Od dziś nowa organizacja ruchu na A1, niebawem więcej zmian

Na A1 sporo zmian likwidujących ograniczenia i przepustowość na części tej autostrady. To powinno ucieszyć kierowców
Nowy odcinek autostrady A1 (fot. GDDKiA)

12 października 2021 to data końca jazdy w systemie 1+1 na odcinku autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, a Kamieńskiem. Drogowcy poinformowali, że od dziś zostaje wprowadzona nowa organizacja ruchu w układzie 2+2. W praktyce oznacza to, że na całej trasie od Tuszyna do węzła Częstochowa Północ, kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. To nie koniec dobrych informacji dla kierowców korzystających z A1.

Gdzie powstaną nowe drogi – szczegóły rządowego programu

Kolejną nowością, o której informuje GDDKiA, jest uruchomienie w pełnym zakresie węzła Kamieńsk (połączenie autostrady A1 z drogą wojewódzką nr 484), co znacznie udrożni ruch na 24-kilometrowym odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. Uruchomienie węzła w pełnym zakresie to likwidacja ostatniego “wąskiego gardła” na tym odcinku.

Nowy odcinek autostrady A1 pomiędzy Tuszynem, a Piotrkowem Trybunalskim (fot. Maciej Zalewski / GDDKiA)

Ponadto GDDKiA deklaruje, że od przyszłego tygodnia udostępnione zostanie 6 km nowej, zachodniej jezdni (od granicy województw w kierunku południowym) na odcinku od granicy województwa śląskiego i łódzkiego do węzła Częstochowa Północ. Tym samym już za ok. tydzień kierowcy jadący w stronę Katowic będą dysponować trzema pasami ruchu, co oznacza docelowy przekrój nowej trasy. W przeciwną stronę nadal będą to dwa pasy ruchu, pozostałe dwa będą wykorzystywane przez wykonawcę do kontynuowania prac.

Za płatne drogi można już płacić systemem Autopay

Idąc dalej w czasie, za kilka tygodni planowane jest zakończenie prac na odcinku od Radomska do granicy województwa śląskiego i łódzkiego. Tym samym kolejny, 7-kilometrowej długości odcinek stanie się pełnowartościową autostradą z finalnym przekrojem, po trzy pasy w każdym kierunku jazdy. W tym roku kierowców czekają jeszcze dwie poważne zmiany dotyczące odcinków autostrady A1 na terenie województwa łódzkiego: Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk – Radomsko. Na obu mają być dostępne obie jezdnie w pełnym przekroju, czyli kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Pozostałe prace, jakie będą do wykonania, nie powinny w żaden sposób ograniczać przejazdu. 

Nowe fotoradary – wiemy, gdzie staną

Total
0
Shares