Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Poczuj sportowe emocje za kierownicą nowego Lexusa RX 500h

Jazda samochodem stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Często zdarza się, że spędzamy w podróży więcej czasu, niż w domu. Dlatego tak ważne jest, aby doświadczenie prowadzenia auta wiązało się z komfortem i bezpieczeństwem.

Lexus od lat dokłada starań, by podróżowanie stworzonymi przez tę markę samochodami dostarczało niezwykłych przeżyć. Dzieje się tak w myśl japońskiej filozofii gościnności, Omotenashi. Jej głównym założeniem jest to, by przewidywać i spełniać potrzeby gości, zanim jeszcze się one pojawią. W pojazdach sygnowanych logotypem Lexusa to podejście odczuwają zarówno kierowcy, jak i pasażerowie.

Ekscytujące osiągi

niebieski Lexus RX 500h jadący szybko po drodze
Moc 371 KM i tylko 6,2 sekundy potrzebne do osiągnięcia 100 km/h (fot. Lexus press)

Jednymi z najbardziej imponujących aspektów nowego Lexusa RX 500h są jego wyjątkowe przyspieszenie i sportowy charakter. Dzięki zaawansowanej technologii hybrydowej nowy Lexus RX 500h osiąga moc 371 KM, co pozwala mu przyspieszać od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,2 sekundy. Tak dobry wynik ten przestronny SUV uzyskuje dzięki połączeniu silnika benzynowego turbo o pojemności 2,4 litra oraz dwóch silników elektrycznych.

Lexus RX 500h jest również wyposażony w inteligentny napęd DIRECT4, który pozwala na bezpieczne poruszanie się po każdym rodzaju nawierzchni. Dzięki temu samochód zapewnia nie tylko doskonałą przyczepność, ale również lepsze parametry przyspieszania i bardziej dynamiczne prowadzenie.

Lider motoryzacyjnych innowacji

złoty Lexus RX 500h na granatowym tle
Lexus RX 500h to sportowe doświadczenia i wiele innowacyjnych rozwiązań na pokładzie (fot. Lexus press)

Lexus od lat stawia na nowoczesność i zaawansowane technologie. W piątej generacji modelu RX, a zwłaszcza jego wersji 500h, znajdziemy wiele innowacyjnych rozwiązań mających na celu zapewnienie sportowych przeżyć, bezpieczeństwa, ale także niezrównanego poziomu komfortu. Jazda tym dynamicznym SUV-em to wyjątkowe doświadczenie, którego nie da się uzyskać w żadnym innym samochodzie.

kunsztownie wykończone wnętrze nowego Lexusa RX
Kunsztowne detale we wnętrzu nowego Lexusa RX potęgują przyjemność z jazdy tym samochodem (fot. Lexus press)

Zaawansowane technologie i systemy bezpieczeństwa dostępne w Lexusie są zaprojektowane tak, aby stanowiły naturalne przedłużenie i uzupełnienie zmysłów kierowcy. Dzięki temu człowiek może skupić się na czerpaniu jak największej przyjemności ze sportowej jazdy i delektować się kunsztownie wykończonym wnętrzem dopracowanym w najdrobniejszych detalach przez mistrzów rzemiosła Takumi.

RX, największy SUV japońskiej marki premium, jest wyposażony w najnowszą generację Lexus Safety System+ o zwiększonym zakresie wykrywania ryzyka wypadków oraz zapobiegania im. Pakiet uzupełnia i wzmacnia umiejętności kierowcy, stanowiąc naturalne dopełnienie jego zmysłów podczas dynamicznej jazdy. Dzięki temu nawet w wymagających warunkach można w pełni panować nad sytuacją.

Funkcjonalności dostępne w Lexus Safety System+ 3 wynikają z dekad doświadczenia w obrębie innowacji i wnikliwych analiz przyczyn wypadków. Na system składa się pięć nowatorskich rozwiązań zapobiegających trzem głównym zagrożeniom: kolizjom czołowym, wypadkom wynikającym z niezamierzonego opuszczenia pasa ruchu oraz zdarzeniom, do których dochodzi w nocy.

Trzecia generacja układu obejmuje nową wersję systemu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z funkcją wykrywania motocykli oraz innych obiektów znajdujących się na drodze auta. Oprócz tego PCS jest w stanie wykryć ryzyko zderzenia w sytuacji, gdy nadjeżdża pojazd z naprzeciwka lub gdy piesi przechodzą przez skrzyżowanie w trakcie wykonywania przez kierowcę manewru skrętu. Najnowsza wersja systemu reaguje prędzej, a zdolność do uniknięcia zderzenia wzmacnia dodatkowo funkcja wspomagania kierowania (Emergency Steering Assist) zwiększająca stabilność auta i utrzymująca je na pasie ruchu.

Poszerzony pakiet w standardzie

Przednia część nowego Lexusa RX w kolorze czerwonego złota
Nowy Lexus RX posiada funkcję aktywnego wspomagania kierowania, która ocenia ryzyko zderzenia z pieszym lub innym obiektem przed pojazdem (fot. Lexus press)


Trzecia generacja Lexus Safety System+ należy do standardowego wyposażenia wszystkich europejskich RX-ów. W specyfikacjach Prestige z pakietem Technology, Omotenashi oraz F SPORT dostępny jest poszerzony pakiet systemów bezpieczeństwa (Extended Safety Package). W jego skład wchodzi aktywowany kierunkowskazami asystent wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu (LCA). Dodatkową funkcją jest też system ostrzegania o ruchu poprzecznym z przodu pojazdu (FCTA). Na wyświetlaczu HUD wyświetla on kierunek, z którego nadjedzie inny pojazd. Jeśli kierowca nie zareaguje, system uruchomi ostrzeżenie dźwiękowe oraz wyświetli odpowiedni komunikat.

Pakiet posiada także funkcję aktywnego wspomagania kierowania, która ocenia ryzyko zderzenia z pieszym lub obiektem przed pojazdem. Jeśli system uzna, że wyhamowanie samochodu nie wystarczy do uniknięcia zderzenia, przejmie kontrolę nad układem kierowniczym.

felga i opona nowego Lexusa RX
Duża dynamika i sportowe osiągi współgrają z najwyższym poziomem bezpieczeństwa czynnego oraz biernego (fot. Lexus press)

Nowy Lexus RX 500h został zaprojektowany i wyposażony tak, by – przy bardzo dużej dynamice i sportowych osiągach – zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa czynnego oraz biernego zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Samochód posiada komplet poduszek bezpieczeństwa, w tym również dwustopniowe przednie poduszki kierowcy i pasażera. Projekt konstrukcji nadwozia został dopracowany w taki sposób, by mogło ono przyjmować i odpowiednio rozprowadzać energię w razie zderzenia, zachowując  jednocześnie integralność kabiny. Jej możliwości pod tym względem wzrosły dzięki powiększonym przednim podłużnicom, zastosowaniu dodatkowego elementu poniżej podłużnic bocznych oraz nowej podłużnicy w podłodze, łączącej środkowy słupek i tunel przekładni. Zaprojektowana od nowa tylna rama ze stali o wysokiej wytrzymałości daje większe bezpieczeństwo w razie uderzenia z tyłu.

Jeszcze więcej systemów

Wnętrze Lexusa RX 500h widok na system multimedialny, zegary i kierownicę
Lexus wyznaje filozofię tworzenia aut skoncentrowanych na człowieku i jego potrzebach (fot. Lexus press)

Kamera zamontowana nad kołem kierownicy Lexusa RX nieustannie monitoruje kierowcę, a gdy poczuje się on źle lub straci koncentrację i nie zareaguje na alarmy, samochód będzie w stanie sam zwolnić i zatrzymać się. Automatycznie wezwie też pomoc służb. To kolejny przykład filozofii tworzenia aut skoncentrowanej na człowieku i jego potrzebach. Lexus, dzięki dekadom doświadczeń i nieustannego samodoskonalenia, osiągnął w tej materii niekwestionowane mistrzostwo.

Dynamiczny SUV Lexusa jest też wyposażony w automatyczne lub adaptacyjne światła drogowe, asystenta utrzymywania pasa ruchu (LTA) z korektą toru jazdy (LDA) oraz układ rozpoznający znaki drogowe (RSA). Standardem jest również adaptacyjny tempomat (ACC), który teraz jeszcze szybciej rozpoznaje auta wjeżdżające na pas przed RX-a, a dzięki układowi Lane Trace Assist samochód porusza się po zakrętach bardziej naturalnym torem. Tempomat identyfikuje i reaguje na większą liczbę znaków, w tym również znaki ostrzegawcze i znak STOP.

Mniejsze ryzyko kolizji podczas wysiadania z auta

Nowy Lexus RX z w kolorze czerwonego złota widok na tylną część samochodu
Nowy Lexus RX posiada między innymi system, który ostrzega o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (fot. Lexus press)


Lexus RX już od wersji Prestige posiada też system monitorowania martwego pola (BSM), system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA), a także tylne lampy z sygnalizacją nagłego hamowania (FHL).

Piąta generacja flagowego SUV-a Lexusa wyposażona jest w elektroniczne klamki, które w wyższych wersjach wspomaga dodatkowo asystent bezpiecznego wysiadania (Safe Exit Assist). System uniemożliwi otwarcie drzwi, jeśli z tyłu nadjeżdża inny pojazd lub rowerzysta. Lexus ocenia, że funkcja, która zadebiutowała wraz z premierą drugiej generacji modelu NX, pomoże uniknąć nawet do 95% wypadków spowodowanych nieuważnym otwarciem drzwi.

Zawsze patrzymy w przyszłość

konsola środkowa nowego Lexusa RX
Lexus znany jest z bezkompromisowej dbałości podczas tworzenia swoich pojazdów (fot. Lexus press)

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych obszarów prac rozwojowych prowadzonych przez inżynierów Lexusa. Nieustannie doskonalą oni istniejące rozwiązania i tworzą nowe systemy wsparcia kierowcy. Wszystko po to, by doświadczenie prowadzenia samochodu tej japońskiej marki premium było za każdym razem równie niesamowite.

W przeciwieństwie do innych producentów, Lexus nie poprzestaje na stosowaniu rozwiązań technicznych w ich obecnej postaci. Stanowią one jedynie punkt wyjścia i inspirację do podejmowania kompletnie nowych poszukiwań. Dają początek nowym zastosowaniom i innowacjom. Wiedza, doświadczenie i talent inżynierów Lexusa sprawia, że odpowiednio opracowane, supernowoczesne rozwiązania zostaną wykorzystane w zupełnie nieoczekiwany, przełomowy sposób.

Niekonwencjonalne myślenie twórców aut marki Lexus opiera się na nieustannym poszukiwaniu inspiracji. Dobrym przykładem takiego działania może być wykorzystanie najnowszych technik tomografii komputerowej w celu dopracowania parametrów układu napędowego.

Kontrola silników samochodowych polega zazwyczaj na badaniach mechanicznych i zewnętrznych oględzinach. Inżynierowie Lexusa chcieli mieć jednak pewność, że każdy silnik jest nienagannie wykonany również w środku.

Zaadaptowanie wykorzystywanej w biomedycynie technologii komputerowej tomografii osiowej (Computer Axial Tomography, CAT) pozwoliło zbadać wnętrze silnika na jego trójwymiarowej rekonstrukcji. Dzięki temu możliwe stało się wykrycie nawet najdrobniejszych niedoskonałości. Otwartość, ambicja i niekonwencjonalne podejście zaowocowały wypracowaniem bezkompromisowej jakości i niezawodnego sposobu jej kontroli.

Unikatowa technologia Kinetic Seat

Prowadząc nowego Lexusa RX 500h i ciesząc się jego sportowym charakterem, można też na własnej skórze poznać zalety technologii Kinetic Seat. To wyjątkowe rozwiązanie jest przykładem absolutnie innowacyjnego podejścia do projektowania foteli samochodowych. Inżynierowie Lexusa wykorzystali zaawansowane technologie i innowacje, by jeszcze bardziej poprawić komfort i ergonomię kierowcy podczas dynamicznej jazdy.

Komfort i wsparcie przy dynamicznej jeździe


Kręgosłup człowieka jest przystosowany fizjologicznie do tego, by stabilizować pozycję głowy. Umożliwiając rotację bioder i klatki piersiowej w przeciwstawnych kierunkach, utrzymuje głowę prosto podczas biegu czy marszu.


Ruchoma konstrukcja siedziska i oparcia fotela Lexus Kinetic Seat reaguje na nacisk ciała oraz zewnętrzne siły, poddając się skrętom tułowia. Dzięki temu fotel ogranicza zmiany pozycji głowy powodowane przez dynamiczny ruch samochodu, co przekłada się na utrzymywanie stałego pola widzenia. W efekcie zmniejsza to doznawane uciążliwości podróży, sprzyja łatwości prowadzenia i zwiększa komfort jazdy.

Lider Innowacji

światła tylne i klapa bagażnika nowego Lexus RX 500h w kolorze czerwonego złota
Nowy Lexus RX łączy w sobie dynamikę, sportowy charakter z komfortem i bezpieczeństwem na najwyższym poziomie (fot. Lexus press)

Konsekwentne wprowadzanie supernowoczesnych systemów bezpieczeństwa do modelu RX pokazuje, że inżynierowie motoryzacyjni Lexusa stale poszukują nowych rozwiązań, przyczyniających się do poprawy jakości jazdy i zapewniających większe bezpieczeństwo na drodze. Nowy Lexus RX 500h to bardzo dynamiczny samochód o prawdziwie sportowym charakterze, który zapewnia nie tylko komfort i styl, ale również bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Total
0
Shares