Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Peugeot – francuska marka ma już 210 lat

Marka Peugeot istnieje już 210 lat. Jej rozpoznawalność na całym świecie to zasługa uporu Armanda Peugeota – jednego z pionierów motoryzacji.
Peugeot

W tym roku Peugeot świętuje 210-lecie swojej marki. Zaraz zaraz, 210-lecie? Przecież 210 lat temu nie było jeszcze samochodów? Zgadza się, ale marka jako taka istnieje dokładnie od 26 września 1810 roku. Oczywiście na początku swego istnienia rodzina Peugeot zajmowała się czymś innym niż motoryzacją – produkowała piły, narzędzia stalowe, krynolinowe gorsety, młynki do kawy oraz rowery. Jednak gdy 1890 roku Armand Peugeot zbudował i zaprezentował pierwsze swoje auto z silnikiem spalinowym, firma podążyła motoryzacyjną drogą – drogą, która zapewniła marce doskonałą rozpoznawalność na całym świecie.

Na przestrzeni dziesiątek lat wiele modeli słynnej francuskiej marki przeszło do historii. Jako pasjonaci motoryzacji nie mogliśmy odmówić sobie przypomnienia sobie i Państwu najbardziej legendarnych konstrukcji i największych osiągnięć sygnowanych charakterystycznym symbolem lwa. W końcu 210 lat to doskonała okazja do takiej mentalnej podróży w przeszłość ikony motoryzacji.

Peugeot – pierwsze auto, pierwszy wyścig, pierwsza wygrana

Pierwsze spalinowe auto marki Peugeot zbudowano w 1890 roku. Pojazd wyposażony w silnik skonstruowany przez Panharda (na licencji Gottlieba Daimlera) był już wówczas innowacyjny na tle współczesnych mu pierwszych automobili. Wyróżniał się m.in. trzypunktowym zawieszeniem, znacznie bardziej komfortowym od prostszych rozwiązań wówczas stosowanych w innych konstrukcjach z tamtych lat.

Peugeot z nr 65 – zwycięzca pierwszego w historii wyścigu samochodowego Paryż-Rouen (fot. domena publiczna)

Peugeot był nie tylko pionierem motoryzacji jako takiej, był również pionierem motorsportu. Pierwszy na świecie wyścig samochodowy rozegrany został 22 lipca 1894 roku na trasie pomiędzy Paryżem a Rouen. Wystartowało 21 aut, które zakwalifikowały się do wyścigu. Pierwszym autem spalinowym, które przekroczyło linię mety był parowy pojazd Count de Dion, ale został on zdyskwalifikowany jako nieregulaminowy – była to tak naprawdę dorożka ciągnięta przez parowy powóz wymagający obecności palacza. Trudno było to uznać za samodzielny pojazd. Zatem sędziowie uznali za zwycięzcę kierowcę auta spalinowego, które pokonało linię mety 126-kilometrowej trasy 3,5 minuty po zdyskwalifikowanym parowcu. Samochodem zwycięzcy był 3-konny (moc 3 KM) Peugeot prowadzony przez Alberta Lemaître’a, jako kolejny na mecie zameldował się również kierowca auta Peugeot – Auguste Doriot. To pierwszy, ale nie ostatni sukces francuskiej marki w motorsporcie.

W 1896 roku Armand Peugeot odłączył się od rodzinnego biznesu Les Fils de Peugeot Frères i założył własną firmę Société Anonyme des Automobiles Peugeot, zbudował też nową fabrykę w Audincourt – chciał się skupić wyłącznie na motoryzacji. W 1899 roku Peugeot sprzedał aż 300 aut. Liczba może nie robi dziś wrażenia, ale „aż” jest jak najbardziej uzasadnione – wówczas była to mniej więcej ¼ francuskiego rynku motoryzacyjnego. W tym samym roku znany już nam kierowca – Albert Lemaître – wygrywa rajd Nicea – Castellane – Nicea w specjalnym wyścigowym Peugeocie napędzanym przez silnik o pojemności 5850 cm3 i mocy 20 KM. Doskonałe pożegnanie XIX wieku – a to przecież dopiero początek.

Les Charlatans i ich majstersztyk

Niezbyt pochlebny przydomek został nadany trzem genialnym inżynierom, którzy w drugiej dekadzie XX wieku konstruowali nowoczesne samochody wyścigowe. Georges Boillot, Jules Goux i Paolo Zuccarelli, trzej kierowcy i jednocześnie inżynierowie (dość powszechne połączenie w pionierskich czasach motoryzacji) skonstruowali model L76 – rewolucyjny samochód wyścigowy. W 1913 roku Jules Goux wystartował w najbardziej zaciekłym i prestiżowym wyścigu tamtych czasów – Indianapolis 500. Goux w swoim Peugeocie L76 został pierwszym Europejczykiem, który pokonał Amerykanów na ich własnym terenie. Średnia prędkość jaką Goux uzyskał na Indianapolis 500 to 122 km/h, a maksymalna: 150,5 km/h.

Peugeot L76 był technologicznym majstersztykiem. Wspomniana trójka inżynierów zaprojektowała 7,6-litrowy, czterocylindrowy, 16-zaworowy (cztery zawory na cylinder) motor z podwójnym wałkiem rozrządu (dziś rozwiązanie określane skrótem DOHC). Rok później Georges Boillot na swoim Peugeocie L5 z 3-litrową jednostką napędową ustanowił rekord okrążenia Indy 500: 160,1 km/h.

Peugeot 201 – trzy cyfry, zero w środku

Wszyscy wiemy, że Peugeot to marka, ale już niewielu wie, że oznaczenie aut składające się z trzech cyfr z zerem w środku jest również prawnie chronionym znakiem towarowym francuskiej marki, a pierwszym autem, w którym zastosowano takie oznaczenie był Peugeot 201 z 1929 roku. Numerki łatwo zrozumieć: pierwsza cyfra zawsze oznacza wielkość modelu – ostatnia, do niedawna oznaczała jego generację.

Peugeot 201 (fot. Peugeot)

Peugeot 201 był nie tylko pierwszym autem francuskiej marki, w którym zastosowano taką nomenklaturę, było to również auto, które w momencie wprowadzenia na rynek – w 1929 roku – było najtańszym autem w ofercie Peugeot. Paradoksalnie fakt ten okazał się zbawienny w skutkach. Dzięki niskiej cenie w pierwszych latach produkcji 201-ki sprzedawały się dobrze, a sam model był sukcesywnie rozwijany (np. w 1931 roku otrzymał niezależne przednie zawieszenie). Niestety Wielki Kryzys spowodował, że sprzedaż aut francuskiej marki spadła, ale zgromadzone dzięki wcześniejszym sukcesom środki pozwoliły firmie przetrwać globalne załamanie gospodarcze, którego wielu konkurentów z branży przetrwać nie zdołało. Sam Peugeot 201 produkowany był do 1937 roku, wyprodukowano ok. 150 tysięcy egzemplarzy. Przemyślana konstrukcja, ekonomiczna rozwaga, niska cena auta przy jego walorach konstrukcyjnych pozwoliły firmie przetrwać trudne czasy.

Peugeot 402 Éclipse Décapotable – pierwszy hardtop świata

Marki, które szczególnie zapisały się w historii motoryzacji mogą pochwalić się wieloma legendarnymi, wyróżniającymi się modelami. Nie inaczej jest w przypadku samochodów produkowanych na przestrzeni lat przez Peugeota. Zanim jednak przejdziemy do modeli, które otrzymywały tytuły Samochodów Roku, dodajmy kilka słów na temat wyjątkowego modelu sprzed ery prestiżowego konkursu, który był wyjątkowy zanim te tytuły przyznawano. Oto Peugeot 402 Éclipse Décapotable:

Peugeot 402 Éclipse (fot. Peugeot)

Model 402 miał wiele nadwozi, ale to właśnie kabriolet – Peugeot 402 Éclipse był samochodem pod wieloma względami innowacyjnym. To co widać na powyższym zdjęciu to pierwszy na świecie samochód z chowanym i wysuwanym twardym dachem. Pomysł kopiowany później przez innych producentów (ale już po II Wojnie Światowej), którego współczesną inkarnacją są choćby takie modele jak Peugeot 308 CC. Peugeot 402 produkowany był w latach 1935 – 1942.

Auto dostępne było także w wielu innych wersjach nadwoziowych, również gama silników była szeroka: od czterocylindrowej jednostki benzynowej o pojemności 1991 cm3 i mocy 55 KM w samochodach z początku produkcji, aż po 2,1-litrową, 70-konną jednostkę. Peugeot 402 był także pierwszym osobowym autem francuskim, którego niewielką, eksperymentalną partię wyposażono w silniki wysokoprężne. Dieslowski motor HL50 o pojemności 2,3 litra i mocy 55 KM był zauważalnie oszczędniejszy od 2,1-litrowego silnika benzynowego, niemniej przed II Wojną Światową francuskie przepisy nie umożliwiały stosowania silników diesla w samochodach drogowych z wyjątkiem ciężarówek i pojazdów użytkowych.

Produkcja powojenna – Peugeot 203 i nowe rekordy sprzedaży

Peugeot 203 – symbol powojennego odrodzenia francuskiej marki (fot. Peugeot)

Peugeot 203 produkowany był od 1948 roku. To kolejny przykład roztropności włodarzy Peugeot. W ciągu aż 12 lat produkcji powstało niemal 700 tys. egzemplarzy tego samochodu w różnych wersjach nadwoziowych. Choć powojenne ambicje były duże (np. niezrealizowane ostatecznie plany projektu 802), to zdecydowano się na masową produkcję mniejszego, tańszego w produkcji, ale bardziej przystępnego popularnego modelu jakim był właśnie 203. Zastosowanie sprężyn śrubowych, układu kierowniczego z zębatką oraz hamulców hydraulicznych spowodowało, że auto to prowadziło się znacznie lepiej od poprzedników, lepiej hamowało i słuchało kierowcy.

Peugeot 504 – pierwszy Samochód Roku w historii marki

Peugeot 504 – Samochód Roku 1969 (fot. Peugeot)

Peugeot 504 to jedno z kultowych aut światowej motoryzacji i jedno z najdłużej produkowanych aut w ogóle. Wytwarzany był od 1968 aż do 1996 roku, a w krajach Ameryki Łacińskiej i w Afryce ten model produkowano nawet do 2005 roku! Wielokrotny lider rajdów (m.in. wielokrotny triumfator afrykańskiego Rajdu Safari) i niezwykle popularny model – wyprodukowano aż 3 713 356 egzemplarzy Peugeota 504 w różnych wersjach nadwoziowych, większość (ponad 2,6 miliona) stanowiły wersje sedan.

W 1969 roku Peugeot otrzymuje za ten właśnie model tytuł Europejskiego Samochodu Roku. Auto do dziś jest ikoną wśród samochodów klasy średniej. Samochód wyróżniał się niezależnym zawieszeniem wszystkich czterech kół, było to też pierwsze auto francuskiej marki z napędem na tył. Wyjątkowa estetyka tego modelu nie wzięła się z przypadku – to owoc współpracy działu Peugeot Style i legendarnego studia Pininfarina.

Peugeot 205 – zna go każdy miłośnik rajdów

Peugeot 205 Turbo 16 – legenda rajdów (fot. Peugeot)

Można śmiało powiedzieć, że gdyby nie sukces rynkowy tego małego, ale pod wieloma względami niezwykłego hatchbacka, moglibyśmy dziś o firmie Peugeot mówić jedynie w kontekście historycznym, a nie jako o marce, która wciąż zaskakuje cenionymi i nowoczesnymi autami. Peugeot 205, a szczególnie takie wersje jak GTI czy widoczne na powyższej fotografii Turbo 16 to auta legendarne. To właśnie w samochodzie Peugeot 205 T16 Ari Vatanen został dwukrotnym Rajdowym Mistrzem Świata (w latach 1985 i 1986). Rok później Vatanen w Peugeocie 205 T16 wygrywa rajd Paryż-Dakar, w 1988 roku jego wyczyn, ponownie tym samym autem powtarza rodak – Juha Kankkunen. Model 205 był najlepiej sprzedającym się autem we Francji w latach 1984 i 1985. Zresztą auto świetnie sprzedawało się nie tylko we Francji, znajdywało nabywców na całym świecie. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku w 1984 roku Peugeot 205 zajął drugie miejsce, wyprodukowano ponad 5,3 miliona egzemplarzy tego auta.

Peugeot 405 – kolejny wielki sukces

Peugeot 405 T16 (fot. Peugeot)

Kolejnym modelem francuski producent znowu zdobywa uznanie branży. W 1988 roku Samochodem Roku zostaje Peugeot 405, którego produkcja rozpoczęła się rok wcześniej. Z 57 członków jury aż 54 przyznało najlepszy wynik właśnie temu modelowi. Nie mogło być inaczej, wszak mamy tu do czynienia z jednym z najbardziej funkcjonalnych modeli lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Również ten samochód osiągał sukcesy w wyczerpujących rajdach. To właśnie za kierownicą Peugeota 405 w wersji coupé fiński kierowca Ari Vatanen wygrał morderczy rajd Paryż – Dakar. Dwukrotnie. W 1989 i 1990 roku. W latach 1988 i 1989 Fin startując Peugeotem 405 T16 wygrywa American Pikes Peak International Hill Climb. Topowa wersja Peugeot 405 T16 z czterema zaworami na cylinder pozwalała uzyskać 160 KM mocy. Auto oferowane było również z oszczędnym i trwałym silnikiem diesla z turbo o pojemności 1,9 litra i mocy 90 KM. Również ten samochód okazał się rynkowym sukcesem – wyprodukowano ponad 5 milionów egzemplarzy, które znalazły nabywców na całym świecie.

Peugeot 307 – kolejny Samochód Roku

Peugeot 307 – Samochód Roku 2002 (fot. Peugeot)

Wprowadzając w 2002 roku na rynek model Peugeot 307 Francuzi pokazali, że auto kompaktowe może być jednocześnie i zwinne i przestronne. Rodzinny kompakt dotychczas brzmiał jak oksymoron, model 307 udowadniał, że wcale tak nie musi być. Efekt? Tytuł Samochodu Roku 2002.

Warto zauważyć, że Peugeot 307 już w tamtych czasach oferowany był m.in. z motorem 2.0 HDi 110 KM z filtrem cząstek stałych – był to wtedy jeden z „najczystszych” silników. Auto oferowane było w szerokiej gamie zróżnicowanych wersji nadwoziowych: 3,4,5-drzwiowe, kombi, czy wspomniane wcześniej CC ((coupé-cabriolet z chowanym sztywnym dachem). Nie zapominajmy też o rajdowym 307 WRC. Na całym świecie sprzedano ponad 3,7 miliona wszystkich wersji Peugeota 307.

Peugeot 3008 – Samochód Roku 2017

Peugeot 3008 (fot. Peugeot)

Premiera Peugeota 3008 odbiła się szerokim echem. Samochód był rewolucyjny w porównaniu do
swojego poprzednika. Auto zostało docenione przez branżę motoryzacyjną, otrzymując w 2017 roku tytuł Car of The Year.

Ten komfortowy, nowoczesny samochód został doceniony również przez klientów – od czasu premiery modelu w 2016 roku do rąk użytkowników trafiło niemal 900 tysięcy egzemplarzy. Czy taki samochód może osiągać sukcesy w sporcie? Peugeot udowodnił, że zdecydowanie tak. W 2018 roku Carlos Sainz pilotowany przez Lucasa Cruza prowadząc Peugeota 3008 DKR Maxi wygrywa rajd Paryż-Dakar.

Peugeot 208 – przyszłość jest elektryczna

Peugeot e-208 – w pełni elektryczna odmiana najnowszego 208 (fot. Peugeot)

W tym roku tytuł Car of The Year otrzymał ze znaczną przewagą Peugeot 208. To auto jest znakiem naszych czasów – jest dostępne zarówno w wersjach spalinowych, jak i elektrycznej – co jest symbolem przechodzenia świata na elektromobilność. Nie uciekniemy od niej, ale też nie musi ona oznaczać wyrzeczeń w transporcie, wręcz przeciwnie stanowi kolejne wyzwanie oraz okazję do dalszego rozwoju i doskonalenia się. Inżynierowie Peugeot wiedzą o tym, a najnowszy model 208 jest tego dowodem.

Total
6
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *