Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Punkty karne po nowemu – za jedno przewinienie dostaniesz ich nawet 15

Pełna treść rządowego załącznika dotyczącego nowej punktacji karnej za wykroczenia drogowe. Punkty karne będą rozdawane w znacznie większej ilości
nowy taryfikator mandatów
Niektóre mandaty są znacznie droższe od innych – warto wiedzieć za jakie wykroczenia zapłacisz najwięcej (fot. Shutterstock)

Niebawem Sejm zajmie się czytaniem projektu zmian w przepisach drogowych, znacząco zaostrzających wysokość kar dla popełniających wykroczenia na drogach. Rząd przedstawił również kompletny wykaz naruszeń przepisów ruchu drogowego i liczbę punktów karnych odpowiadającą tym naruszeniom.

Dotychczasowa (i wciąż jeszcze aktualna) maksymalna liczba punktów karnych za pojedyncze wykroczenie na drodze to 10 punktów. To się zmieni. Wraz z wejściem nowego taryfikatora mandatów karnych, co planowane jest 1 grudnia 2021 roku, w życie mają wejść również zaostrzone kary punktowe. Maksymalna liczba punktów za jedno wykroczenie będzie wynosić 15 pkt. Za jakie przewinienia otrzymamy taką karę? M.in. za: kierowanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem by przepuścić pieszych, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub na nie wchodzącemu, czy przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h – bez względu na to, czy w terenie zabudowanym, czy poza nim!

Wykaz jest dość długi, dlatego chcąc uniknąć błędów podczas przepisywania zawartych w nim informacji poniżej prezentujemy skany oryginalnego rządowego dokumentu nr 1504, a dokładniej strony zawierające rzeczony załącznik. Pełną treść tego dokumentu można pobrać z witryny Sejmu Rzeczypospolitej – załącznik rozpoczyna się od strony 84. tego dokumentu.

Przypominamy też, że od grudnia licznik punktów karnych kasować się będzie nie po roku lecz po dwóch latach, i to nie od daty popełnienia wykroczenia, a od daty zapłaty kary. Poniżej treść rzeczonego załącznika i punkty karne po nowemu:

skany załącznika zawierającego liczbę punktów karnych jakie zostaną nałożone za określone wykroczenia (źr. sejm.gov.pl)
Total
0
Shares