Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Renault Arkana – debiut kompaktowego SUV-a coupé

Nowy Renault Arkana to wóz nie mający nic wspólnego (poza nazwą) z autem z rynku rosyjskiego. Uzupełni on gamę Renault w Europie.
Renault Arkana
Nowy Renault Arkana (fot. Renault)

Renault poszerza gamę modelową w coraz popularniejszym na Starym Kontynencie segmencie C-SUV. O planach wprowadzenia modelu Arkana w Europie już pisaliśmy wcześniej. Rynkowa premiera tego auta jest właśnie dziś. W gamie kompaktowych SUV-ów francuskiej marki debiutuje dziś oficjalnie nowy Renault Arkana. Choć auto ma identyczną nazwę jak model oferowany na rynku rosyjskim już od 2018 roku, to w istocie dziś debiutujący samochód jest zupełnie odmiennym konstrukcyjnie i znacznie nowocześniejszym technicznie autem.

Renault Arkana
Nowy Renault Arkana to kompaktowy SUV Coupé (fot. Renault)

Nowy Renault Arkana to auto zbudowane na nowej, modułowej platformie CMF-B ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu: lepsze bezpieczeństwo bierne, znacznie bardziej zaawansowany poziom techniki, duża moc obliczeniowa, stała łączność z internetem, bogata asysta kierowcy czy nowoczesne i wyłącznie hybrydowe zespoły napędowe. Rynek kompaktowych SUV-ów w Europie na tle ogółu aut segmentu C jest w tej chwili najszybciej się rozwijającym rynkiem, stąd decyzja o wprowadzeniu nowego modelu, który ma uzupełnić gamę. Wprowadzenie Arkany nie spowoduje usunięcia któregokolwiek z istniejących w gamie modeli – mówiąc wprost: Renault Kadjar, wciąż zostaje w ofercie.

Wygląd i gabaryty

Renault Arkana
Spory 20 cm prześwit i dynamiczna sylwetka z pochylonym dachem (fot. Renault)

Nowy Renault Arkana to pod względem formy typowy przedstawiciel dynamicznie się prezentujących kompaktowych SUV-ów coupé, z charakterystyczną dla tego typu samochodów opadającą linią dachu. Poniższy slajd z prezentacji premierowej przedstawia podstawowe wymiary nowego auta:

Wymiary Renault Arkana, auto jest dłuższe od modelu Kadjar (źr. Renault)

Dość opływowa sylwetka auta nie tylko może się podobać, ale ma też walor użyteczny – współczynnik oporu powietrza tego samochodu wynosi Cx=0,30, co jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o SUV-ie z dość dużym, 20-centymetrowym prześwitem. Arkana będzie kolejnym po Clio, Capturze i Megane autem, dostępnym w usportowionym wizualnie wydaniu R.S. Line. W tej topowej wersji klienci mogą liczyć na sportowe dodatki wizualne i wyróżniające materiały wewnątrz auta (m.in. kierownica z perforowanej skóry i zamszu, aluminiowe pedały, logo RS na kierownicy, czy sportowe z wyglądu dodatki w nadwoziu. Wszystkie reflektory Arkany to oczywiście światła Full LED z automatyką (również w zakresie automatycznego przełączania świateł drogowych/mijania) o wyróżniającym auta francuskiej marki kształcie, stanowiącym sygnaturę wizualną aut Renault.

Renault Arkana
Na brak przestrzeni bagażowej nie można narzekać (fot. Renault)

Bagażnik Renault Arkana ma pojemność 513 litrów, co jest wartością większą niż w innym kompaktowym SUV-ie marki – Renault Kadjar. W wersji z hybrydowym napędem Arkana będzie mieć nieco mniejszą przestrzeń, ale wciąż sporo – 480 litrów przestrzeni bagażowej.

Napęd i bezpieczeństwo

Renault Arkana oferowane będzie z trzema wersjami napędu (źr. Renault)

Renault Arkana będzie dostępna wyłącznie ze zelektryfikowanymi zespołami napędowymi. Do wyboru klienci będą mieć wersję spalinową z technologią mikrohybrydową (miękka hybryda z instalacją 12 V), napędzaną przez 4-cylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy 1.3 TCe o mocy 140 KM przekazywanej na koła poprzez automatyczną, dwusprzęgłową skrzynię EDC 7.

Bazowo auto oferowane będzie z 140-konną jednostką benzynową (źr. Renault)

Pod koniec roku gamę uzupełni wzmocniona wersja z silnikiem 1.3 TCe o mocy 160 KM, również ze skrzynią EDC 7 i mikrohybrydową instalacją 12 V. Instalacja mikrohybrydowa ma udostępniać dodatkowe 20 Nm momentu obrotowego, co ma wpływać na lepszą dynamikę podczas ruszania i oszczędność paliwa.

Klasyczna hybryda, czyli Renault Arkana E-Tech, wyposażona będzie w akumulator 1.2 kWh (źr. Renault)

Oprócz tego Arkana będzie oferowana jako klasyczna hybryda. Wersja Renault Arkana E-Tech ma oferować moc 145 KM oraz znane już nam (m.in. z testów Renault Clio E-Tech) rozwiązania hybrydowe z innowacyjną wielostopniową przekładną ze sprzęgłem kłowym.

Renault Arkana
Wnętrze odmiany RS Line (fot. Renault)

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to debiutujący model wyposażono m.in. w 8 poduszek powietrznych, wzmocnienia strukturalne, asystę EasyDrive: aktywny regulator prędkości Stop&Go (do 170 km/h), system kontroli pasa ruchu, asystent utrzymania na pasie, asystent hamowania (wykrywający pieszych), Easy Pilot dla jazdy w korku i na autostradzie (system autonomii poziomu 2). Do tego automatyczna zmiana świateł z drogowych na mijania, system wyjazdu z miejsca parkingowego, czujniki parkowania, automatyczne parkowanie, kamery 360 st. Bezpieczeństwo tego modelu potwierdza ocena 5 gwiazdek w testach Euro NCAP.

Renault Arkana
Wnętrze Renault Arkana w topowej wersji R.S. Line (fot. Renault)

Niestety, tych, którzy patrząc na dynamiczną sylwetkę Arkany marzą o czysto sportowej odmianie, czyli RS musimy zmartwić – Renault nie planuje wprowadzenia takiej mocno usportowionej odmiany. Przyczyną są oczywiście restrykcyjne przepisy dotyczące emisji aut spalinowych. Nie będzie również wersji 4×4, głównie dlatego, że takiego typu napędu nie przewiduje platforma konstrukcyjna CMF-B, a analiza rynku wykonana przez ekspertów Renault nie przewiduje takiego zapotrzebowania. Nie jest przewidywana również Arkana w wersji czysto elektrycznej.

Wersje, wyposażenie i ceny

Gama Renault Arkana – trzy poziomy wyposażenia (źr. Renault)

Renault Arkana oferowany będzie z trzema poziomami wyposażenia, już bazowa odmiana Zen będzie bogato wyposażona (automatyczna klimatyzacja, kamera cofania, wiele systemów wsparcia bezpieczeństwa itp.). Podkreślane przez producenta elementy wyposażenia dla każdego z poziomów wyposażenia widoczne są na powyższym slajdzie. A jak wygląda wycena? To prezentuje kolejny slajd:

Ceny Renault Arkana (źr. Renault)
Total
0
Shares