Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rejestracje aut w październiku 2020 – rynek

Październik 2020 wciąż jest słabszy od tego w ubiegłym roku, ale aut nowych zarejestrowano więcej niż we wrześniu br.
Rejestracje aut

Zgodnie z analizą danych zawartych w bazie CEPiK przygotowaną przez IBRM Samar liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 tony spadła w październiku 2020 roku w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Z drugiej jednak strony liczba rejestracji w ostatnim miesiącu była wyższa od tej odnotowanej we wrześniu 2020 r.

Gdy przyjrzymy się danym dokładniej, okaże się, że w październiku 2020 roku zarejestrowano w naszym kraju 45 504 samochody osobowe i dostawcze o DMC do 3,5 tony. Jest to o 13,69% (liczbowo: o 7217 szt.) mniej niż rok wcześniej, ale o 5,28% (o 2283 szt.) więcej niż we wrześniu 2020 roku.

Rejestracje nowych aut w październiku 2020
Rejestracje nowych aut w październiku 2020 (źródło: IBMR Samar – wykres interaktywny: Infogram)

Gdy porównamy skumulowane dane sprzedaży aut w miesiącach styczeń – październik, to obecny rok pandemii jest pod tym względem o 133 639 aut gorszy od analogicznego okresu w 2019. Zarejestrowano w tym roku 380 974 szt. aut. Spadek dotyczy wszystkich najpopularniejszych dziesięciu marek aut w Polsce. Marką, która odnotowała największy regres rok do roku jest Dacia – aż o 40,79%.

W przypadku aut osobowych najpopularniejszą marką października 2020 okazała się Toyota, która wyprzedziła Škodę i Volkswagena. Wśród aut dostawczych do 3,5 tony liderem jest Renault. Jeżeli chodzi o konkretne modele nowych, zarejestrowanych aut osobowych, to w październiku największą liczbą rejestracji może pochwalić się Škoda Octavia – wśród dostawczaków najpopularniejszy jest Renault Master.

Rejestracje nowych aut w październiku 2020
Rejestracje nowych aut w październiku 2020 z podziałem na pojazdy prywatne i firmowe (źródło: IBRM Samar, wykres interaktywny: infogram)

Wynik analizy danych przygotowany przez IBRM Samar pozwala też spojrzeć na rejestracje z podziałem na auta prywatne i firmowe. Dobry wynik Skody Octavii to zasługa przede wszystkim zakupów flotowych – to właśnie firmy ten model rejestrowały w ostatnim miesiącu najczęściej. Z kolei prywatni nabywcy najczęściej decydowali się na model Toyota Yaris.

Jeżeli chodzi o auta osobowe marek premium, to największą liczbą rejestracji w październiku 2020 roku może pochwalić się Audi, które dosłownie “o włos” (o 14 egzemplarzy) wyprzedziło Mercedesa – podium marek premium zamyka BMW. Jeżeli chodzi o konkretne modele to klienci najczęściej rejestrowali Audi Q5, na drugim miejscu uplasowało się Volvo XC60, na trzecim BMW serii 3. Gdy spojrzymy na rezultaty aut premium od początku 2020 roku, to najpopularniejszym i najliczniej rejestrowanym modelem w 2020 roku wciąż pozostaje ze znaczną przewagą nad konkurentami Volvo XC60.

Total
0
Shares