Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rally Italia Sardegna 2021. Rajd Sardynii – dzień 1. [Relacja zakończona]

Co za pech Kajetanowicza! Do zwycięstwa w WRC3 w piątkowej rywalizacji w Rajdzie Sardynii zabrakło mu jednego kilometra!
Ott Tänak i Martin Järveoia w Hyundaiu i20 Coupé WRC (fot. wrc.com)

Wystartowała kolejna, rozgrywana w cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata impreza – Rally Italia Sardegna czyli Rajd Sardynii. Ta, stanowiąca doskonały materiał na wakacyjne pocztówki włoska wyspa i jej pokryte szutrem drogi to jedno z najtrudniejszych wyzwań rajdowego sezonu. Zaplanowano 20 odcinków specjalnych o łącznej długości 303.1 km. W piątek, pierwszego dnia realnych zmagań kierowcy mają do pokonania 127,04 km i aż 8 odcinków specjalnych. Oto jak poszło kierowcom na poszczególnych dzisiejszych etapach. Największym pechowcem jest nasz kierowca Kajetan Kajetanowicz. Szkoda.

OS1 Filigosu – Sa Chonchedda – Ott Tänak

Ott Tänak i Martin Järveoja, jadą Hyundaiem i20 Coupé WRC (fot. wrc.com)

Pierwszy odcinek specjalny Rajdu Sardynii najszybciej, w czasie 13:08,3 pokonała załoga Estończyków w składzie Ott Tänak i Martin Järveoja, jadą Hyundaiem i20 Coupé WRC, ale tuż za nimi są dwie Toyoty Yaris WRC. O 1,6 sekundy wolniej ten etap pokonał zespół Rovanperä/Halttunen z Finlandii, na trzecim miejscu ze stratą 9,6 s do lidera na mecie etapu zameldował się aktualny lider klasyfikacji WRC: zespół Ogier/Ingrassia – także Yarisem WRC. Jedyna polska załoga w składzie Kajetanowicz / Szczepaniak jadąca w klasie WRC3 Škodą Fabią Evo zajęła po tym etapie 16 pozycję wśród wszystkich załóg i doskonałą, drugą pozycję w WRC3 (strata zaledwie 0,7 s do liderujących na razie w WRC3 Rossela i Corii w Citroënie C3). Trzymamy kciuki za naszych! Przypominamy tylko, że Kajto jest w świetnej formie, w swojej klasie wygrał w Chorwacji i w Portugalii, czy będzie hat-trick?

OS2 Terranova 1 – znowu Ott Tänak

Znakomity przejazd Kajetanowicza! 3. OS-a pokonał w Sardynii najszybciej w klasie WRC3. Po tym odcinku został liderem! (fot. wrc.com)

Drugi z dzisiejszych etapów także należał do Estończyków w Hyundaiu, Tänak i Järveoja pokonali ten odcinek w czasie 9:15,8. Tuż za nimi wciąż dwie Toyoty Yaris WRC, jedynie ich kierowcy: Ogier i Rovanperä zamienili się miejscami. Tym razem to Seb Ogier zameldował się na mecie odcinka tuż za Tänakiem (1,4 s straty), a Fin linię kończącą odcinek pokonał w czasie zaledwie o sekundę krótszym. Ale oderwijmy się do topowej klasy WRC, bo bardzo ciekawe rzeczy dzieją się w WRC3. Jako pierwsi w tej klasie aut na mecie pierwszej tego dnia pętli w Terranova zameldowali się Polacy! Kajetanowicz i Szczepaniak pokonali odcinek w czasie 9:54,2, co okazało się rezultatem lepszym o 0,5 sekundy od drugiej, hiszpańskiej tym razem załogi (Lopez / Vallejo – także w Škodzie). Ponieważ wiceliderzy pierwszego dzisiejszego odcinka (Rossel i Coria w Citroënie C3) przyjechali tym razem na 4. miejscu, liderem Rajdu Sardynii po dwóch etapach w klasie WRC3 zostają Polacy – trzymamy kciuki jeszcze mocniej!

OS3 Filigosu – Sa Chonchedda 2 – Estończycy nie odpuszczają

Kolejny piątkowy etap Rally Italia Sardegna także należał do Hyundaia i Estończyków. Tänak i Järveoja pokonali ten odcinek specjalny w czasie 12:57,4 i tylko trzem załogom udało się zmieścić w limicie 13 minut. Tänak zwiększył przewagę nad Toyotami, a Hyundai ma jeszcze jeden powód do radości, bo na drugiej pozycji (strata 1,2 s.) metę przekroczyli Hiszpanie (załoga Sordo/Rozada) – także jadący Hyundaiem i20 Coupé WRC. Honor ekipy Toyoty broni Rovanperä, który zajmując trzecie miejsce na tym odcinku (strata 2 s.) był ostatnim kierowcą, który zmieścił się w czasie poniżej 13 minut. Polska załoga Kajetanowicz / Szczepaniak pokonała ten etap w czasie 13:44,4 co dało jej w tym odcinku drugą lokatę (strata 1,8 s do Rossela w Citroënie C3) i spadek w generalce WRC3 także na drugą pozycję. Kibicujemy dalej! A poniżej jeszcze wideopodsumowanie pierwszych trzech odcinków specjalnych tegorocznego Rajdu Sardynii:

OS4 Terranova 2 – jeszcze raz Ott Tänak

Lider klasyfikacji WRC – Seb Ogier jedzie szybko, ale na razie ustępuje Estończykom (fot. wrc.com)

Druga tego dnia pętla w Terranova ponownie najszybciej pokonana przez estońską załogę z czasem 9:05,9. Hyundai znowu się cieszy bo i na drugim miejscu uplasowała się załoga w południowokoreańskim aucie: Sordo uzyskał czas o 1,4 s gorszy od Estończyków. Na mecie czwartego dziś etapu jako trzeci zameldował się Seb Ogier w Toyocie Yaris WRC. Jak sytuacja Polaków w klasie WRC3? Kajetanowicz i Szczepaniak nie odpuszczają i ten etap kończą na trzeciej pozycji w swojej kategorii z czasem 3,5 s gorszym od Rossela w Citroënie C3, który pokonał tego OS-a w czasie 9:35 i wciąż pozostaje liderem w WRC3.

OS5 Tempio Pausania 1 – w WRC Tänak

Kolejny niezły przejazd Kajetanowicza! W klasie WRC3 Polak zajął trzecie miejsce tracąc 3 sekundy do hiszpańskiej ekipy Solans/Sanjuan i 2,2 sekundy do drugiego na mecie Lopeza i Vallejo. Ważniejsze jest to, że był szybszy od swojego głównego konkurenta – Francuza Rossela – o 9,7 sekundy. Tym samym w generalce WRC3 Polacy znowu wskakują na pozycję lidera rajdu! Jeżeli chodzi o królewską kategorię WRC, Estończycy wciąż nie odpuszczają – 5. wygrany odcinek specjalny Rajdu Sardynii należy do nich. Pokonali go w czasie 10:00,5 – to o 4,9 s szybciej od drugiego Sebastiena Ogiera, trzeci na mecie tego odcinka zameldował się Neuville z czasem 5,7 s gorszym od Estończyków.

OS6 Erula – Tula 1 – A jednak zmiana! Dani Sordo!

Dani Sordo
Przerwana dominacja Tänaka – tym razem najlepszy okazał się Dani Sordo – też w Hyundaiu (fot. wrc.com)

11:25,3 sekundy. To czas wykręcony w szóstym odcinku specjalnym Rajdu Sardynii przez Otta Tänaka. Tym razem to jednak nie wystarczyło! Czasem o 1,8 s. lepszym wykazał się Dani Sordo. Dla Hyundaia to nie problem, bo ekipa Sordo i Rozada także jeździ i20 Coupe WRC. Za Tänakiem o 5,5 s. później ten etap pokonał Seb Ogier. W klasie WRC3 najlepiej ten etap przejechał największy konkurent Kajetanowicza – Rossel. Francuska ekipa uzyskała czas 11:51,4 sekundy, Polacy przejechali ten odcinek w czasie 1,8 sekundy dłuższym. Co to oznacza? Że w generalnej klasyfikacji w WRC3 to wciąż Kajto jest liderem!

OS7 Tempio Pausania 2 – znowu Dani Sordo, ale w generalce wciąż Tänak

Przedostatni odcinek specjalny piątkowych zmagań Rajdu Sardyni ponownie najszybciej przejechał Dani Sordo, uzyskując czas 9:48,5 sekundy. Za nim, z czasem dłuższym o zaledwie 0,3 s. uplasowali się znajdujący dziś w znakomitej formie Estończycy. 3,5 sekundy za Hiszpanami na mecie zameldował się Elfyn Evans w Toyocie Yaris. Tymczasem w WRC3 są bardzo dobre wiadomości! Kajetanowicz i Szczepaniak wykręcili czas 10:12,6 sekundy, co oznacza, że przejechali ten odcinek specjalny najszybciej w swojej kategorii. Dystans do drugiego na mecie tego OS-a Rossela wzrósł o 5,2 sekundy.

OS8 Erula – Tula 2

W piątkowych zmaganiach więcej szczęścia miał Yohan Rossel – to Francuz wygrał dziś w WRC3, Kajetanowiczowi zabrakło jednego kilometra… (fot. wrc.com)

Ostatni, ósmy odcinek specjalny piątkowych zmagań Rajdu Sardynii najszybciej pokonało… dwóch kierowców, którzy uzyskali identyczny czas 11:10,4 sekundy. To Dani Sordo i Thierry Neuville – obaj jadący Hyundaiami i20 Coupé WRC. A trzecie miejsce – również dla Hyundaia – zalicza rewelacja tego dnia Rajdu Sardynii, czyli Ott Tänak i Martin Järveoia. Estończycy dotarli na metę ostatniego dzisiejszego etapu w czasie o 5,6 sekundy dłuższym. Seb Ogier potrzebował jeszcze dodatkowych 0,9 sekundy. Różnice są minimalne. A jak wygląda sytuacja w WRC3? Jest niedobrze! Po 13,2 km ostatniego dzisiejszego etapu Kajetanowicz się zatrzymał i nie dotarł do mety. Co za pech! Zaledwie kilometr przed metą odcinka Polak wyjechał zbyt szeroko w lewym zakręcie i Škoda Fabia Evo utknęła w rowie. Samochód nie jest uszkodzony, ale zwycięstwo pierwszego dnia przepadło. Kibicujemy Kajetanowiczowi dalej! Jutro też jest dzień.

Total
1
Shares