Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Pierwsze elektryczne ciężarówki Nikola już jeżdżą

Firma Nikola dostarczyła pierwsze ciężarówki Tre BEV do portu w Los Angeles. Firma świętuje sukces, ale nie spoczywa na laurach.
Nikola Tre BEV (fot. Nikola)

Firma Nikola dostarczyła pierwsze dwie elektryczne ciężarówki Nikola Tre BEV. Znajdują się one obecnie w Los Angeles i będą używane w porcie metropolii oraz na Long Beach. Są to modele pilotażowe, z wczesnej produkcji. To duże osiągnięcie dla marki i oznacza początek fazy produkcyjnej i sprzedażowej. Korporacja nie spoczywa jednak na laurach: do 2023 roku obiecują zestawy wodorowe i praca nad nimi ciągle wre. Przedsiębiorstwo w LA zamówiło 100 egzemplarzy, a 30 z nich będzie elektrycznych. Te zostaną dostarczone w 2022, natomiast pozostałe 70 to FCV, czyli właśnie zasilane wodorem.

Nikola – “Niemożliwe staje się możliwe”

Elektryczne ciężarówki już jeżdżą. (fot. Nikola)

Nikola Corporation zapowiada, że współpraca z Total Transportation Service INC. pozwoli na zrobienie pierwszego kroku w dekarbonizacji portu Los Angeles. “To wielki sukces i cieszymy się, że możemy świętować go wspólnie z naszym partnerem, który ma na celu redukcję emisji węgla wśród portowych operacji” – powiedział CEO Nikola Mark Russell. “Jesteśmy wdzięczni, że możemy zaoferować pomoc naszymi zeroemisyjnymi ciężarówkami”.

Więcej informacji znajdziemy na Twitterze marki. Po dostarczeniu ciężarówek, pojawił się wpis mówiący o celebrowaniu przez korporację pierwszych pracujących modeli. “Świętujemy kolejny krok w zrównoważoną przyszłość, gdzie coś widzianego jako niemożliwe, staje się możliwe”. Na końcu jest też zapowiedź: “następny krok: dostawy do klientów”. Te przewidziane są najpóźniej na 4 kwartał 2022 roku.

Produkcja odbywa się w Niemczech. W 2022 roku zobaczymy pracujące ciężarówki także w porcie w Hamburgu.

Jaki zasięg ma Nikola Tre BEV?

Kokpit łączy nowoczesny styl i funkcjonalność. Ekrany – jak w osobówkach – są wszechobecne (fot. Nikola)

Najistotniejszą wartość dla ciężarówek stanowi właśnie zasięg. Niestety, Nikola Tre BEV, mimo gigantycznej baterii (753 kWh), w podróż po całej Europie jeszcze nie pojedzie. Korporacja obiecuje, że zestaw spokojnie przejedzie 550 kilometrów, a ładowanie z prądu o mocy 240 kW w dwie godziny przywróci 80% akumulatora. Moc silnika to 645 KM, co pozwoli rozpędzić załadowaną ciężarówkę aż do 120 km/h. Bazą jest platforma IVECO S-way. Nikola planuje rocznie budować 2400 ciężarówek, a od 2023 roku aż 20 000.

Zobacz też:

Total
0
Shares