Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Polak potrafi. Nasz rodak, Arkadiusz Nowiński, będzie odpowiadać za połowę globalnej sprzedaży Volvo

Arkadiusz Nowiński w Volvo będzie odpowiadać za 66 rynków na świecie. I to w najbardziej wymagającym rejonie EMEA.
Arkadiusz Nowiński Volvo
Arkadiusz Nowiński (fot. materiały prasowe Volvo)

Nigdy wcześniej, żaden Polak nie doczekał się tak wysokiego awansu w międzynarodowych strukturach branży motoryzacyjnej. Na dotychczasowym stanowisku Arkadiusz Nowiński był odpowiedzialny za elektryfikację i sprostanie wymogom nowych limitów CO2. Z zadania tego wywiązał się znakomicie. W Polsce Nowińskiemu i całej ekipie Volvo Cars Polska pod jego przewodnictwem udało się w latach 2008 – 2021 potroić wyniki sprzedaży, to wynik doskonały w skali światowej. W trudnym 2020 roku Volvo w Polsce utrzymało rekordowy wynik sprzedaży (różnica zaledwie o -0,45 proc.) w sytuacji, gdy rynek średnio spadł o ponad 20 proc. Pracę naszego rodaka doceniono – Arkadiusz Nowiński zostanie szefem regionu EMEA, skupiającego 66 rynków w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie, obejmie również stanowisko starszego wiceprezesa Volvo Cars (Senior Vice President Volvo Cars). Jeszcze nigdy żaden Polak nie znajdował się tak wysoko w międzynarodowych strukturach jakiegokolwiek koncernu motoryzacyjnego.

XC60
Volvo XC60 pozostaje od ponad dekady najpopularniejszym samochodem segmentu premium w Polsce – więcej o tym modelu przeczytacie u nas (fot. Krzysztof Kaźmierczak / Automotyw.com)

Arkadiusz Nowiński przejął ster Volvo Auto Polska, dziś Volvo Car Poland, w drugiej połowie 2008 roku. W tamtym okresie firma sprzedała w naszym kraju 4400 aut rocznie, a jej udział w rynku wynosił 1,2 proc. (w 2020 roku ten udział wynosił już 2,6 proc.). Nikomu wówczas nie śniło się, że przyszłość wcale nie będzie należeć do turbodiesli, lecz do hybryd ładowanych z gniazdka i aut elektrycznych. Volvo Cars wprowadzało na rynek dopiero swojego drugiego SUV-a (XC60 pierwszej generacji), a jej ówczesny właściciel Ford odczuwał mocno skutki kryzysu ekonomicznego, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych po załamaniu rynku nieruchomości i kredytów sub-prime.

Volvo XC40
Volvo XC40 to najpopularniejszy mały SUV klasy premium. W wersji całkowicie elektrycznej – Recharge – jest pierwszym elektrykiem w gamie Volvo (fot. Volvo)

W ciągu tych kilkunastu lat firma Volvo Cars zmieniła właściciela, całkowicie odnowiła gamę modelową, a sprzedaż aut Volvo na świecie urosła dwukrotnie. Tymczasem sprzedaż Volvo Car Poland urosła niemal trzykrotnie, wyprzedzając dynamikę wzrostu całego rynku. Polski oddział dokonał modernizacji obiektów dealerskich, kilkukrotnie zwiększył wpływy z usług serwisowych i sprzedaży części i akcesoriów oraz osiągnął jedne z najlepszych na świecie wyników sprzedaży aut używanych. Od 2009 roku model XC60 jest najchętniej wybieranym modelem segmentu premium w Polsce i dotyczy to łącznie dwóch generacji tego auta. Model XC40 zdobył pozycję lidera w kategorii mniejszych SUV-ów premium. Polski oddział odnotował też doskonały wynik sprzedaży w ubiegłym roku, gdy polski rynek aut osobowych załamał się i skurczył o jedną piątą. Volvo Car Poland osiągnęło wówczas wynik niemal identyczny do rekordowego 2019 roku.

Volvo C40 Recharge
Volvo C40 Recharge – w pełni elektrycznym z systemem Android Automotive OS i usługami Google Automotive Services (fot. Volvo)

W lipcu 2019 roku Arkadiusz Nowiński został awansowany na stanowisko szefa produktu regionu EMEA Volvo Cars. Do jego zadań należało między innymi szybkie zelektryfikowanie oferty i spełnienie limitów emisji CO2. Bez rozwoju gamy Volvo Recharge, która obejmuje modele PHEV i BEV, Volvo Cars byłoby narażone na spadek sprzedaży i płacenie potężnych kar za przekroczenie emisji. Tymczasem firma spełniła wszystkie wymagane cele emisyjne, a nadwyżkę sprzedała innym markom samochodowym. Sprzedaż zeletryfikowanych aut w Europie osiągnęła w 2020 roku poziom około 30%, a w marcu bieżącego roku wyniosła aż 39%.To osiągnięcie jest tym istotniejsze, że region EMEA odpowiada za ponad połowę sprzedaży Volvo Cars, ale jednocześnie obejmuje aż 66 krajów o różnych uwarunkowaniach ekonomicznych i prawnych. Dodatkowo sprzedaż samochodów w Europie jest obwarowana licznymi restrykcjami ekologicznymi i ograniczeniami emisji dwutlenku węgla. Nasza marka jest przykładem zakończonej sukcesem transformacji ekologicznej i biznesowej. Arkadiusz Nowiński odegrał w tym procesie istotną rolę.

Arkadiusz Nowiński, absolwent warszawskiej SGH, aktywnie uprawia sport i mimo obowiązków zawodowych znajduje czas dla najbliższych (fot. Volvo)

Praca na stanowisku Volvo Car Poland była najważniejszym etapem mojej kariery. W ciągu niemal 13 lat dokonaliśmy niemal potrojenia naszej sprzedaży i ogromnego umocnienia Volvo jako nowoczesnej i pożądanej marki premium. Każdy obszar naszego biznesu urósł kilkukrotnie: sprzedaż aut nowych, używanych, części, usług serwisowych i finansowych. Nasze salony są teraz nowoczesne, a doskonałe uporządkowanie procesów biznesowych pozwoliło stawić nam czoła pandemii i utrzymać sprzedaż na rekordowym poziomie. Wielokrotnie szybko adaptowaliśmy się do zmieniającej rzeczywistości. Mamy dochodową sieć, zmotywowanych pracowników i rzeszę lojalnych klientów. Zawdzięczamy to naszemu zespołowi i sieci dealerskiej. Przez wiele lat praca tych ludzi była dla mnie ogromnym wsparciem i źródłem wiedzy, którą teraz podzielę się z moim zespołem w centrali – powiedział Arkadiusz Nowiński – dotychczasowy prezes Volvo Car Poland i nowy szef regionu EMEA w randze Senior Vice President Volvo Cars. Pozostaje nam tylko pogratulować i życzyć dalszych sukcesów w tak dynamicznie rozwijającej się karierze.

Total
0
Shares