Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Od dziś nowa organizacja ruchu na A1, niebawem więcej zmian

Na A1 sporo zmian likwidujących ograniczenia i przepustowość na części tej autostrady. To powinno ucieszyć kierowców
Nowy odcinek autostrady A1 (fot. GDDKiA)

12 października 2021 to data końca jazdy w systemie 1+1 na odcinku autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, a Kamieńskiem. Drogowcy poinformowali, że od dziś zostaje wprowadzona nowa organizacja ruchu w układzie 2+2. W praktyce oznacza to, że na całej trasie od Tuszyna do węzła Częstochowa Północ, kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. To nie koniec dobrych informacji dla kierowców korzystających z A1.

Gdzie powstaną nowe drogi – szczegóły rządowego programu

Kolejną nowością, o której informuje GDDKiA, jest uruchomienie w pełnym zakresie węzła Kamieńsk (połączenie autostrady A1 z drogą wojewódzką nr 484), co znacznie udrożni ruch na 24-kilometrowym odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. Uruchomienie węzła w pełnym zakresie to likwidacja ostatniego “wąskiego gardła” na tym odcinku.

Nowy odcinek autostrady A1 pomiędzy Tuszynem, a Piotrkowem Trybunalskim (fot. Maciej Zalewski / GDDKiA)

Ponadto GDDKiA deklaruje, że od przyszłego tygodnia udostępnione zostanie 6 km nowej, zachodniej jezdni (od granicy województw w kierunku południowym) na odcinku od granicy województwa śląskiego i łódzkiego do węzła Częstochowa Północ. Tym samym już za ok. tydzień kierowcy jadący w stronę Katowic będą dysponować trzema pasami ruchu, co oznacza docelowy przekrój nowej trasy. W przeciwną stronę nadal będą to dwa pasy ruchu, pozostałe dwa będą wykorzystywane przez wykonawcę do kontynuowania prac.

Za płatne drogi można już płacić systemem Autopay

Idąc dalej w czasie, za kilka tygodni planowane jest zakończenie prac na odcinku od Radomska do granicy województwa śląskiego i łódzkiego. Tym samym kolejny, 7-kilometrowej długości odcinek stanie się pełnowartościową autostradą z finalnym przekrojem, po trzy pasy w każdym kierunku jazdy. W tym roku kierowców czekają jeszcze dwie poważne zmiany dotyczące odcinków autostrady A1 na terenie województwa łódzkiego: Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk – Radomsko. Na obu mają być dostępne obie jezdnie w pełnym przekroju, czyli kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Pozostałe prace, jakie będą do wykonania, nie powinny w żaden sposób ograniczać przejazdu. 

Nowe fotoradary – wiemy, gdzie staną

Total
0
Shares