Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Porsche Macan. Więcej mocy we wszystkich odmianach

Mocniejszy, nowocześniejszy i bardziej sportowy. Nie ma wątpliwości, że ulubione kobiece Porsche też zawojuje rynek.

Porsche wprowadza na rynek nową odsłonę modelu Macan. Znaki rozpoznawcze modelu to lepsze osiągi, bardziej wyraziste wzornictwo oraz nowa koncepcja obsługi. Wszystkie trzy dostępne wersje oferują znacznie wyższą moc od poprzedników. 

Na szczycie gamy SUV-a plasuje się Macan GTS. Jego 2,9-litrowy silnik V6 biturbo generuje 440 KM, co stanowi wzrost o 60 KM. Przy charakterystycznej dla wariantów GTS responsywności i oddawaniu mocy, w połączeniu z pakietem Sport Chrono przyspiesza on do 100 km/h w 4,3 s i osiąga prędkość maksymalną 272 km/h. 

Również Macan S korzysta teraz z 2,9-litrowego silnika V6 biturbo, który wytwarza tu 380 KM – o 26 KM więcej niż dotąd. Dzięki temu samochód rozpędza się od 0 do 100 km/h w 4,6 s, a jego prędkość maksymalna wynosi do 259 km/h. Punktem wejścia do świata Porsche Macan jest nowo opracowany 4-cylindrowy silnik turbo o mocy 265 KM. Zasilana nim odmiana standardowo potrzebuje na sprint od 0 do 100 km/h 6,2 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 232 km/h. Wszystkie jednostki są sprzężone z 7-stopniową dwusprzęgłową przekładnią Porsche (PDK) oraz z napędem na wszystkie koła Porsche Traction Management (PTM).

Zoptymalizowane podwozie 

Nowe wersje Porsche Macan oferują również szeroką rozpiętość konfiguracji układu jezdnego. W ramach modernizacji podwozie zostało dodatkowo zoptymalizowane: Macan z większą czułością i bardziej bezpośrednio reaguje teraz na sytuację na drodze i warunki drogowe, a jego układ kierowniczy zapewnia kierowcy dokładniejsze informacje zwrotne. W tym celu, specjalnie na potrzeby tego modelu, ponownie dostrojono takie elementy jak charakterystyka amortyzatorów systemu Porsche Active Suspension Management (PASM). Aktywnie i w trybie ciągłym regulują one siłę tłumienia dla każdego koła. PASM jest dostępny jako opcja dla wersji bazowej i należy do standardowego wyposażenia wariantów S oraz GTS.

Macan GTS bardziej odróżnia się teraz od pozostałych wersji za sprawą seryjnego sportowego zawieszenia pneumatycznego o zmniejszonym o 10 mm prześwicie. W porównaniu z poprzednikiem pneumatyczne zawieszenie z przodu jest o 10 proc. sztywniejsze, a z tyłu – o 15 proc. Jego potencjał dodatkowo zwiększa opcjonalny pakiet GTS Sport z 21-calowymi obręczami GT Design ze sportowym ogumieniem, Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus) oraz pakietem Sport Chrono.

Model można już zamawiać

Macan, który od momentu wprowadzenia na rynek w 2014 r. na całym świecie znalazł około 600 tys, nabywców, odgrywa w Porsche szczególną rolę: około 80 proc. wszystkich egzemplarzy kupili nowi klienci marki. Ponadto w ostatnich latach model wybiera coraz więcej kobiet, a ich odsetek jest najwyższy wśród wszystkich linii produktów Porsche. W Chinach, na największym rynku zbytu kompaktowego SUV-a, prawie 60 proc. jego kupujących to kobiety. Nowe Porsche Macan można już zamawiać; w Europie samochody będą dostarczane od początku października 2021 r. Ceny modelu zaczynają się od 266 tys. zł za bazowy wariant Macan. Wersja S kosztuje od 340 tys. zł, a GTS – od 417 tys. zł.

Total
0
Shares