Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Policja prowadzi akcję “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Policja w całym kraju będzie sprawdzać kierowców, pieszych i rowerzystów. Wszystko w celu poprawienia bezpieczeństwa na drogach
Policja
Dziś akcja policji dotycząca niechronionych uczestników ruchu(fot. Shutterstock)

Dziś w całym kraju policjanci zintensyfikowali działania kontrolo-prewencyjne w ramach akcji “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Co to oznacza? Kierowcy – pamiętajcie by uważać na pieszych i rowerzystów. Piesi, pamiętajcie o schowaniu komórek w kieszeń przed wejściem na przejście. Rowerzyści – macie być widoczni: odblaski, kamizelki etc.

W oficjalnym komunikacie BRD KGP możemy przeczytać, że podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, będą również reagować na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego – nie tylko tych za kółkiem.

Nowe przepisy – piesi są bezpieczniejsi

Policjanci przypominają, że kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych powinni zawsze zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się już na przejściu).

Pamiętajmy, przejście dla pieszych także wymaga ostrożności – zanim wejdziesz – rozejrzyj się (fot. Shutterstock)

Jednocześnie Policja zwraca uwagę, że każdy pieszy musi pamiętać o tym, że korzystanie z wyznaczonego przejścia dla pieszych nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię, bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia na drodze. Piesi powinni też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zaplanowane na dziś działania policji obejmą również rowerzystów. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy korzystający z rowerów należycie zadbali o swoją widoczność. Policja zaleca zakładanie kamizelki odblaskowej, co prawda nie jest ona obowiązkowa i za jej brak nikt nie dostanie mandatu, ale warto ją mieć, gdyż dzięki niej kierowcy dużo wcześniej są w stanie dostrzec rowerzystę. Oczywiście światła w rowerze też będą kontrolowane – one są już obowiązkowe.

Kontrola drogowa – jak się zachować?

Total
0
Shares