Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Kitty O’Neil – legendarna kaskaderka. Życie pełne akcji i rekordów

fot. materiały prasowe

Dziś obchodziłaby 77 urodziny. Urodzona w 1946 roku Kitty O’Neil, amerykańska kaskaderka i zawodowa kierowczyni wyścigowa zdobyła sławę w latach 70. i 80. XX wieku dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, determinacji i odwadze. Katherine Marree O’Neil mimo że była głuchoniema od urodzenia, przełamała bariery i osiągnęła sukces w przeważnie męskim świecie kaskaderów i sportów motorowych.

Kitty O’Neil – początki

Stunts Unlimited
Rok 1976. Kattie O’Neil była pierwszą kobietą, która dołączyła do kaskaderskiej grupy Stunts Unlimited (fot. materiały prasowe)


Kitty O’Neil urodziła się 24 marca 1946 r. w Corpus Christi w Teksasie. Już od wczesnych lat wykazywała zainteresowanie sportem, uczestnicząc w zawodach pływackich i nurkując na dużą głębokość. Jako nastolatka rozpoczęła naukę sztuk walki, zdobywając mistrzostwo w dywizji kobiet w karate. W szkole średniej przeszła zapalenie opon mózgowych i zachorowała na raka. W obu wypadkach udało jej się wygrać z chorobami.


Kariera Kitty O’Neil jako kaskaderki nabrała tempa po przeprowadzce do Hollywood. Szybko zyskała reputację nieustraszonej i utalentowanej zawodniczki, wykonującej skoki samochodowe, upadki z wysokości oraz sceny walki. Pracowała przy wielu popularnych filmach i serialach telewizyjnych, takich jak “Wonder Woman”, “Mistrz kierownicy ucieka 2” czy “Airport ’77”.

Rekordy Kitty O’Neil

Kitty O'Neil rekord
Kitty O’Neil nie bała się prędkości (fot. Ky Michaelson)


Kitty O’Neil ustanowiła wiele rekordów świata. W 1976 roku pobiła rekord świata w najdłuższym skoku samochodem, przeskakując 127 stóp (38,7 metra). W 1977 roku ustanowiła rekord prędkości na lądzie dla kierowców-kobiet, osiągając prędkość 512,71 mil na godzinę (825,13 km/h) trójkołowym pojazdem napędzanym nadtlenkiem wodoru.

Kitty O'Neil Barbie
Kitty O’Neil dorobiła się swojej lalki Barbie (fot. Joau Lee Grande)


Kitty O’Neil zakończyła karierę kaskaderki w latach 80. XX wieku, jednak jej osiągnięcia i niezłomność pozostają inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet. Jej życie było dowodem na to, że nie ma przeszkód nie do pokonania. W 2018 roku, w wieku 72 lat, Kitty O’Neil zmarła na zapalenie płuc, pozostawiając za sobą niezapomniane dziedzictwo w świecie kaskaderów i sportów motorowych.

Total
0
Shares