Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Odświeżony Jaguar XF – wersje Saloon i Sportbrake

Jaguar XF zyskał bardziej agresywnego sznytu i wiele nowych technologii wewnątrz, ale to wciąż Jaguar – będzie wygodnie.
Jaguar XF

Jaguar XF w odświeżonej wersji to nowy przedni zderzak, w pełni diodowe reflektory z przodu i z tyłu, zmieniony przedni grill, wyszukane i pełne cyfrowych technologii wnętrze, do tego nowe jednostki napędowe. Jaguar zaprezentował oficjalnie odświeżoną gamę modelu Jaguar XF.

Podkreślane przez producenta cechy nowego Jaguara XF (graf. Jaguar)

Niedawno informowaliśmy Was o nowych Jaguarach F-Pace, tym razem brytyjska marka modernizuje modele XF. Zmiany wizualne nadwozia nie są rewolucyjne, raczej subtelne, ale też łatwo zauważalne. Zmodyfikowany grill, wciąż jednak pozostający charakterystycznym elementem stylistycznym marki został w najnowszym XF otoczony niższym wlotami powietrza. Pełne reflektory ledowe z charakterystycznym wzorem podwójnej litery J to również kolejny znak rozpoznawczy nowego Jaguara.

Nowe jednostki dieslowskie w modelu Jaguar XF to miękkie-hybrydy, co oznacza większą dynamikę przy oszczędniejszym zużyciu paliwa – przynajmniej według deklaracji producenta (fot. Jaguar).

Jaguar przygotował do odświeżonej gamy Jaguar XF nową 204-konną, 4-cylindrową jednostkę wysokoprężną wyposażoną w 48V układ miękkiej hybrydy, to wartość o 24 KM większa niż w silniku wysokoprężnym dostępnym w odmianie przed modernizacją. Producent podaje, że średnie zużycie oleju napędowego ma wynosić zaledwie 4,9 l/100 km. To bardzo optymistyczny rezultat. Przyśpieszenie nowego Jaguara XF Saloon RWD (sedan z tylnym napędem) w wersji wysokoprężnej z miękką hybrydą od 0 do 100 km/h to 7,6 sekundy. Z kolei Jaguar XF Sportbrake AWD przyśpiesza o 0,1 s. szybciej z tym samym silnikiem (ale ma napęd przekazywany na wszystkie koła).

Jeżeli chodzi o jednostki benzynowe, do wyboru będą zmodernizowane 4-cylindrowe i dwulitrowe silniki Ingenium w dwóch wariantach mocy: 250 KM i 300 KM. Zapewni to temu dużemu autu dobrą dynamikę, przyśpieszenia od 0 do 100 km/h w “słabszej” wersji wynoszą 6,9 sekundy (zarówno dla wersji Saloon jak i Sportbrake). Z kolei mocniejsza 300-konna odmiana będzie dostępna wyłącznie z napędem na wszystkie koła (0-100 km/h w 6.1 s.). Niezależnie od wersji silnikowej czy odmiany nadwozia moce napędu będą przekazywane na koła za pośrednictwem automatycznej 8-biegowej skrzyni ZF.

Wnętrze? Typowe dla klasy premium, w końcu to Jaguar (fot. Jaguar)

Odświeżony Jaguar XF to kolejne auto z gatunku connected car. Nowy pokładowy system komputerowy Pivi / Pivi Pro jest stale połączony z internetem, producent przewiduje również co jakiś czas bezprzewodowe (za pośrednictwem sieci komórkowych) udostępnianie aktualizacji oprogramowania samochodu. Komfort podróżowania zapewnią nie tylko luksusowe materiały i detale wnętrza, ale też system aktywnego tłumienia szumu otoczenia izolujący kierowcę i pasażerów od zgiełku z zewnątrz.

Kokpit nowego Jaguara XF z systemem multimedialnym Pivi (fot. Jaguar)

Cyfrowa architektura nowego Jaguara przewiduje zapewnienie stałej łączności online dzięki wbudowanej podwójnej karcie SIM, co ma zapewnić lepszą stabilność sygnału transmisji danych przez sieci komórkowe. W standardzie system pokładowy obsłuży Android Auto i Apple CarPlay (a także chiński system Baidu Car Life, u nas kompletnie nie znany, za to powszechny w Państwie Środka).

Według danych przekazanych nam przez centralę Jaguara nowy XF jest już dostępny do zamówienia, a cena w Wielkiej Brytanii zaczyna się od równowartości 32 585 funtów (ok. 160 tys. zł) za bazową odmianę z nadwoziem typu sedan. W przypadku odmiany Sportbrake, czyli kombi ceny startują od poziomu o 2000 funtów wyższego (ok. 170 tys. zł). Jednak gdy chcieliśmy zweryfikować ceny odświeżonej gamy modeli Jaguar XF, na polskojęzycznej witrynie marki wciąż widnieją jeszcze ceny starszych modelowo wersji XF.

Total
0
Shares