Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porównanie Nissana Bluebird z lat 80. do Leafa to najdziwniejsze, co dziś przeczytasz

Nissan Bluebird (fot. Nissan)
Nissan Bluebird (fot. Nissan)

Nissan ogłosił, że wielkość produkcji w 100% elektrycznego Nissana LEAF w zakładach firmy w Sunderland przekroczyła liczbę wyprodukowanych tam egzemplarzy kultowego modelu Bluebird.

Bluebird vs Leaf

Nissan Leaf (fot. Nissan)
Nissan Leaf (fot. Nissan)

W latach 1986-1990 z taśm produkcyjnych brytyjskiego zakładu zjechało 187 178 egzemplarzy modelu Bluebird. W szczytowym okresie produkcji zakład potrzebował 22 godziny na wyprodukowanie jednego egzemplarza tego modelu. Dzisiaj – 35 lat później – na wyprodukowanie jednego egzemplarza Nissana LEAF potrzeba zaledwie 10 godzin. Do chwili obecnej całkowita produkcja tego modelu wyniosła 195 380 egzemplarzy.

Załoga i progres

Liczba zatrudnionych w zakładzie w Sunderland wzrosła z 430 w 1986 r. do 6 000 osób obecnie, przy czym przy produkcji Nissana LEAF pracuje 19 pracowników zatrudnionych w 1986 roku. Egzemplarz kultowego modelu Bluebird Job 1, który zainaugurował produkcję w nowym zakładzie, jest dzisiaj centralnym punktem ekspozycji lokalnego muzeum, które upamiętnia znaczenie tego samochodu. Nissan LEAF również niedawno zapisał się na kartach historii, kiedy z linii produkcyjnej w Sunderland zjechał 500-tysięczny egzemplarz tego modelu.

Tabela prawdę Ci powie

Naciekawszą lekturą jest tabela, w której oba modele zostały ze sobą porównane. OK – Leaf jest dużo szybszy i mocniejszy, a liczba pokładowych technologii jest na tyle pokaźna, że wymaga aż 44 komputerów pokładowych. Dla porównania poczciwy Bluebird nie miał ani jednego komputera! Jedna rubryka nie daje mi spokoju – zasięg. Zobaczcie sami, oto tabela:

BLUEBIRDLEAF (e+)
Przyspieszenie
0-100 km/h 
12,5 sekundy6,9 sekundy (e+)
TechnologieElektrycznie sterowane szyby, centralny zamek, elektrycznie regulowane lusterka, podgrzewana tylna szyba, radioodtwarzacz kasetowyProPILOT, e-PedalPakiet technologii bezpieczeństwa, w tym system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, system hamowania awaryjnego
z rozpoznawaniem pieszych, system interwencji przy niezamierzonej zmianie pasa ruchu, inteligentny tempomat, system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu, adaptacyjne światła drogoweSystem nawigacji i informacyjno-rozrywkowy NissanConnect z 8‑calowym ekranem dotykowym, kamera cofania, zdalne zarządzanie funkcjami samochodu za pomocą aplikacji NissanConnect Services (rozpoczęcie i zakończenie ładowania, zasięg, historia
i statystyki jazdy, włączanie/wyłączanie klimatyzacji, lokalizator pojazdu)Kompatybilność z Apple CarPlay®
i Android Auto® – integracja ze smartfonem
Silnik/AkumulatorSilnik Diesla 2,0 lAkumulator o pojemności 62 kWh
Zasięg729 kmDo 385 km (62 kWh)
Moment obrotowy127 Nm
przy  2 400 obr./min
340 Nm
Komputery (sterowniki silnika)044
Wielkość produkcji w zakładach w Sunderland187 178195 380 i nadal rośnie
Liczba egzemplarzy na drogach na całym świecie300 000+ 500 000 i nadal rośnie
Total
0
Shares