Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Pantone Color of the Year 2023. Co to jest?


Pantone Color Institute od ponad dwóch dekad prognozuje trendy kolorystyczne i wskazuje kolor roku, który – zdaniem jej specjalistów – królować będzie na wybiegach, we wnętrzach i… w salonach samochodowych.

Czym jest Pantone Color of the Year?

Viva Magenta 18-1750
Kolorem roku 2023 została Viva Magenta 18-1750 (fot. Pantone)

W Pantone Color Institute mamy globalny zespół ekspertów do spraw prognoz trendów – analizują aktualne wpływy kolorów, a także przewidują przyszłe trendy kolorystyczne z wyprzedzeniem od dwóch do pięciu lat. Członkowie zespołu są zaangażowani w prognozowanie trendów dla czołowych firm zajmujących się handlem materiałami, a także przemysłu modowego. – mówi Laurie Pressman, wicedyrektor Instytutu Kolorów Pantone

Kolor roku 2023

Instytut Pantone po raz 24 wybrał kolor roku i jest nim Viva Magenta 18-1750
Viva Magenta oscyluje pomiędzy czereśniową czerwienią, żurawinowym, rozjaśnionym bordo, z lekką domieszką fuksji.

Spoglądając w rok 2023, nie jesteśmy już wstrząśnięci szokiem wywołanym pandemią koronawirusa. Zamiast tego, jak sugeruje Pantone, jesteśmy zwróceni ku przyszłości. Laurie Pressman mówi, że Viva Magenta reprezentuje dominujące pragnienie optymizmu, odporności, nieszablonowego myślenia i innowacji technologicznych, które mogą stworzyć lepszy świat. – Żyjemy w czasach, w których tak wielu ludzi zachowuje się asertywnie; to jest to, czego potrzeba, aby iść naprzód. Potrzebujemy odwagi, brawury, ale szukamy czegoś, co promuje radość i jest zabawne. Obecne życie jest niekonwencjonalne i stanowi wyzwanie pod wieloma względami – myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec od wyzwań.

Pantone 18-1750 Viva Magenta

W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwonych i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych kolorów należących do rodziny naturalnych barwników, a także jednego z najsilniejszych i najjaśniejszych znanych na świecie. Zakorzeniony w tym, co pierwotne, PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z dziką materią. Przywołując siły natury, PANTONE 18-1750 Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę – powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Instytutu Kolorów Pantone.

Historia magenty. Skąd się wzięła?

Magenta to sztuczny kolor, który pojawił się w połowie XIX wieku po wynalezieniu mauveiny. Mauveina, znana również jako purpura anilinowa i fiolet Perkina, była jednym z pierwszych syntetycznych barwników.

Została odkryta nieoczekiwanie przez Williama Henry’ego Perkina w 1856 roku, gdy próbował zsyntetyzować fitochemiczną chininę do leczenia malarii. Jest to również jeden z pierwszych barwników chemicznych produkowanych masowo.

Nazywana wcześniej „fuksyną” lub „roseiną” w 1860 została przemianowana na „magentę” na cześć bitwy stoczonej przez Francję i Sardynię z Austrią w mieście Magenta w Lombardii – nie ze względu na zakrwawione mundury żołnierzy, jak się często uważa, ale w wyrazie solidarności z walczącymi o niepodległość Włochami.

Od tamtej pory magenta osiągnęła globalną popularność jako jeden z czterech podstawowych kolorów drukarskich, a jej warianty wracają do mody co sezon.

Jakim kolorem jest magenta?

Specjaliści Pantone tłumaczą, Viva Magenta zapewnia równowagę między ciepłą a chłodną barwą. Jest również kolorem hybrydowym, który łączy aspekty fizyczne i wirtualne w naszym wielowymiarowym świecie. Jest asertywny, ale nie agresywny, karminowa czerwień, nie dominuje, a raczej wybiera podejście „pięści w aksamitnej rękawiczce”.

Magenta w motoryzacji

Jeśli wybór Pantone Color Institute ma wpływać na decyzje zakupowe konsumentów, postanowiliśmy wybrać kilka modeli z lakierowaniem zbliżonym do Viva Magenta 18-1750.

Oczywiście najłatwiej jest z markami premium i luksusowymi. Tam często możesz wybierać z bardzo szerokiego wachalarza gotowych kolorów, albo po prostu przekazać instrukcje podczas konfiguracji, w jakim kolorze ma być auto. Ewentualnie zostaje szukać wśród używanych lub okleić auto folią, co jest dziś stosunkowo niedrogie.

Porsche 911 Turbo Ruby Star Neo
Porsche 911 Turbo w kolorze Ruby Star Neo za 13 957 zł (fot. konfigurator Porsche)
Lamborghini HURACÁN Evo Spyder
Lamborghini HURACÁN Evo Spyder w kolorze Viola Bast (fot. konfigurator Lamborghini)
Toyota Aygo magenta
Toyota Aygo z lat 2014-2021 (fot. Toyota)
Ford Fiesta magenta
Ford Fiesta VI z lat 2008-2017
Total
0
Shares