Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Mercedes EQB – nawet 7 miejsc na prąd

Nowy Mercedes EQB debiutuje w Chinach, w tym roku trafi też do Europy. Kompaktowy SUV z siedmioma miejscami ma szanse zdobyć serca klientów.
Mercedes EQB
Mercedes-EQ, EQB, 2021; (fot. MB)

Mercedes pochwalił się kolejną premierą. Niedawno pisaliśmy o oszałamiającym, luksusowym aucie elektrycznym jakim jest nowy Mercedes EQS, teraz czas na nieco mniejszego, bardziej rodzinnego, elektrycznego, kompaktowego SUV-a, bo tym w istocie jest nowy Mercedes EQB. To drugie, elektryczne i kompaktowe auto (po Mercedesie EQA) w elektrycznej rodzinie EQ

Przymiotnik “rodzinny” nie pada tu przypadkowo, bo nowy EQB może być opcjonalnie nawet 7-miejscowym, kompaktowym SUV-em (w Chinach auto będzie standardowo wyposażane w trzeci rząd foteli). Sam producent zwraca jednak uwagę, że trzeci rząd siedzeń jest przeznaczony dla osób o wzroście do 165 cm. Jednocześnie podkreślono, że foteliki dla dzieci mogą być również zainstalowane w trzecim rzędzie – łącznie w aucie może być ich aż 5.

Mercedes EQB
W Chinach EQB będzie standardowo autem 7-miejscowym, w Europie 7 miejsc to opcja (fot. MB)

Wymiary nowego, elektrycznego Mercedesa EQB to 4684/1834/1667 – jest to zatem całkiem spore auto. Jednocześnie zapewnia dużo przestrzeni zarówno w kabinie jak i w bagażniku. Ponieważ to pojazd elektryczny, producent miał większą swobodę w rozmieszczeniu osi pojazdu, co poskutkowało rozstawem osi wynoszącym aż 2829 mm. Co to znaczy? W środku miejsca kierowcy i pasażerom nie powinno zabraknąć. Bagażnik jest płaski i obszerny: pojemność ładunkowa od 495 do 1710 lub od 465 do 1620 litrów (dane odpowiednio dla pięcio- i siedmioosobowego auta) ma cechy kompaktowego kombi. Nachylenie oparcia w drugim rzędzie można w standardzie regulować kilkustopniowo, a opcjonalnie posiada regulację wzdłużną w zakresie 140 milimetrów. Umożliwia to powiększenie bagażnika nawet o 190 litrów

Mercedes EQB
Kompaktowy, elektryczny SUV Mercedesa, dzięki dużemu rozstawowi osi zapewnia sporo miejsca w kabinie (fot. MB)

Nowy EQB zadebiutuje oficjalnie na rynku chińskim (auto będzie produkowane w Pekinie), ale europejska odmiana EQB również zadebiutuje w tym roku (będzie produkowana w węgierskiej fabryce koncernu w Kecskemét), jedynie Amerykanie będą musieli poczekać do 2022 roku.

Mercedes EQB
Auto będzie oferowane z szerokim zakresem mocy nawet do ponad 200 kW, napęd na przód lub na wszystkie koła (fot. MB)

W Chinach nowy Mercedes EQB jest wprowadzany na rynek jako wariant topowy z linii AMG o mocy 215 kW. Klienci europejscy od samego początku będą mieli do wyboru kilka wariantów napędowych: napęd na przód lub na wszystkie koła z różnymi poziomami mocy (niektóre o mocy ponad 200 kW). Użyteczna pojemność akumulatorów w przypadku wersji EQB na rynek europejski to 66,5 kWh – co ciekawe, akumulatory do EQB powstawać będą m.in. w polskiej fabryce w Jaworze. Zużycie energii nowego EQB w cyklu WLTP to 19,2 – 18,1 kWh/100 km, a zasięg do 419 km. Jak na SUV-a nowy EQB wyróżnia się bardzo dobrym współczynnikiem oporu powietrza: Cx=0,28.

Mercedes EQB
Wewnątrz zaawansowana technika z systemem MBUX na pokładzie (fot. MB)

Nowy Mercedes EQB może być ładowany na różne sposoby. Standardowo prądem AC można ładować z mocą do 11 kW. W przypadku ładowarek DC, EQB jest w stanie zaakceptować moc do 100 kW, co skraca czas napełnienia akumulatorów od 10 do 80% do nieco ponad pół godziny.

Total
0
Shares