Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 w Warszawie – GITD ogłosił przetarg

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze ekspresowej S8 – to pomysł Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego na zwiększenie bezpieczeństwa.
Odcinkowy pomiar prędkości
(fot. Shutterstock)

Główny Inspektorat Transportu Drogowego w porozumieniu z zarządcą trasy S8 – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – ogłosił przetarg. Chodzi o odcinkowy pomiar prędkości, dostawę i instalację urządzeń do tego typu pomiarów. Jeżeli chodzi o miejsce, pod uwagę brane są dwa odcinki trasy S8 w granicach aglomeracji warszawskiej. Pierwszy od węzła Konotopa do węzła Bemowo oraz drugi od węzła Marki do węzła Łabiszyńska.

Zgodnie ze słowami rzeczniczki Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Moniki Niżniak, na której słowa powołuje się TVN24. Kontrole mają być prowadzone na wszystkich głównych nitkach obu wspomnianych odcinków trasy S8 w Warszawie. Oczywiście odcinkowy pomiar prędkości będzie prowadzony w obu kierunkach. Kiedy to nastąpi? Na razie za wcześnie by określić dokładną datę – dopiero ogłoszono przetarg. Minie trochę czasu zanim zgłoszą się chętni i system zacznie funkcjonować.

Odcinek pomiędzy węzłami Konotopa i Bemowo (Lazurowa) ma długość ok. 6 km (graf Google Maps/Automotyw.com)

Powstaje pytanie czy decyzja o przetargu na instalację systemu odcinkowego pomiaru prędkości w wymienionych lokalizacjach ma sens. Wyrażona przez p. Niżniak argumentacja nie wyjaśnia wyboru właśnie tych odcinków. Pani rzecznik tłumaczy przetarg wypadkiem autobusu, który spadł z mostu Grota-Roweckiego. Co ma piernik do wiatraka?

Odcinkowy pomiar prędkości – czy wybrane miejsca mają sens?

Powoływanie się na wspomniany wypadek jest nielogiczne. Głównie dlatego, że to nie prędkość była powodem wypadku, lecz fakt, że kierowca prowadził pojazd pod wpływem substancji odurzających. Ponadto przypomnijmy, odcinkowy pomiar prędkości ma być wprowadzony w zupełnie innych częściach trasy S8 w Warszawie. Owszem. Utemperowanie szybkości kierowców ma sens w kontekście optymalizacji płynności ruchu. Ta jest największa, gdy wszyscy jadą z możliwe podobną prędkością.

Drugi z wstępnie planowanych odcinków jest krótszy – pomiędzy Łabiszyńską, a węzłem Marki (graf. Mapy Google / Automotyw.com)

Jest jeszcze inna kwestia. Każdy, kto ma okazję pokonywać wspomnianą trasę S8 w granicach Warszawy w godzinach szczytu łatwo zauważy prosty fakt. Przekroczenie ograniczenia średniej prędkości, by wyszła powyżej limitu na drodze ekspresowej w podanych przez GITD odcinkach jest trudne. Głównie dlatego, że ruch tą trasą najczęściej odbywa się zauważalnie wolniej ze względu na korki. Odcinkowy pomiar prędkości jest systemem droższym od “zwykłych” pomiarów prędkości. Można mieć zatem wątpliwości, czy instalacja takiego systemu w tych właśnie miejscach jest w pełni uzasadniona.

Termin składania ofert w ramach ogłoszonego przetargu upływa 29.01.2021 o godzinie 13:00. Potencjalni oferenci chcący przystąpić do przetargu niezbędne informacje oraz link do postępowania prowadzonego na elektronicznej platformie Marketplanet znajdą na witrynie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Total
0
Shares