Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Odświeżona gama Abarth 595 – cztery wydania małego wariata

Abarth 595 to auto, które doskonale pasuje do zwrotu “mały, ale wariat”. W 2021 rok marka wchodzi z czterema odmianami tego modelu.
Nowa gama Abarth 595
Nowe Abarth 595 (fot. Abarth)

Po ubiegłorocznych Abarth 595 Monster Energy Yamaha i 595 Scorpioneoro, początek 2021 roku marka Abarth chce zaakcentować mocnym wejściem. W gamie tego modelu pojawiły się cztero zmodernizowane odmiany: 595 (po prostu “595”), 595 Turismo, 595 Competizione oraz 595 Esseesse. Nowe kolory, materiały wykończeniowe, detale stylistyczne, nieodmiennie sportowy charakter.

Dostępne w wersji hatchback i cabrio, modele z gamy Abarth 595 łączą cechy podkreślające ich sportowy charakter i przyczyniające się do poprawy osiągów. Dostępne są cztery poziomy wyposażenia, a moc oferowanych zespołów napędowych oscyluje pomiędzy 145, a aż 180 KM. Spójrzcie na zdjęcia – temu autku do jazdy wystarczyłoby 30 KM, a nie sześciokrotnie większa wartość. Zresztą modelem Abarth 595 Pista mieliśmy okazję jeździć – zachęcam do lektury recenzji.

Abarth 595
Nowe wersje Abarth 595 (fot. Abarth)

Wracając do nowej gamy Abarth 595. Oczywiście wszystkie wersje napędowe są zgodne z normą Euro 6D Final. Czysto marketingową zmianą jest zmiana nazwy trybu Sport. Selektor wyboru trybu jazdy pozwala teraz wybrać tryb – uwaga – “Skorpion”. Tak, to “starty” tryb sport po faceliftingu ;-). Już bazowa wersja nowego Abarth 595 jest nieźle wyposażona pod względem dynamicznym, ale też cyfrowym. W standardzie klienci otrzymują radio z 7-calowym ekranem dotykowym. Dostępna jest też funkcja kompatybilności z Apple Car Play i Android Auto – ale uwaga, za dopłatą (na zamówienie).

Nowy Abarth 595 Turismo
Nowy 595 Turismo (fot. Abarth)

Z kolei wersje 595 Turismo i 595 Competizione różnią się przede wszystkim odmiennym podejściem do stylu. Turismo to komfortowo wyposażone małe włoskie granturismo, z kolei wersja Competizione ma dostarczać emocji tak na drogach publicznych, jak i na torze wyścigowym. Z kolei wersja Abarth 595 Esseesse to topowa odmiana w nowej gamie małego, szatańskiego, włoskiego autka. Ta edycja da się poznać z zamkniętymi oczami. A to głównie dzięki zaprojektowanemu specjalnie dla wersji 595 Esseesse układowi wydechowemu Akrapovič z tytanowymi koncówkami. Brzmi ponoć konkretnie.

Wnętrze Abarth 595 Esseesse
Wnętrze topowej odmiany 595 Esseesse (fot. Abarth)

Pod maską całej gamy nowego Abartha siedzi stosowany również w Formule 4 silnik 1.4 T-Jet. Bazowy Abarth 595 ma moc 145 KM. Wersja Turismo to ta sama jednostka napędowa, ale już o mocy 165 KM. Topowe Esseesse oraz Competizione wyciągają 180 KM. Oprócz tego dwie ostatnie, najbardziej sportowe odmiany wyposażono w turbinę Garrett GT1446; mechaniczny samoblokujący mechanizm różnicowy, który poprawia przyczepność w trudnych warunkach przyczepności i na nierównym terenie; amortyzatory Koni FSD na obu osiach i hamulce Brembo ze stałymi aluminiowymi zaciskami. Bazowo wszystkie odmiany Abarth 595 zestawiane są z manualną sportową skrzynią, na życzenie jest zrobotyzowana przekładnia sekwencyjna z łopatkami przy kierownicy.

Total
0
Shares