nowy model elektryczny w gamie francuskiej marki wyposażony został w litowo-jonowy akumulator trakcyjny o pojemności 50 kWh. Ma to umożliwić pokonanie modelem ë-Berlingo trasy o długości do 280 km zgodnie z cyklem pomiarowym WLTP. Auto jest oczywiście wyposażone w systemy rekuperacji. Samochód odzyskuje energię w fazie zwalniania, czy hamowania. Producent gwarantuje, że bateria w tym modelu zachowa nie mniej niż 70% pojemności przez 8 lat lub dystans 160 000 km. Certyfikat pojemności akumulatora jest wydawany po kontroli po upływie 1 roku lub po 20 000 km przebiegu, następnie po każdym przeglądzie, co 2 lata lub co 40 000 km.

Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)
Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)

Citroën ë-Berlingo może być ładowany na trzy sposoby. Pierwsza metoda to ładowanie z domowego gniazdka (8A lub 16A), przy natężeniu 16A auto ma naładować się do pełna po upływie 15 godzin. Drugi sposób to instalacja domowej stacji ładowania (wallbox) o mocy od 3,7 do 22 kW i ładowanie za pomocą opcjonalnego (wymaga dopłąty) przewodu. Przykładowy, podawany przez producenta czas ładowania z trójfazowego gniazda i wallboksa o mocy 11 kW to 5 godzin. Trzeci sposób to ładowanie prądem stałym, z publicznych, szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych. ë-Berlingo obsługuje moc ładowania z takich stacji do 100 kW. Jeżeli uda znaleźć i podłączyć samochód do ładowarki o takiej mocy, czas napełnienia akumulatorów do 80% ich nominalnej pojemności ma wynosić 30 minut. Auto ma oczywiście funkcję harmonogramu ładowania (będzie pobierać energię w domowym garażu wtedy, gdy prąd jest najtańszy).

Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)
Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)

Podobnie jak spalinowa odmiana, nowe ë-Berlingo jest dostępne w dwóch długościach nadwozia: wersja krótka M o długości 4,4 m i wersja XL o długości 4,75 m. Całkowita wysokość auta to 1,90 dzięki czemu powinno ono mieścić się na wszystkich parkingach.

ë-Berlingo i asysta kierowcy

Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)
Kabina Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)

Producent wymienia następujące cyfrowe systemy wsparcia kierowcy i komfortu dostępne w nowym modelu: bezkluczykowy dostęp i uruchamianie samochodu, wyświetlacz przezierny Head-Up display, wspomaganie ruszania na wzniesieniu, czujniki parkowania, kamerę cofania z funkcją Top Rear Vision, automatyczne przełączanie świateł, elektryczny hamulec postojowy, regulator i ogranicznik prędkości oraz system wspomagania parkowania Park Assist, automatycznie oceniający wielkość wykrytego miejsca postojowego i zapewniający bezstresowe zaparkowanie samochodu.

Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)
Kokpit Citroën ë-Berlingo (fot. Citroën)

Dla zapewnienia bezpieczeństwa wyposażono go też w system Active Safety Brake, system aktywnego monitorowania pasa ruchu, system wykrywania zmęczenia kierowcy, funkcję ostrzegania o niebezpieczeństwie kolizji, system kontroli stabilności przyczepy, system Grip Control z funkcją Hill Assist Descent, system rozpoznawania znaków drogowych z wyświetlaniem zalecanej prędkości oraz system kontroli martwego pola. ë-Berlingo dysponuje szeregiem schowków o łącznej pojemności 167 litrów i wyjątkowo obszernym bagażnikiem o pojemności 775 w wersji M i 1050 litrów w wersji XL (w konfiguracji 5-miejscowej). Ceny modelu w Polsce nie zostały jeszcze ujawnione – gdy tylko to się stanie z pewnością Was poinformujemy.

Total
0
Shares