Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Pojazdy nuklearne Rosji

Pojazdy nuklearne, czyli kołowe transportery przenoszące najbardziej śmiercionośną broń to specyfika wyłącznie rosyjskiego uzbrojenia.
Rosyjskie transportery i mobilne wyrzutnie rakiet RS-24 Yars na defiladzie w Moskwie w 2016 roku (fot. ID1974 / Shutterstock)

Krótko po tym, jak Unia Europejska oraz Stany Zjednoczony nałożyły na Rosję najsurowsze w historii sankcje gospodarcze w odpowiedzi na niczym nie sprowokowany atak Rosji na Ukrainę, Putin “przypomniał” światu, że Rosja jest mocarstwem nuklearnym ogłaszając podniesienie stanu gotowości bojowej wojsk odstraszania, czyli – mówiąc wprost – sił nuklearnych. Tutaj zajmiemy się specyficznymi pojazdami wojskowymi, będącymi nosicielami rakiet z głowicami nuklearnymi. Spośród czterech państw świata dysponujących tzw. triadą nuklearną (czyli trzeba różnymi rodzajami środków przenoszenia broni masowego rażenia), tylko Rosja stosuje pojazdy z trakcją kołową do przenoszenia i wystrzeliwania najbardziej przerażającej broni.

Pojazdy armii Ukrainy – czym bronią się nasi sąsiedzi

Transporter rakietowy i wyrzutnia mobilna MAZ-7917

14-kołowy MAZ-7917 w roli mobilnej wyrzutni międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) Topol (fot. Wikimedia)

Ten potężny 14-kołowy pojazd z trakcją 14×12 (sześć z siedmiu osi to osie napędzane) został zaprojektowany i skonstruowany przez Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) na Białorusi. Jest to konstrukcja pochodna od modelu MAZ-7912, który z kolei zbudowano na bazie MAZ-547A (sześcioosiowego) również wykorzystywanego kiedyś przez ZSRR jako nośnik pocisków balistycznych średniego zasięgu RSD-10 Pioneer (obecnie wycofanych). MAZ-7917 jest wykorzystywany w Rosji jako mobilna wyrzutnia rakiet balistycznych RT-2PM Topol (oznaczenie NATO: SS-25 Sickle). Ten system rakietowy został opracowany jeszcze w czasach ZSRR, pozostaje w służbie od 1985 roku, obecnie zastępowany jest nowszym systemem Topol-M (o nim za chwilę). Pojazd napędzany jest przez 710-konny silnik wysokoprężny, jest w stanie rozwinąć prędkość do 40 km/h. Przenoszony przez ten pojazd pocisk Topol to trzystopniowa rakieta balistyczna na paliwo stałe o zasięgu 11 tys. km i maksymalnej prędkości lotu ok. 7 km / s (Mach 21 – 21-krotność prędkości dźwięku), oficjalnie pocisk przenosi pojedynczą głowicę termonuklearną o mocy 800 kt (kiloton).

Transporter rakietowy i wyrzutnia mobilna MZKT-79221

Pojazd MZKT-79221 jako mobilny nośnik i wyrzutnia międzykontynentalnej rakiety balistycznej Topol-M (fot. Wikimedia)

Jeżeli myśleliście, że poprzedni sprzęt był duży, to nośnik jednego z najnowszych systemów rakiet balistycznych dalekiego zasięgu Topol-M to pojazd ośmioosiowy z napędem 16×16 (każde z kół jest napędzane). MZKT-79221 to również konstrukcja białoruska – opracowana przez MZKT. Pojazd ten jest podobny do swojego poprzednika (wyżej opisany MAZ-7917), ale ma o jedną oś więcej. Za napęd i generowaną moc odpowiada wysokoprężny silnik V12 YaMZ-841.1, który jest w stanie wygenerować do 800 KM. System Topol-M to rozwinięcie pocisków Topol, są to pierwsze rakiety balistyczne opracowane przez Rosjan już po upadku ZSRR. Pocisk ten wyposażony jest w pojedynczą głowicę nuklearną o mocy 1 Mt (megatony).

Transporter rakietowy i wyrzutnia mobilna KamAZ-7850

Najnowszy transporter kołowy wykorzystywany w siłach Rosji – KamAZ-78504 8×8 (fot. Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia)

Rosjanie nie chcąc zapewne bazować wyłącznie na konstrukcjach opracowywanych przez konstruktorów z Białorusi opracowali nową rodzinę kołowych transporterów bardzo ciężkich ładunków, tzw. Platforma O. Są to KamAZ-7850 16×16 (8 osi napędowych) o ładowności 85 ton, KamAZ-78509 12×12 (sześcioosiowy pojazd) o ładowności 60 ton oraz widoczny na powyższym zdjęciu najmniejszy z rodziny KamAZ-78504 8×8, który może holować naczepę o ładowności do 90 ton. W zamyśle Rosji, pojazdy te mają zastąpić wymienione w artykule konstrukcje białoruskie będące nośnikami rakiet balistycznych. Największy pojazd z tej rodziny najprawdopodobniej będzie wykorzystany jako mobilny nośnik i wyrzutnia pocisków balistycznych RS-24 Yars. Pociski te są w istocie zmodyfikowanymi rakietami Topol-M, wyposażonymi w głowice typu MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle), co oznacza, że w jednej rakiecie może znajdować się w istocie nawet do 10 (niepotwierdzone dane) głowic nuklearnych o mocy kilkuset kiloton każda.

Jakie jeszcze pojazdy wojskowe ma Rosja?

Mobilna wyrzutnia rakietowa MZKT-7930

MZKT-7930 z pociskami balistycznymi Iskander (fot. piligrims74 / Wikimedia)

Na koniec najmniejsza z wymienionych konstrukcji, pojazd o trakcji 4×4, który pełni rolę nośnika pocisków 9K270 Iskander. Pociski te niestety zostały już użyte w trwającej obecnie rosyjskiej agresji na Ukrainę, oczywiście nie z głowicą termonuklearną. System Iskander przewiduje możliwość wykorzystania pocisków z różnymi rodzajami głowic, od konwencjonalnych do nuklearnych. Pojazd ten również jest konstrukcji białoruskiej (zakłady MZKT). Został opracowany w latach 90. XX wieku, ale do służby wszedł (wyłącznie w rosyjskiej armii) już w XXI wieku. Pojazd napędzany jest przez turbodoładowany silnik wysokoprężny YaMZ-846 o mocy 500 KM. Maksymalna prędkość osiągana na drodze to 70 km/h, zasięg – 1000 km.

Pojazdy wojskowe Polski

Total
10
Shares