Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Powstanie Ford Mustang GT3. Wyścigówka wystartuje w Daytonie

Ford Performance skonstruuje wyścigowego Mustanga GT3, gotowego do startów w zawodach na świecie. Samochód ten wystartuje m.in. w słynnym klasyku w Daytona w 2024 roku.
Ford Mustang GT3 (Fot. Ford)

Ford Mustang, kultowy samochód sportowy, powróci Forda do wyścigów samochodowych na świecie. Stanie się tak za sprawą auta wyścigowego klasy GT3 przygotowanego przez dział Ford Performance, którego debiut zaplanowano na 2024 rok.

Ford Performance ujawnił plany dotyczące nowego wyścigowego Mustanga GT3, który od 2024 roku będzie brał udział w wyścigach International Motor Sports Association (IMSA), w tym w 24-godzinnym wyścigu w Daytona.

Powrót Mustanga do wyścigów to wspólny program Ford Performance i jego wieloletniego partnera wyścigowego – Multimatic Motorsports. Powrót do wyścigów zapowiedziały zarówno zespół fabryczny Forda z dwoma samochodami w klasie IMSA GTD Pro, zarządzany przez Multimatic, jak i zespoły prywatne z autami klasy GTD, które rozpoczną ściganie w 2024 roku od zawodów w Daytona.

V8 o pojemności 5 litrów

Nowy wyścigowy Mustang GT3 będzie napędzany 5-litrowym silnikiem V8, opartym na jednostce napędowej Coyote, opracowanym przez Ford Performance i zbudowanym przez wieloletniego partnera w wyścigach i zwycięski zespół – M-Sport z Cumbrii w Anglii.

Obydwie firmy mają bogatą historię w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA, a ostatnio współpracowały przy opracowaniu i przygotowaniu Forda Pumy Hybrid Rally1, który w swoim debiutanckim Rajdzie Monte Carlo, zakończonym tydzień temu, zajął miejsca 1, 3 i 5.

Tradycję wolnossących silników V8 na platformie Mustanga będzie kontynuowała specjalna jednostka napędowa, bazująca na znanym na świecie motorze o nazwie Coyote. Modyfikacje osiągów i konstrukcji sprawią, że będzie on gotowy do udziału w wyścigach długodystansowych na świecie w klasie GT3.

Nowy samochód wyścigowy – Mustang GT3 – będzie wyposażony w wykonane na zamówienie zawieszenie z krótkim i długim wahaczem z przodu i z tyłu, montowaną z tyłu skrzynię biegów, panele nadwozia z włókna węglowego, a także unikalny pakiet aerodynamiczny opracowany z myślą o spełnieniu wymogów klasy GT3.

Ford i Multimatic udostępnią Mustangi GT3 zarówno zespołowi fabrycznemu, jak i zespołom prywatnym. Auta będą gotowe do użytku od początku sezonu 2024.

Joey Hand, jeden z kierowców zwycięskiej załogi Forda GT w klasie GTE Pro podczas 24-godzinnego klasyka w Le Mans, został jednym z kierowców testowych nowego programu i będzie kontynuował rolę kierowcy rozwojowego i trenera Ford Performance. W ramach umowy pojedzie także sześć wyścigów NASCAR Cup w 2022 r. za kierownicą Forda Mustanga w zespole Rick Ware Racing.

Nowy Mustang GT4 też jest planowany

Mustang GT3 opracowywany do startu w wyścigach organizowanych przez IMSA jest nowym projektem. Natomiast Ford i Multimatic potwierdzili, że udana współpraca przy Mustangu GT4 dla klientów również będzie kontynuowana w przyszłości. Nowy Mustang GT4 zadebiutuje w sezonie 2023.

Zapowiedzi opracowania Mustanga dla wyścigów samochodów sportowych uzupełniają serię nowych wyścigowych Mustangów, które pojawią się w najbliższej przyszłości w stajni Ford Performance. Ford Mustang 2022 Next Gen zadebiutuje w serii NASCAR Cup 6 lutego w LA Coliseum, a dwa tygodnie później w Daytona 500. A Ford Performance opracowuje już nowego Mustanga Gen 3 dla serii Supercars, która zadebiutuje na początku 2023 roku.

Total
0
Shares