Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Oto nowe Porsche 911 GTS, czyli sportowa wersja sportowego samochodu

Porsche 911 GTS to kolejny wariant najnowszej generacji legendarnej 911-tki. Odmiany GTS z obowiązkowym bokserem pod maską – szybsze i mocniejsze od poprzednika.
Nowe Porsche 911 Carrera Coupé GTS (fot. Porsche)
Nowe Porsche 911 Carrera Coupé GTS (fot. Porsche)

Umówmy się, Porsche 911 najnowszej generacji (992) nie jest samochodem, który wymaga szczególnego podkreślania swojego sportowego charakteru, bo geny motorsportu 911-tka ma w swoim DNA. Mimo to, tak jak wśród ludzi jedni chcą być bardziej, tak też Porsche ogłosiło jeszcze bardziej wyrazistą i dynamiczną wersję kultowego wozu. Przed wami nowe Porsche 911 GTS.

Zobacz GTS-a Waltera Röhrla

Nowe Porsche 911 Carrera Coupé GTS (fot. Porsche)
Doskonale rozpoznawalna sylwetka nowego 911 Carrera Coupé GTS (fot. Porsche)

Porsche niespecjalnie spieszyło się z premierą nowej generacji odmiany 911 GTS, wszak “bazową”, najnowszą 911-tkę (992) zobaczyliśmy na oficjalnej premierze półtora roku temu. Warto przypomnieć, że GTS to nie jeden model, a cała seria o wyróżniającym się stylu i podkreślonej dynamice. Z zewnątrz nowe 911 GTS charakteryzuje wiele czarnych elementów stylistycznych, a we wnętrzu producent postawił na mikrowłókna Race-Tex łączące sportowe maniery z elegancją. Porsche zapowiedziało pięć wariantów najnowszego 911 GTS, są to:

  • Porsche 911 Carrera GTS Coupé (napęd na tylne koła)
  • Porsche 911 Carrera GTS Cabriolet (również napęd na tył)
  • Porsche 911 Carrera 4 GTS Coupé (napęd na wszystkie koła)
  • Porsche 911 Carrera 4 GTS Cabriolet (j.w.)
  • Porsche 911 Targa 4 GTS (także napęd na wszystkie koła)

Sprzedaż Porsche w 2021 roku – jest dobrze

Nowe Porsche 911 Targa 4 GTS (fot. Porsche)
Nowe Porsche 911 Targa 4 GTS (fot. Porsche)

Nowe 911 GTS jest mocniejsze od poprzednika. Pod maską, czego można było się spodziewać, pracuje 6-cylindrowy silnik typu bokser, który w najnowszej odmianie generuje moc 353 kW (480 KM), to o 30 KM mechanicznych więcej niż 911 GTS poprzedniej generacji (991). Moc może być przenoszona albo za pośrednictwem ośmiobiegowej przekładni PDK (dwusprzęgłówka, z której słynie marka z Zuffenhausen) albo – dla prawdziwych purystów – skrzynia manualna o siedmiu przełożeniach. GTS otrzyma także specjalnie dla tej wersji opracowane zawieszenie z systemem Porsche Active Suspension Management (PASM), do tego układ hamulcowy z 911 Turbo. Opcjonalnie dynamikę auta można jeszcze zwiększyć za pomocą dodatkowego pakietu Lightweight Design, który będzie dostępny dla wersji GTS po raz pierwszy. Pozwala on zredukować masę pojazdu o 25 kg. Producent informuje, że pakiet ten ma być dostępny od listopada 2021 roku.

Przeczytaj nasz test Porsche 911 Targa 4S

GTS – mocniejszy i szybszy od poprzednika

Nowe Porsche 911 Carrera Coupé GTS (fot. Porsche)
Czerń, czerwień i mikrofibra – wnętrze nowego GTS (fot. Porsche)

Osiągi? Klienci powinni być zadowoleni. Turbodoładowany 3-litrowy bokser nowego GTS-a jest w stanie rozpędzić wersję ze skrzynią PDK w czasie 3,3 do 100 km/h. To rezultat o 0,3 s lepszy niż w poprzedniej generacji tych wersji 911. W wersjach Coupé i Cabriolet standardem jest zawieszenie PASM w połączeniu ze sportowym podwoziem obniżonym o 10 mm. Z wariantów 911 Turbo pochodzi koncepcja tylnych sprężyn pomocniczych, dzięki której główne sprężyny są naprężone w każdej sytuacji drogowej. Stopień odbicia pozostaje taki sam. Wariant 911 Targa 4 GTS korzysta z podwozia 911 Targa 4S z PASM.

Nowe 911 GTS lepiej hamuje i jest… głośniejsze

Nowe Porsche 911 Targa 4 GTS (fot. Porsche)
Nowe Porsche 911 Targa 4 GTS (fot. Porsche)

Nabywca GTS nie potrzebuje dobrego audio, dźwięk ma pochodzić z jednostki napędowej i inżynierowie Porsche doskonale to rozumieją. Za emocjonujące brzmienie boksera odpowiada standardowy sportowy układ wydechowy – to zasługa specyficznej dla GTS-ów konfiguracji połączonej z pominięciem części izolacji kabiny. Wyższa dynamika wymaga lepszych poskramiaczy mocy – o hamulcach nie zapomniano. Nowy GTS otrzyma wysokowydajny układ hamulcowy z 911 Turbo, z którego pochodzą także 20-calowe (przód) i 21-calowe (tył) czarne obręcze kół z mocowaniem centralną śrubą. Nowym GTS-em z serii 911 jeszcze nie jeździliśmy, ale mamy dla was wideo z 911 Targa S:

Total
0
Shares