Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Policja na stacjach paliw notuje coraz mniej przestępstw kradzieży. Ale za to jest więcej wykroczeń

ceny paliw

Z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że o prawie 8 proc. spadła liczba przestępstw kradzieży na stacjach paliw. W tym samym czasie o około 8,5 proc. wzrosła liczba wykroczeń kradzieży stwierdzonych w tych miejscach.

Zmiany te dotyczą trzech kwartałów tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku. Najwięcej zabronionych czynów odnotowano na terenie Warszawy i jej najbliższych okolic. Jak przekonują eksperci, kradzione jest nie tylko paliwo. Złodzieje polują m.in. na alkohole i artykuły spożywcze, a ponadto wykorzystują niefrasobliwość klientów.

Od stycznia do września 2021 roku stwierdzono 1 405 przestępstw kradzieży na stacjach paliw. To o 120 mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku, kiedy odnotowano ich 1 525. Natomiast parząc na statystyki dotyczące wykroczeń kradzieży, widać, że rok do roku odnotowano wzrost o około 8,5 proc. Ostatnio było ich 46 148, natomiast rok wcześniej – 42 544.

Kraść na stacji jest trudno

– Z kradzieżami paliwa i odjechaniem bez zapłacenia rachunku mamy do czynienia niemal od zawsze, choć kiedyś było to łatwiejsze. Obecnie stacje paliw są miejscami bardzo dobrze monitorowanymi, ale dla części osób kusząca jest możliwość dokonania przestępstwa czy wykroczenia z zasłoniętą twarzą. Jednak złodziej zostanie łatwo zidentyfikowany, chociażby po numerach rejestracyjnych, które będą nagrane przez kamery. To oczywiście jest możliwe przy założeniu, że tablice rejestracyjne nie są kradzione – stwierdza Tomasz Wojak z Seris Konsalnet Holding, firmy z branży ochrony i bezpieczeństwa w Polsce.

Na stacjach paliw nadal najczęściej kradzione jest paliwo, co podkreśla Łukasz Grzesik, ekspert ds. zapobiegania kradzieżom sklepowym. Ale stają się one dla złodziei równie atrakcyjnym miejscem jak sklepy spożywcze. I to może tłumaczyć dynamikę trendu wzrostowego dotyczącego wykroczeń. Ekspert podkreśla, że w okresie twardych lockdownów stacje paliw bardziej skupiły uwagę wokół siebie. To z kolei mogło determinować sprawców do większej aktywności. Mieli oni przecież całodobowy dostęp do tych punktów sprzedaży.

Nie benzyna, a alkohol i drobiazgi

– Na stacjach paliw dochodzi też do kradzieży alkoholu, artykułów spożywczych i innych towarów. Nie sądzę, żeby w ostatnim czasie rodzaj asortymentu zmienił się znacząco czy zachęcał do działania zorganizowanych grup. Myślę jednak, że to wciąż są drobni kieszonkowcy. Oni polują nie tylko na towary z półki, ale korzystają też z niefrasobliwości klientów stojących w kolejce. Trzeba też pamiętać o tym, że stacje paliw często nie są ochraniane fizycznie przez pracowników ochrony, głównie stosuje się wideomonitoring i systemy alarmowe – dodaje Tomasz Wojak.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku najwięcej przestępstw kradzieży na stacjach paliw odnotowano na obszarze działania jednostek KSP Warszawa – 319 (188), KWP we Wrocławiu – 213 (190), a także KWP w Katowicach – 200 (122). Natomiast na samym końcu zestawienia znalazł się Rzeszów – 8 (20). Przed nim jest Lublin – 17 (9), a wcześniej – Białystok – 18 (poprzednio 14).

Natomiast na czele policyjnych statystyk, uwzględniających wykroczenia kradzieży na stacjach paliw w trzech kwartałach tego roku, widnieje Warszawa – 10 527 (rok wcześniej – 9 494). Kolejne miejsca należą do Wrocławia – 6 387 (6 443), jak również Katowic – 5 426 (4 452). Najmniej takich zdarzeń odnotowano w Białymstoku – 514 (360), Rzeszowie – 581 (557), a także w Kielcach – 665 (597).

– Pandemia w handlu stacjonarnym nie zmieniła w znaczący sposób panujących trendów w kradzieży, co najwyżej rozszerzyła je o gamę artykułów higienicznych, z uwagi na sytuację, jaka wytworzyła się wokół ochrony zdrowia. Na stacjach paliw, tak jak w formatach osiedlowych, nierzadko obowiązuje zuchwała zasada brania towaru i ucieczki z nim. Ponadto sprawcy wykorzystują nieuwagę sprzedawcy zajętego obsługą innych klientów, ukrywając towar pod odzieżą – podsumowuje Łukasz Grzesik.

(Źródło: MN Polska)

Total
0
Shares