Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche i pandemia – ambitne plany wyścigowe

Porsche 911 RSR
Porsche 911 RSR (fot. Porsche)

Porsche zdaje się nie zwalniać tempa i będzie miało silną reprezentację w najważniejszych międzynarodowych seriach wyścigów w sezonie 2021.

Noc Mistrzów

Zarząd firmy ogłosił plany na nadchodzący rok przy okazji pierwszej wirtualnej Nocy Mistrzów. Tradycyjne wydarzenie, które w ostatnich latach odbywało się w Weissach w pierwszej połowie grudnia, tym razem – ze względu na trwającą pandemię koronawirusa – zorganizowano w cyfrowej formie. W tegorocznych zmaganiach w sporcie motorowym Porsche odniosło liczne sukcesy – wystarczy wspomnieć zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu na torze Spa-Francorchamps czy świetne występy w finałowych rundach Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC) oraz IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

Formuła E
Bolid Porsche Formuła E (fot. Porsche)

Formuła E TAG Heuer Porsche

Ekipa Formuły E TAG Heuer Porsche wkracza w nadchodzący rok z ambitnymi celami. Po udanym debiutanckim sezonie doświadczeni inżynierowie w Weissach gruntownie zmodernizowali zespół napędowy i opracowali nowe koncepcje strategii jego działania. Za kierownicę Porsche 99X Electric w 2021 roku wsiądą kierowcy fabryczni: André Lotterer (Niemcy, nr 36) i Pascal Wehrlein (Niemcy, nr 99). W razie potrzeby do dyspozycji są także szwajcarscy zawodnicy: Simona de Silvestro i Neel Jani. Nowy sezon rozpocznie się w połowie stycznia, od dwóch wyścigów w stolicy Chile – Santiago.

Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA (WEC): 911 RSR


W sezonie 2021 Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA (WEC) firma nadal będzie wystawiać dwa fabrycznie zgłoszone egzemplarze 911 RSR, oba o mocy około 515 KM. Maszyny wystartują we wszystkich sześciu wyścigach, a ich obsługą zajmie się ekipa Manthey-Racing – w nieco zmodyfikowanym składzie. Kokpit samochodu nr 91 ponownie podzielą Gianmaria Bruni z Włoch i Richard Lietz z Austrii. W siostrzanym wozie nr 92 do Francuza Kévina Estre dołączy mistrz WEC 2016 Neel Jani. Pierwszy wyścig nowego sezonu odbędzie się w marcu w Sebring (USA). W dniach 12-13 czerwca 2021 roku dwa Porsche 911 RSR zmierzą się z najważniejszym wydarzeniem sezonu – 24-godzinnym wyścigiem w Le Mans (Francja).

Porsche 911 RSR
Porsche 911 RSR, Porsche GT Team (#91), Gianmaria Bruni (I), Richard Lietz (A) (fot. Porsche)

Zmiany w składzie kierowców


W kryzysowych czasach rodzina ze Stuttgartu trzyma się razem – jak powiedział dr Wolfgang P. – i ma to swoje odzwierciedlenie w składach zawodników na sezon 2021. Porsche wkracza w nowy rok z ekipą 14 kierowców fabrycznych, jednym młodym profesjonalistą i jednym juniorem. Oprócz kierowcy Formuły E Pascala Wehrleina do zespołu fabrycznych zawodników producenta samochodów sportowych ze Stuttgartu dołącza Austriak Thomas Preining. Oficjalny skład opuszczają natomiast: Earl Bamber z Nowej Zelandii, Nick Tandy z Wielkiej Brytanii, Patrick Pilet z Francji, Michael Christensen z Danii oraz Sven Müller i Dirk Werner (obaj z Niemiec). Nadal mają oni jednak możliwość reprezentowania marki w wyścigach – w tym za kierownicą 911 GT3 R. Francuz Julien Andlauer pozostanie Młodym Profesjonalistą Porsche, a Ayhancan Güven z Turcji wkroczy w swój drugi sezon jako Junior Porsche. Jaxon Evans z Nowej Zelandii zakończył program juniorski i będzie ścigał się m.in. w 911 RSR w barwach zespołów klientów. Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu z powodu pandemii koronawirusa Porsche nie było w stanie przeprowadzić późną jesienią tego roku tradycyjnego procesu selekcji juniorów. W związku z tym wakat drugiego Juniora Porsche na 2021 rok pozostaje nieobsadzony.

Porsche 911 GT3 R
Porsche 911 GT3 R, Rowe Racing (#98), Nick Tandy (GB), Earl Bamber (NZ), Laurens Vanthoor (B) (fot. Porsche)

911 GT3 Cup: Porsche Mobil 1 Supercup i pięć krajowych serii


W sezonie 2021 firma wprowadza nowe 911 GT3 Cup – 510-konną maszynę bazującą na generacji 992 kultowego samochodu sportowego 911. Przy okazji producent prezentuje nowe podejście do dystrybucji: po raz pierwszy zupełnie nowy samochód Cup będzie debiutował nie tylko w międzynarodowym pucharze Porsche Mobil 1 Supercup, odbywającym się jako wsparcie dla Grand Prix Formuły 1. Najnowsze wcielenie tego najlepiej sprzedającego się wyścigowego auta na świecie zostanie równocześnie wystawione przez zespoły klientów w krajowych pucharach Carrera w Niemczech, Francji, Azji, krajach Beneluksu oraz – po raz pierwszy – w Ameryce Północnej. Nowe Porsche 911 GT3 Cup zostało zaprojektowane z myślą o perspektywicznym wykorzystaniu przyjaznych środowisku paliw syntetycznych.

Porsche E sports
Sebastian Job (fot. Porsche)

Porsche TAG Heuer Esports Supercup


Brytyjczyk Sebastian Job został doceniony za zwycięstwo w pucharze Porsche TAG Heuer Esports Supercup. W ekscytującym sezonie wyścigów online 20-latek z ekipy Red Bull Racing Esports Team pokonał ubiegłorocznego mistrza Joshuę Rogersa (Australia). Job, który zamienił swoje hobby w zawód i został profesjonalnym esportowcem, jako obrońca tytułu zmierzy się niebawem z trzecim sezonem serii wyścigów rozgrywanych na platformie iRacing. Puchar Supercup 2021 rozpocznie się 9 stycznia, od rundy na wirtualnej wersji brazylijskiego toru Formuły 1 Interlagos.

Total
0
Shares