Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Volvo XC60 – z zewnątrz zmian niewiele, ale w środku Android Automotive OS

Nowe Volvo XC60 to z zewnątrz subtelne zmiany, ale w kodzie oprogramowania dokonała się rewolucja. Żegnaj Sensus, witaj Android Automotive OS
Volvo XC60 Model 2022
XC60 Model Year 2022 (fot. Volvo)

Patrząc na nowe Volvo XC60 z zewnątrz trudno dopatrzeć się wizualnej rewolucji, jednak znaczące zmiany w tym modelu to przede wszystkim zupełnie nowy cyfrowy system inforozrywki. Stosowany od kilku lat system Sensus Volvo ustąpił miejsca platformie Android Automotive OS z usługami Google Automotive Services. Oznacza to możliwość korzystania z Asystenta Google na pokładzie auta, czy z doskonale znanych, ulepszonych i dopasowanych do funkcjonalności samochodu Map Google, a także bogatego zestawu wielu innych aplikacji, które kierowcy będą mogli instalować na pokładzie auta.

Volvo XC60 2022
Nowe Volvo XC60 z zewnątrz to raczej subtelne zmiany (fot. Volvo)

Zacznijmy od tego, co zmieniło się w wyglądzie zewnętrznym auta. Wersję przedliftową możecie podziwiać w naszej recenzji na świetnych zdjęciach Krzysztofa Kaźmierczaka, natomiast tutaj zamieszczamy producenckie fotografie najnowszej odmiany. Zabawa w “znajdź pięć różnic”? Trochę tak, ale po bliższym przyjrzeniu się od razu daje się zauważyć nowa osłona chłodnicy, czy zmienione przednie zderzaki, z tyłu natomiast rury wydechowe ukryte zostały za tylnym zderzakiem. Volvo ogłosiło również nowe kolory nadwozia i wzory felg. Klienci otrzymają również szersze możliwości personalizacji wnętrza, co oznacza między innymi wybór opcji luksusowych, ale bez tapicerki skórzanej oraz zupełnie nowy wzór tapicerki materiałowej o nazwie City Weave.

Volvo XC60
W nowym Volvo XC60 rury wydechowe zostały ukryte (fot. Volvo)

Google na pokładzie

Volvo i Android Automotive OS
Volvo XC60 jest drugim modelem w gamie szwedzkiej marki, w której pojawia się system Google Automotive OS (fot. Volvo)

Wraz z liftingiem modelu Volvo XC60, na pokładzie tego auta debiutuje system Android Automotive OS. Nie jest to nakładka Android Auto (będąca klonowaniem ekranu smartfona z Androidem), lecz pełny system pokładowej inforozrywki. Stosowane we wcześniejszych wersjach XC60 mapy HERE zostają z oczywistych względów zastąpione Mapami Google, które w wydaniu samochodowym mają znacznie większą funkcjonalność od wersji mobilnej. Różnice widać już po obszarze, który przechowywany jest lokalnie w pamięci (jest on znacznie większy niż w Mapach Google, z których korzystamy na smartfonie). Ponadto Mapy Google stanowiące część usług Google Automotive Services (usługi te są fundamentem Android Automotive OS) integrują się w pełni z zainstalowanymi na pokładzie auta systemami wsparcia kierowcy, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych, smartfonowych nakładek systemowych.

Mapy Google w oprogramowaniu pokładowym Volvo
Mapy Google w oprogramowaniu pokładowym nowego Volvo XC60 (fot. Volvo)

Przykładem takiej integracji jest np. Asystent Google. Ten znany ze smartfonów asystent głosowy pozwoli kierowcy za pomocą wypowiadanych naturalnym językiem poleceń sterować nie tylko nawigacją, czy multimediami, ale też wieloma innymi funkcjami pojazdu (np. klimatyzacją). Warunek – wymaga to stałego połączenia z internetem. Co jest zapewniane przez pokładowy system łączności zainstalowany w Volvo XC60 (bez dostępu do internetu Asystent Google nie działa, niezależnie od tego na czym jest wykonywany). Kierowca nowego Volvo XC60 będzie mógł skorzystać również z szeregu aplikacji dla systemu Android Automotive OS dostępnych w sklepie Google Play (istotna uwaga: to nie są te same aplikacje, co dla “zwykłego” Androida na smartfony i tablety).

Volvo jest pierwszym producentem w branży motoryzacyjnej, który zdecydował się na tak szeroką współpracę z Google w zakresie oprogramowania systemów pokładowych, natomiast zmodernizowana wersja Volvo XC60 jest drugim modelem w gamie Volvo – po w pełni elektrycznym Volvo XC40 Recharge – w którym system opracowany przez Google zadebiutował w roli podstawowego systemu pokładowej inforozrywki. Pierwsze egzemplarze zmodernizowanego Volvo XC60 seryjnej produkcji zjadą z taśm pod koniec maja bieżącego roku.

Total
0
Shares