Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rajd Finlandii – dzień pierwszy. Ott Tänak!

55 załóg, surowe, zimowe warunki i najszybsze rajdowe wozy WRC. Rajd Finlandii 2021 ruszył!
Ott Tanäk w Rajdzie Finlandii 2021
Ott Tanäk w Rajdzie Finlandii 2021 (fot. wrc.com)

Piątek był pierwszym dniem zmagań w Rajdzie Finlandii, drugim rajdzie będącym eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata. Dziś mieliśmy dwa odcinki specjalne i na obu rządziła ekipa z Estonii – Ott Tänak i jego pilot Martin Järveoja. W swoim Hyundaiu i20 Coupé WRC nie dali konkurentom żadnych szans!

W tegorocznym Rajdzie Finlandii jadą również dwie polskie załogi: Michał Sołowow z pilotem Maciejem Baranem oraz Adrian Chwitczuk z Jarosławem Baranem. Obie polskie załogi startują w kategorii WRC3, oczywiście będziemy śledzić jak poszło naszym, ale nie ukrywamy, że w centrum naszych zainteresowań jest topowa kategoria WRC.

OS1 – Sarriojärvi 1 (31,05 km)

Estońska załoga była klasą samą w sobie w pierwszym z trzech dni arktycznych zmagań. W pierwszym odcinku specjalnym tegorocznego Rajdu Finlandii Estończycy uzyskali znakomity czas 15:57,8, wyprzedzając Irlandczyka Craiga Breena o 3,6 sekundy. Zarówno Tanäk, jak i Breen prowadzili Hyundaia i20 Coupé WRC. Koreańczycy powinni być zadowoleni. Z kolei z trzeciego miejsca z całą pewnością cieszyli się fińscy kibice, gdyż tą lokatę ze stratą 10,6 sekundy do lidera uzyskał Kalle Rovanperä w Toyocie Yaris WRC, ścigający się de facto na własnym podwórku. Co ciekawe Rovanperä na początkowych fragmentach tego etapu notował lepsze czasy od Tanäka, ale stracił cenne sekundy utknąwszy na moment w zaspie.

W tym roku ciekawostką są opony, z których korzystają kierowcy. To, że mają kolce jest oczywiste, ale Pirelli dostarczyło załogom opony z bardzo wytrzymałymi kolcami z wolframu. Poniżej rezultaty pierwszego odcinka Rajdu Finlandii:

Wyniki pierwszego odcinka specjalnego tegorocznego Rajdu Finlandii (źr. wrc.com)

A jak poszło Polakom? Oto ich rezultaty z pierwszego OS-a:

Wyniki polskich załóg startujących w Rajdzie Finlandii.

OS2 – Sarriojärvi 1 (31,05 km)

Ott Tanäk na powtórce porannej trasy, ale pokonywanej już w ciemnościach nie dał najmniejszych szans rywalom, wygrywając również drugi etap z przewagą prawie 10 sekund (dokładnie: 9,8 sekundy) nad drugim w tym OS-ie Kallem Rovanperä. Choć Fin znowu popisał się nie lada szarżą uzyskując na naprawdę trudnej trasie prędkość maksymalną aż 204,8 km/h. Jak trudnej? Zobaczcie poniższe wideo:

Poniżej jeszcze wyniki drugiego, piątkowego i nocnego już etapu:

Wyniki OS2 (źr. wrc.com)

Ciekawostką jest, że aktualny lider klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata, zwycięzca tegorocznego Monte Carlo Rallye, Seb Ogier przyjechał dopiero na 10. pozycji. Jak poszło naszym? Oto wyniki Polaków:

Wyniki polskich załóg w drugim odcinku specjalnym (źr. wrc.com)

Gratulujemy załodze z Estonii, ale pamiętajmy, to dopiero preludium. Prawdziwie wymagającym testem dla zawodników będzie sobota, podczas której odbywa się większość przejazdów zaplanowanych w tegorocznym Rajdzie Finlandii – aż sześć odcinków i 144,04 wymagających absolutnie perfekcyjnej koncentracji kilometrów. Na koniec jeszcze klasyfikacja generalna po dwóch OS-ach:

Klasyfikacja po piątkowych zmaganiach w Rajdzie Finlandii (źr. wrc.com)
Total
0
Shares