Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Oto nowa Toyota Land Cruiser 300

Toyota Land Cruiser mimo 70-letniej historii wciąż nie chce umrzeć. Producent pokazał właśnie najnowszą odsłonę japońskiej legendy.
Nowa Toyota Land Cruiser 300 (fot. Toyota)
Nowa Toyota Land Cruiser 300 (fot. Toyota)

Nowe silniki, nowa platforma, nowa skrzynia biegów… nowości jest sporo. Toyota nie zdecydowała się na premierę w formie klasycznej, lecz wciąż w formule online. Toyota Land Cruiser to model oferowany przez japońską markę od… 70 lat. Trafił już do ponad 10 milionów klientów w 170 krajach. Czy hasło “go anywhere and everywhere, and bring you back safe and well” wciąż jest aktualne? Toyota zapewnia, że bardziej jak nigdy dotąd.

Przeczytajcie nasz test Toyoty Land Cruiser

Zaprezentowana Toyota Land Cruiser 300 to bezpośredni następca serii LC 200 zaprezentowanej jeszcze w 2007 roku. Producent zapewnia, że auto ma być jeszcze bardziej trwałe i niezawodne, zapewniać lepsze osiągi zarówno w terenie, jak i na drodze.

Nowa Toyota Land Cruiser 300 (fot. Toyota)
Nowa Toyota Land Cruiser 300 – gabaryty się nie zmieniły – dalej mamy olbrzyma (fot. Toyota)

Nowa Toyota Land Cruiser zbudowana została na nowej platformie TNGA (Toyota New Global Architecture), która jest pierwszym tego typu nowym rozwiązaniem marki zaprojektowanym dla pojazdów z nadwoziem opartym na ramie. Jak zapewnia producent, zastosowanie nowej platformy pozwoliło obniżyć środek ciężkości pojazdu, zwiększyć poziom bezpieczeństwa, czy zredukować jego masę. Nowy Land Cruiser jest o 200 kg lżejszy od swojego poprzednika.

Nowa Toyota Land Cruiser 300 (fot. Toyota)
Nowa Toyota Land Cruiser 300 – nowy system monitoringu drogi ma ułatwić jazdę w trudniejszym terenie (fot. Toyota)

Toyota chwali się zastosowaniem w nowym Land Cruiserze zupełnie nowego rozwiązania jakim jest system zawieszenia E-KDSS (dynamiczny system zawieszenia kinetycznego). Nowy Land Cruiser to również pierwsze auto japońskiej marki, w którym zastosowano system Multi-Terrain Monitor. To kamery, ale widok jaki zapewniają obejmuje nie tylko obszar dookoła pojazdu, ale także powierzchnię drogi pod pojazdem. Wszystko to po to, by auto mogło automatycznie ocenić jakość nawierzchni i uaktywnić optymalny tryb jazdy dla danego typu drogi.

Nowa Toyota Land Cruiser 300 (fot. Toyota)
We wnętrzu nowego Land Cruisera miejsca nie zabraknie nikomu, pojawiło się też kilka nowości za zakresu wsparcia kierowcy (fot. Toyota)

Nowy SUV to również nowe silniki. Są to jednostki V6 z podwójnym turbodoładowaniem. Silnik benzynowy ma 3,5 litra pojemności, a wysokoprężna jednostka 3,3 litra. Producent zapewnia, że osiągami oba motory przewyższają konwencjonalny motor V8, niemniej szczegółów nie podano. Wiemy, że oba nowe silniki w Land Cruiserze łączone będą z również nową, 10-biegową automatyczną skrzynią biegów, w której przełożenia dobrano tak, że ma to się przyczynić zdaniem producenta do zmniejszenia zużycia paliwa o ok. 10 proc. w stosunku do poprzednika.

Nowa Toyota Land Cruiser 300 (fot. Toyota)
Nowa Toyota Land Cruiser 300 pojawi się w ofercie na wybranych rynkach już latem tego roku (fot. Toyota)

W debiutującym Land Cruiserze serii 300 Toyota wdrożyła też szerszy zakres systemów bezpieczeństwa. Kierowca otrzymuje wsparcie od systemu Toyota Safety Sense drugiej generacji, auto jest w stanie rozpoznać nie tylko pojazdy, ale i pieszych oraz rowerzystów zarówno w dzień, jak i w nocy. Podczas skręcania na skrzyżowaniach komputer monitoruje drogę, czy przypadkiem inny pojazd nie przecina toru jazdy, łatwiejsze będzie również parkowanie tym mastodontem, dzięki automatycznemu hamulcowi unikania kolizji np. podczas wyjazdu z parkingu. Toyota zamierza wprowadzić nowego SUVa na wybrane rynki od lata 2021 roku.

Total
0
Shares