Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche LMDh – firma zbuduje nowy prototyp

Porsche skonstruuje nowy wyczynowy bolid hybrydowy LMDh, który ma startować zarówno w LeMans jak i w IMSA.
Porsche LMDh
Szkic Porsche LMDh (graf. Porsche)

Zarząd firmy Porsche AG dał zielone światło dla projektu, którego celem jest opracowanie prototypu hybrydowego auta wyczynowego LMDh. To z całą pewnością gwiazdkowy prezent dla ekipy z Porsche Motorsport. Firma ma nadzieję, że nowy, hybrydowy bolid pozwoli walczyć o najwyższe trofea.

Od 2023 roku samochody LMDh będą tworzyć nową najwyższą klasę w FIA World Endurance Championship (WEC) i North American IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Oba mistrzostwa mają ogromne znaczenie dla Porsche. Firma z zadowoleniem przyjęła wprowadzenie nowej klasy prototypów hybrydowych. Są to samochody, które przy masie ok. 1000 kg wyposażone są w napęd hybrydowy generujący 500 kW (680 KM) mocy. Nowy pojazd ma pozwolić firmie wrócić do walki o najwyższe trofea. Przypomnijmy – w ostatnim 24h Le Mans 2020 triumfowała Toyota.

Szkic planowanego prototypu Porsche LMDh (graf. Porsche)

Jak wyjaśnił Oliver Blume, dyrektor generalny Porsche AG: “Nowa kategoria LMDh pozwala nam walczyć o ogólne zwycięstwa w klasykach Le Mans, Daytona i Sebring…. Wyścigi wytrzymałościowe są częścią DNA naszej marki“. Zmiana zasad uzgodniona przez FIA i IMSA oznacza, że po raz pierwszy od ponad 20 lat będzie można walczyć o ogólne zwycięstwa identycznymi pojazdami w wyścigach wytrzymałościowych na całym świecie. Ponadto nowa kategoria LMDh skupia się na wysokiej efektywności kosztowej. Dostępne są podwozia czterech różnych producentów. Każdy zespół ma swobodę wyboru koncepcji silnika spalinowego i konstrukcji nadwozia w ramach nowych przepisów.

Porsche LMDh wypełni lukę w sportowych napędach Porsche

Michael Steiner, członek zarządu ds. Badań i rozwoju w Porsche AG, dodaje: „Porsche skupia się na trzech różnych koncepcjach napędu: pojazdach w pełni elektrycznych, wydajnych hybrydach typu plug-in i silnikach spalinowych, które zapewniają emocje. Chcemy reprezentować tę trylogię zarówno w rozwoju naszych najnowocześniejszych samochodów drogowych, jak i w sporcie motorowym. Używamy całkowicie elektrycznego napędu do rywalizacji w FIA Formule E w ramach naszego zaangażowania w pracę oraz wysoce wydajnej i emocjonującej jednostki spalinowej w wyścigach GT. Teraz klasa LMDh zamyka nam tę lukę. Tam potężne napędy hybrydowe – takie jak te, które są montowane w wielu modelach naszej marki – spotykają się ze sobą. Gdyby przepisy ostatecznie zezwoliły na stosowanie paliw syntetycznych, byłaby to dla mnie jeszcze większa zachęta pod względem zrównoważonego rozwoju”.

To nie pierwsza wyczynowa hybryda Porsche

Porsche 919 Hybrid na torze w Le Mans w 2017 roku (fot. Porsche)

Napędy hybrydowe cieszą się dobrą passą w Porsche Motorsport. W 2010 i 2011 roku rewolucyjne Porsche 911 GT3 R Hybrid wyznaczyło nowe standardy w wyścigach na torze Nürburgring-Nordschleife. W tamtym czasie nie było innego porównywalnego pojazdu z napędem hybrydowym. Z kolei w latach 2014-2017 Porsche dominowało za pomocą modelu 919 Hybrid. Prototyp LMP1 wygrał trzy razy z rzędu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Porsche trzykrotnie z rzędu zdobywało także tytuły mistrzowskie producentów i kierowców. Powyższe informacje mają jednak znaczenie nie tylko dla fanów motorsportu. Są istotne także dla klientów potencjalnie zainteresowanych w przyszłości samochodami z Zuffenhausen. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej udane technologie opracowane w motorsporcie trafiają również do cywilnych aut sportowych.

Total
0
Shares