Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Pokładowe systemy cyfrowe we współczesnych samochodach

Zaawansowane i stale połączone z internetem systemy cyfrowe w nowych samochodach to coś za co również płacimy – warto z tego korzystać.
Connected car systemy cyfrowe

Dawniej producenci aut przekonywali do swoich produktów klientelę kusząc wyszukanym wzornictwem, luksusowym wykończeniem, ponadprzeciętną dynamiką, czy po prostu funkcjonalnością w przystępnej cenie. W XXI wieku, w erze smartfonów i cyfrowych gadżetów również pokładowe systemy inforozrywki poszczególnych producentów stają się coraz bardziej rozbudowane – zapraszamy na przegląd cyfrowej komunikacji oferowanej na pokładzie wybranych marek współczesnych pojazdów.

Jakiś czas temu zamieściliśmy w naszym serwisie przegląd aplikacji mobilnych oferowanych przez poszczególnych producentów samochodów (zainteresowanych odsyłam do tekstu “Connected car i smartfon, czyli jaką apką podziałasz z jakim autem?“), teraz przygotowaliśmy niejako uzupełnienie tamtego materiału. Niezależnie od tego, co potrafi aplikacja mobilna danego producenta podczas łączenia się z autem konkretnej marki, samochód również może oferować szereg usług cyfrowych, multimedialnych, łączności itp. Co ciekawsze, wiele rozbudowanych systemów pokładowych pozwala niejako rozszerzyć nam możliwości podczas jakże dziś popularnej pracy zdalnej (przy okazji zachęcam też do zapoznania się z materiałem na temat “Home office w samochodzie”). OK, nie przedłużamy – oto co potrafią pokładowe systemy w autach wybranych marek.

Volskwagen Discover Pro i We Connect Plus

VW WeConnect
Usługi cyfrowe Volkswagena (fot. VW)

Decydując się praktycznie na dowolny nowy model z oferty Volkswagena mamy szansę otrzymać auto cyfrowo połączone ze światem. Dotyczy to praktycznie każdego nowego modelu, od Polo, poprzez Golfa, Tourana, T-Crossa, T-Roca, Passata, Touarega czy Arteona. Zakres dostępnych funkcji cyfrowych jest oczywiście zależny od wybranego modelu i wariantu wyposażenia, a także od tego czy jako klienci marki podpisaliśmy umowę na świadczenie przez producenta usług cyfrowych.

Co do zasady zawierania jakiejkolwiek umowy nie wymagają podstawowe usługi łączności powypadkowej (system eCall wymagany przepisami UE). Jednak jakiekolwiek dodatkowe funkcje będą wymagać zarejestrowania konta w serwisie producenta, a także aktywacji cyfrowych usług wykupionych wraz z odpowiednim poziomem wyposażenia auta.

W przypadku modelu zgodnego z systemem We Connect użytkownik Volkswagena za pomocą aplikacji mobilnej może zdalnie sprawdzać status pojazdu (zasięg, ilość paliwa etc.), sterować światłami, klaksonem, kontrolować zamknięcie drzwi, generować raport o stanie pojazdu, przetwarzać dane podróży, lokalizować auto na parkingu czy ustawiać harmonogram wizyt w serwisie. Dodatkowo w przypadku wyposażenia danego modelu w topową nawigację Discover Pro mamy możliwość generowania wirtualnych kluczy mobilnych, które można zapisać w pamięci smartfonu i traktować je w taki sam sposób jak “zwykłe” kluczyki do auta. Liczba możliwych do wygenerowania kluczy mobilnych zależy od konkretnego modelu, np. w przypadku Golfa VIII generacji właściciel pojazdu może wygenerować do pięciu kluczy mobilnych (wymagany jest smartfon z interfejsem NFC).

Jeszcze większy zakres cyfrowych usług oferuje wyższy ich pakiet nazywany przez producenta We Connect Plus. W takim przypadku możemy np. w aplikacji mobilnej generować powiadomienia o obszarze (właściciel dostanie powiadomienie gdy jego auto opuści zadany wcześniej obszar) czy o prędkości (powiadomienia o przekroczeniu określonej prędkości przez pojazd). Oprócz tego – zależnie od wyposażenia – możliwe jest np. ogrzewanie postojowe, planowanie ładowania (w przypadku aut elektrycznych i hybrydowych), a auto dzięki stałej łączności ze światem może dostarczać kierowcy informacji o aktualnej sytuacji na drodze, pogodzie, stacjach benzynowych i cenach, parkingach itp. We Connect Plus to także obsługa głosowa pokładowych multimediów i sporo więcej. Skoro kupując auto otrzymujemy pakiet cyfrowych usług wraz z autem, warto z tego pakietu korzystać. We Connect Plus w przypadku np. nowego Golfa z topową nawigacją Discover Pro otrzymujemy na trzy lata. Po upływie tego terminu przedłużenie usług cyfrowych o rok jest wyceniane przez producenta na 650 zł (350 zł w przypadku We Connect Plus bez nawigacji) lub 1050 zł za dwa lata (550 zł za dwa lata dla We Connect Plus bez nawigacji).

Mercedes MBUX

Mercedes MBUX
Wykorzystujący sztuczną inteligencję, pokładowy system cyfrowy Mercedesa (fot. Mercedes)

Decydując się na jeden z najnowszych modeli marki Mercedes-Benz – i dotyczy to zarówno A-Klasy jak i topowej S-Klasy – klienci otrzymają na pokładzie autorski system cyfrowy MBUX – Mercedes-Benz User eXperience. Mercedes chwali się tym, że system ten komunikując się z użytkownikiem korzysta ze sztucznej inteligencji. Faktem jest, że jeżeli chodzi o zakres interakcji auta z użytkownikiem to Mercedes MBUX wyróżnia się na tle wielu innych cyfrowych systemów pokładowych. Sterowanie funkcjami cyfrowymi pojazdu możliwe jest nie tylko za pośrednictwem dotykowego ekranu, gestów, czy aplikacji mobilnej, ale również poprzez interfejs głosowy.

Zastosowanie inteligentnych, maszynowo wyuczonych algorytmów w kodzie systemu pokładowego Mercedesa ma tę zaletę, że system niejako “uczy się” swojego właściciela. Auto po pewnym czasie automatycznie będzie rozpoznawać jaką np. trasę ustawić w pokładowej nawigacji, jaką muzykę preferuje dany kierowca, czy jakie jest nasze ulubione oświetlenie wnętrza. MBUX jest też jedynym znanym nam jak dotąd pokładowym systemem cyfrowym, który nie tylko rozumie polecenia wypowiadane językiem naturalnym (po polsku), ale też wyróżnia się… specyficznym rodzajem humoru. No bo sami powiedzcie, które auto na polecenie “Opowiedz dowcip” zareaguje “nie mogę, bo patrzę na drogę”, albo z dystansem “zostałam zaprojektowana przez niemieckich inżynierów”.

BMW iDrive 7.0/Live Cockpit

BMW iDrive Live Cockpit
System iDrive 7.0 / Live Cockpit w nowym BMW M440i (fot. BMW)

Osoby, które zdecydują się na jeden z nowych modeli marki BMW otrzymają również auto na stałe połączone ze światem. W tym przypadku systemem operacyjnym elektroniki pokładowej jest BMW iDrive w wersji 7.0 uzupełniany standardowo z cyfrowym bardzo szeroko personalizowanym zestawem wirtualnych zegarów BMW Live Cockpit.

Również BMW oferuje klientom usługę zdefiniowania wirtualnych kluczyków zapisanych w pamięci smartfona osoby upoważnionej. Oznacza to że auto można otwierać/zamykać i uruchamiać za pomocą telefonu. Interfejs najnowszej wersji pokładowego systemu BMW iDrive 7.0 został znacznie zmodyfikowany w stosunku do starszych wydań tego oprogramowania. Przede wszystkim zamiast zestawu personalizowanych kafelków, na których informacje zmieniają się dynamicznie, w nowej wersji połowę ekranu w konsoli centralnej zajmuje domyślnie panel nawigacji, a drugą połowę elementy wybrane przez kierowcę – może to być np. aktualnie odtwarzany utwór muzyczny, kalendarz, moduł łączności telefonicznej czy inne – potrzebne w danym momencie – informacje.

Sterowanie pokładowym systemem BMW możliwe jest na wiele sposobów, oprócz interfejsu dotykowego, rozpoznawania gestów czy aplikacji mobilnej, auto rozpoznaje też głos. Co prawda asystent głosowy BMW nie jest może aż tak rozmowny jak inteligentny asystent z Mercedesowskiego MBUX, ale z kolei BMW oferuje swoim klientom uaktywnianą z poziomu cyfrowego systemu usługę Concierge. To nic innego jak możliwość kontaktu z pracownikiem obsługi klienta producenta, który na życzenie może pomóc kierowcy w jakiejś nietypowej sytuacji (np. znalezienie hotelu o interesującym nas standardzie wraz z przesłaniem trasy wprost do pamięci auta). Rozmowa ta może być oczywiście prowadzona w języku polskim.

Jaguar / Land Rover – PIVI PRO

Jaguar PIVI Pro
Pokładowy system PIVI PRo w nowych Jaguarach, dostępny także w samochodach marki Land Rover (fot. Jaguar)

Decydując się na nowego Jaguara lub Land Rovera na pokładzie można oczekiwać nie tylko komfortu ale i nowoczesności. To głównie za sprawą nowego pokładowego cyfrowego systemu multimedialnego PIVI PRO, który – jak przystało na nowoczesne rozwiązanie – również jest systemem stale połączonym z internetem. Zmodernizowany system nawigacji uwzględnia dane napływające do auta w czasie rzeczywistym, co oznacza, że trasy wyznaczane są z uwzględnieniem aktualnej sytuacji na drodze. W przypadku aut hybrydowych (plug-in) lub elektrycznych system nawigacyjny podpowiada na żywo o najbliższych punktach ładowania.

Pokładowe multimedia również korzystają z łączności online. Kierowca wedle życzenia może wybierać dowolne media internetowe, otrzymuje także informacje na temat pogody czy ciekawych miejsc na wytyczonej trasie. System pokładowy może być również zsynchronizowany z kalendarzem i terminarzem spotkań właściciela. Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez Jaguara jest aplikacja Jaguar iGuide, która korzystając z funkcji rozszerzonej rzeczywistości może być przydatnym przewodnikiem po wszystkich cyfrowych funkcjach pojazdu – wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji kamerą w smartfonie wskażemy np. interesujący nas przycisk czy element interfejsu elektroniki pokładowej, a na ekranie smartfona wyświetlone zostanie stosowne objaśnienie przeznaczenia wskazanego obiektu.

Volvo Sensus Connect

Volvo Sensus Connect
Cyfrowy kokpit nowego Volvo XC40 T5 Recharge (fot. Volvo)

Wybierając nowy model szwedzkiej marki klienci otrzymają do swojej dyspozycji pokładowy system cyfrowy Volvo Sensus Connect. To kolejny system informacyjno-multimedialny, którzy korzystając ze stałej łączności ze światem oferuje kierowcy auta i pasażerom szereg usług cyfrowych, informacyjnych, multimedialnych i funkcji zdalnego dostępu do pojazdu.

Podobnie jak w przypadku innych “aut połączonych” system nawigacyjny wbudowany w Sensus Connect uwzględnia dane online podczas wytyczania tras nawigacyjnych, kierowca chcąc zaplanować trasę nie musi zresztą przebywać w pojeździe, podróż można zaplanować wcześniej i przesłać bezprzewodowo do auta za pomocą aplikacji mobilnej Volvo On Call. Również w przypadku Volvo wieloma funkcjami możemy sterować na kilka sposobów: za pomocą ekranu dotykowego, gestów, rozpoznawania poleceń głosowych itp.

Wiadomo, że niebawem Volvo będzie oferować swoje modele z jeszcze nowszym rozwiązaniem – pokładowy system multimedialny ma opierać się na platformie Android Automotive Auto, co w praktyce oznacza, że obsługa cyfrowego systemu samochodu będzie równie prosta jak w przypadku dowolnego smartfonu z systemem Android.

Total
0
Shares