Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche 718 dostało skrzynię PDK

Z pozoru niewielka zmiana w modelach Porsche 718 wprowadza te auta na jeszcze wyższy poziom dynamiki
Porsche 718 Cayman GT4

Porsche wprowadziło do swojej oferty modeli Porsche 718 Boxster i Porsche 718 Cayman nową opcję. Klienci zainteresowani topowymi wersjami tych aut, czyli GT4 oraz GTS 4.0, mogą już je zamawiać z opcjonalną 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową Porsche (PDK). I co z tego? Cóż, dzięki tej “drobnej” modyfikacji oba auta zyskały na dynamice.

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę daje dwusprzęgłowa, 7-biegowa automatyczna skrzynia PDK, którą można było zamawiać w innych, wyżej pozycjonowanych modelach sportowej, niemieckiej marki? Przede wszystkim praktyczne wyeliminowanie przerw w przekazywaniu siły napędowej. A to z kolei oznacza krótszy czas zmiany biegów. Szybsza zmiana biegów, to większa dynamika. Czyli mówiąc wprost – jeszcze lepsze przyśpieszenia. O ile lepsze?

W porównaniu z 718 z manualną skrzynią biegów modele GT o mocy 309 kW (420 KM) z automatem – 718 Spyder i 718 Cayman GT4 – na rozpędzenie się od 0 do 100 km/h potrzebują 3,9 s. To o 0,5 s mniej. Do 200 km/h „dobijają” w 13,4 s (o 0,4 s szybciej). Również 718 Cayman GTS 4.0 i 718 Boxster GTS 4.0, oba o mocy 294 kW (400 KM), notują o 0,5 s lepsze wyniki w sprincie od 0 do 100 km/h – zajmuje im to 4 s. 200 km/h osiągają w 13,7 s (o 0,4 s szybciej niż wersje ze skrzynią manualną).

Wnętrze Porsche Cayman GT4 ze skrzynią PDK (fot. Porsche)

Jest jeszcze jeden aspekt związany ze zmianami wprowadzonymi przez Porsche. 718 Spyder i 718 Cayman GT4 ze skrzynią PDK korzystają z udoskonalonej konstrukcji tylnego dyferencjału z mechaniczną blokadą. Tylny dyferencjał pracujący w trybach trakcji i wybiegu osiąga współczynnik blokowania równy, odpowiednio, 30 i 37%. Dla porównania w odmianach ze skrzynią ręczną analogiczne wartości współczynnika to 22 i 27%. Zastosowane rozwiązanie wpływa to na dynamikę wzdłużną i poprzeczną, a także na przyczepność. Po prostu zwiększa przyjemność z jazdy.

Z kolei w modelach Porsche 718 GTS 4.0 (zarówno Boxster jak i Cayman), standardowy w tych wersjach pakiet Sport Chrono dostosowuje charakterystykę pracy opcjonalnej skrzyni PDK do czterech różnych trybów jazdy. W trybie Sport zmiana przełożeń odbywa się szybciej niż w trybie Normal. Redukcje następują wcześniej, a załączenia kolejnych biegów następują przy wyższych obrotach. Jednak najbardziej ekstremalny w połączeniu ze skrzynią PDK jest tryb Sport Plus maksymalizujący potencjał wolnossącego 6-cylindrowego boksera. Z trybem Sport Plus zintegrowano funkcję Launch Control, czyli tzw. “wyścigowy start”.

W Porsche 718 Cayman GT4, skrzynia PDK skróci czas przyśpieszenie od 0 do 100 km/h i do 200 km/h odpowiednio o 0,5 i 0,4 sekundy (fot. Porsche).

Jednak Launch Control to raczej zabawa. W realnych warunkach bardziej może być przydatny umieszczony pośrodku przełącznika trybów jazdy przycisk Sport Response. Uwalnia on – niezależnie od aktualnie ustawionego trybu jazdy – maksymalny potencjał silnika i skrzyni PDK na czas około 20 sekund. A jak jeździ się Porsche? Zachęcam do przeczytania tekstu Łukasza Walkiewicza, który przeprowadził test najnowszych modeli Porsche w warunkach torowych.

Przekładnia PDK (Porsche Doppelkupplung) dla Porsche 718 Cayman GT4 dostępnego w cenie 478 tys. zł to opcja za 14 539 zł. Zatem dopłacając nieco ponad 3 procent bazowej wartości auta, otrzymujemy pojazd, którego przyśpieszenie rośnie o niemal 12 proc. Brzmi jak okazja.

Total
4
Shares