Singer to amerykańska manufaktura, która osiągnęła artystyczny i wręcz wirtuozerski poziom odbudowywania klasycznych Porsche. Tym razem firma z Los Angeles pod kierownictwem Roba Dickinsona, zaprezentowała coś, czego nikt się nie spodziewał…

Być może słyszeliście kiedyś o Porsche 959? Być może wiecie też, że owe 959 bazuje na modelu 911 i w rajdowej specyfikacji wygrało w pustynnym rajdzie Paris–Dakar? A co to ma wspólnego z Singerem? Budowa All-Terrain Competition Study (ACS) rozpoczyna się również od Porsche 911 – typoszeregu 964 z 1990 roku. Auto zostaje następnie poddane przemianie i gruntownie zmodyfikowane pod kątem jazdy terenowej przy dużych prędkościach…

ACS – All-Terrain Competition Study
Moc pochodzi z chłodzonego powietrzem 3,6-litrowego silnika sześciocylindrowego z podwójnym turbodoładowaniem, który zapewnia co najmniej 450 koni mechanicznych, ale można go dostroić w celu uzyskania większej mocy. Pięciobiegową sekwencyjną skrzynię biegów można zmieniać przełożenia ręcznie lub za pomocą łopatek, kierując moc przez napęd na wszystkie koła z potrójnymi mechanizmami różnicowymi o ograniczonym poślizgu. Zawieszenie o dużym skoku z podwójnymi amortyzatorami zapewnia duży prześwit, a opony BFGoodrich All-Terrain pozwalają na zabawę poza asfaltem. Nadwozie powstało z włókna węglowego.

Projekt ACS
Wieloletni guru rajdowy Richard Tuthill, który pomagał w przygotowywaniu samochodów wyścigowych Rothmans 911 w latach 80-tych był zaangażowany w rozwój ACS. Ten samochód jest również przeznaczony do udziału w zawodach. Standardowe wyposażenie obejmuje pełną klatkę bezpieczeństwa, duży zbiornik paliwa oraz schowek na dwa koła zapasowe i opony (w bagażniku przednim i za siedzeniami). Pierwsze dwa samochody, z których oba zostały zamówione przez tę samą osobę, zostaną zbudowane w zakładzie Tuthill w Oxfordshire w Anglii, a nie w Los Angeles. Pierwszy samochód będzie przystosowany do imprez pustynnych, a drugi do jazdy po asfalcie.

Pieniądze
Cena ACS będzie zależeć od tego, jak bardzo “zaszalejesz”. Będzie to więcej, niż zapłaciłbyś za Porsche 911 z 1990 r., ale mniej niż zapłaciłbyś za rajdowe 959…
