Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Jeep Grand Cherokee – na razie w USA, pod koniec roku w Europie

Jeep Grand Cherokee L
Jeep Grand Cherokee L Summit Reserve (po lewej) i Jeep Grand Cherokee L Overland (fot. Jeep)

FCA North America zaprezentowało nową generację Jeep Grand Cherokee. Wybór na miejsce rynkowego debiutu Stanów Zjednoczonych nie dziwi. Mamy w tym wypadku do czynienia z pełnowymiarowym SUV-em, a jak wiadomo – Amerykanie kochają takie wozy.

Jeep Grand Cherokee L Overland (fot. Jeep)

Nowy Jeep Grand Cherokee według zapewnień FCA ma kontynuować doskonałe tradycje związane z napędem 4×4 i możliwościami terenowymi tego wozu. Do wyboru trzy systemy napędu 4×4, pięć trybów jazdy do wyboru i jeszcze większy prześwit i głębokość brodzenia niż w poprzedniej generacji.

Trzy rzędy foteli w Jeep® Grand Cherokee L Overland (fot. Jeep).

Jednocześnie auto ma oferować ponadprzeciętnie komfortowe wyposażenie, pełne cyfrowych technologii na miarę samochodu trzeciej dekady XXI wieku i wygodną przestrzeń dla sześciu lub siedmiu osób.

Bogate cyfrowe wyposażenie

Jeep® Grand Cherokee L Overland – wnętrze. Nowy 10-calowy ekran (fot. Jeep)

Na pokładzie zainstalowane będą m.in. asystenci zapewniający jazdę autonomiczną poziomu drugiego (nie wyłącza uwagi kierowcy), system obserwacji dookólnej za pomocą kamer, czy pokładowy system noktowizyjny.

Wnętrze topowej wersji Jeep® Grand Cherokee L Summit Reserve (fot. Jeep)

Producent chwali się dostępnością w tym modelu ponad 110 systemów bezpieczeństwa. Co więcej, pod koniec 2021 roku, gdy na rynek trafi Jeep Grand Cherokee L model 2022, tryb jazdy autonomicznej ma oferować tak dużo, że kierowca będzie mógł zdjąć ręce z kierownicy (jednak wciąż musi uważać na drogę i obserwować). Nie zabraknie również systemu Uconnect, bezprzewodowego Android Auto i Apple Car Play, wyświetlacza HUD (Head-Up Display), czy – w opcji dla melomanów – 19-głośnikowego pokładowego systemu audio marki McIntosh, o mocy 960 W.

Możliwości terenowe

Nowy Jeep Grand Cherokee L Summit Reserve – nie dziwi, że auto pojawi się najpierw w USA (fot. Jeep).

Możliwości terenowe zapewniają  trzy systemy 4×4 – Quadra-Trac I, Quadra-Trac II i Quadra-Drive II z tylnym elektronicznym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu (eLSD). Wszystkie trzy systemy są wyposażone w aktywną skrzynkę rozdzielczą poprawiającą przyczepność, przenosząc moment obrotowy na koła o największej przyczepności.

Jeep Grand Cherokee L Summit Reserve (fot. Jeep)

Quadra-Trac I to jednostopniowa, aktywna skrzynia rozdzielcza wykorzystująca dane wejściowe z wielu czujników w samochodzie, aby z wyprzedzeniem regulować rozdział momentu obrotowego, a następnie reaktywnie wprowadzać poprawki, jeśli wystąpi poślizg opony. Po wykryciu poślizgu kół aż 100% dostępnego momentu obrotowego jest natychmiast kierowane na oś o największej przyczepności. Dwustopniowa, aktywna skrzynia rozdzielcza Quadra-Trac II z redukcją biegów niskiego zakresu wykorzystuje dane wejściowe z wielu czujników w samochodzie, aby z wyprzedzeniem regulować rozdział momentu obrotowego, a następnie reaktywnie wprowadzać poprawki, jeśli wystąpi poślizg opony. System Quadra-Drive II z dwustopniową aktywną skrzynią rozdzielczą i tylnym eLSD ma zapewniać wiodącą w branży zdolność trakcyjną. W pewnych przypadkach system zdolny jest do „przewidywania” zaniku trakcji i aktywnego minimalizowania lub eliminacji tego zjawiska. Topowy wariant napędu w standardzie oferowany będzie w topowej wersji wyposażeniowej Summit. Auto wyposażono także w opcjonalne pneumatyczne zawieszenie o regulacji prześwitu aż do maksymalnej wysokości 272 mm. Prześwit normalny to 212 mm, a przy jeździe trasą szybkiego ruchu auto automatycznie obniży się o kolejne 21 mm.

Nowy Jeep Grand Cherokee – silniki

Jeep Grand Cherokee L Summit Reserve (fot. Jeep)

Amerykanie, którzy będą mogli wyjechać nowym Cherokee L od pocz. II kwartału 2021 roku będą mieli do dyspozycji dwa silniki. Standardowo jest to 3.6-litrowe V6 Pentastar – w całości aluminiowy motor generujący 290 KM. Dla bardziej wymagających dostępny będzie potężne 5,7-litrowe V8 o mocy 357 KM z funkcją dezaktywacji połowy cylindrów gdy pełna moc nie jest potrzebna. Nowością w Jeep Grand Cherokee L jest odłączalny napęd przedniej osi, gdy 4×4 nie jest potrzebne.

Jeep Grand Cherokee L Summit Reserve – na takiej drodze auto może spokojnie jechać na połowie cylindrów i z jedną osią napędową (fot. Jeep)

Dane dotyczące prezentowanego modelu dotyczą auta, które oferowane będzie w Stanach. Niemniej FCA potwierdziło, że nowy Jeep Grand Cherokee L będzie sprzedawany również w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Na interesującym nas rynku UE pojawi się pod koniec 2021 roku. O ile poziom cyfryzacji wariantu europejskiego powinien pozostać co najmniej taki sam, to jeżeli chodzi o systemy napędowe w wymagającej emisyjnie Europie FCA może zdecydować się na inne jednostki. Jakie i czy w ogóle? Na to pytanie odpowiedź poznamy pod koniec bieżącego roku.

Total
0
Shares