Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche i TAG Heuer – dowiedz się co łączy obie firmy

TAG
TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph (fot. Porsche)

Porsche oraz TAG Heuer łączą siły i zawiązują strategiczne partnerstwo. Producenci zamierzają wspólnie przystępować zarówno do zawodów sportowych, jak i do rozwoju produktów. Partnerzy zaczęli od prezentacji nowego czasomierza – TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph.

Laureaci nagród Expo


Ścieżki historii obu firm przecinają się od ponad pół wieku. Podobieństwa w ich dziedzictwie można dostrzec już w samych początkach i losach przedsiębiorców, którzy tworzyli historię Porsche oraz TAG Heuer. Edouard Heuer i Ferdinand Porsche byli pionierami, a ich wizje na zawsze zmieniły wybrane dziedziny. Heuer odpowiadał za pierwszy wyprodukowany chronograf, a Porsche skonstruował nowy silnik elektryczny montowany w piaście koła. W odstępie 11 lat oba te osiągnięcia zdobyły medale na światowych targach w Paryżu – Edouard Heuer został uhonorowany w 1889 r., a pierwszy elektromobil Lohner-Porsche z innowacyjnym Ferdinanda Porsche zadebiutował na paryskim Expo w 1900 r.

TAG
TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph (fot. Porsche)

Silnik TAG-Turbo


W połowie lat 80. firma Heuer trafiła do TAG Group i przybrała obecną nazwę. W tym czasie Porsche oraz TAG Heuer wspólnie opracowały i wyprodukowały silnik TAG Turbo, który pozwolił zespołowi McLarena zdobyć trzy kolejne tytuły mistrza świata F1: z Nikim Laudą w 1984 r. oraz z Alainem Prostem w latach 1985 i 1986. W 1999 r. relacja Porsche z firmą TAG Heuer jeszcze bardziej się zacieśniła – obejmowała między innymi puchary Porsche Carrera Cup i Supercup oraz Długodystansowe Mistrzostwa Świata. W 2019 roku, wspólnie z TAG Heuerem jako partnerem tytularnym i odpowiedzialnym za pomiar czasów, Porsche stworzyło własny zespół Formuły E – co stało się punktem wyjścia do jeszcze silniejszej i dalekosiężnej współpracy obu marek.

Porsche
fot. Porsche

TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph


Sercem zegarka jest samodzielnie opracowany mechanizm Calibre Heuer 02 z imponującą 80-godzinną rezerwą chodu. Carrera to nazwa od pokoleń kojarzona z Porsche i TAG Heuerem – jej wybór w przypadku pierwszego wspólnego projektu był więc naturalny. Na pierścieniu zegarka wygrawerowano napis „Porsche”, a jego charakterystyczna czcionka została wykorzystana również w przypadku oznaczeń. W projekcie czasomierza wykorzystano kolory Porsche – czerwony, czarny i szary, które przypominają też historyczne modele Heuera. Przez przeźroczysty, kryształowy dekiel widać rotor z dbałością przeprojektowany w hołdzie dla słynnej kierownicy Porsche. Naniesiono na niego napisy „Porsche” i „TAG Heuer”. Tarcza z „asfaltowym” efektem symbolizuje motoryzacyjną pasję, a arabskie cyfry odwołują się do oznaczeń w samochodach sportowych Porsche. Zegarek jest dostarczany z miękkim paskiem ze skóry cielęcej i szwami, które nawiązują do wykończenia wnętrz Porsche, lub z metalową bransoletą odzwierciedlającą wyścigowy design.

TAG
TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph (fot. Porsche)

Co dalej?

W obecnym sezonie, w drugim roku swoich startów, zespół Formuły E TAG Heuer Porsche będzie walczył o mistrzostwo świata. Za kierownicą w 100% elektrycznego bolidu Porsche 99X Electric zasiądą André Lotterer i jego nowy kolega, Pascal Wehrlein. Partnerstwo obejmuje również wyścigi długodystansowe, gdzie Porsche od dawna odnosi imponujące sukcesy; współtworzony przez TAG Heuera fabryczny zespół GT jest odpowiednio przygotowany do nadchodzących Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC). W przełomowym 2021 r. obie firmy zawiążą też serię partnerstw w dziesięciu edycjach światowej serii pucharów Porsche Carrera Cup.
Oprócz zawodów w „realnym” świecie Heuer angażuje się w wyścigi wirtualne, wspierając puchar Porsche TAG Heuer Esports Supercup. Ponadto producent zegarków występuje jako globalny partner w „klasycznych” imprezach i rajdach Porsche.

Total
0
Shares