Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Renault będzie współpracować z Geely – nowa spółka joint venture

Geely rośnie w siłę i skutecznie współpracuje z coraz większą liczbą graczy w branży motoryzacyjnej. Nowa spółka z Renault.
Renault
Recykling po francusku, czyli “fabryki samochodów używanych” Renault i Stellantis (fot. nitpicker / Shutterstock)

Renault to doskonale znana nam marka, Geely – już mniej. Ale ten chiński koncern jest największym producentem (pod względem wielkości sprzedaży) samochodów w Chinach. Celem Renault jest wzmocnienie swojej pozycji na rynkach azjatyckich, a korzyścią dla chińskiego potentata motoryzacyjnego będzie możliwość – zdobycia wiedzy na temat produkowania aut hybrydowych – bo właśnie takie modele sygnowane symbolem francuskiej marki będą produkowane w chińskich fabrykach należących do Geely.

Renault zabezpiecza dostawy litu

Renault od czasu ubiegłorocznego rozstania z inną chińską marką – Dongfeng – miało problem z dotarciem do klientów z najliczniejszego pod względem populacji kraju świata. Trudno nie zauważyć, że to potężny rynek zbytu. Jak dokładnie ma przebiegać współpraca Renault i Geely w ramach nowej spółki joint venture? Chiński partner bierze na siebie produkcję aut ze znaczkiem Renault i z hybrydowym napędem oraz łańcuch dostaw, natomiast Renault ma odpowiadać za sprzedaż i marketing.

Umowa pomiędzy Geely i Renault przewiduje, że w Chinach będą powstawać hybrydowe modele Renault – na zdjęciu Renault Clio E-Tech Hybrid (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Współpraca pomiędzy chińskim koncernem a Renault ma przebiegać podobnie jak już istniejące joint venture pomiędzy Geely a Daimlerem. Na mocy tego porozumienia Chińczycy produkują w Chinach modele aut marki Smart na lokalny, chiński rynek. Pamiętajmy jednak by nie utożsamiać słowa “lokalny” ze słowem “mały” – populacja Chin jest wyższa niż całej Unii Europejskiej. Trzykrotnie wyższa.

Jednak choć znany jest fakt współpracy Renault i Daimlera (np. w tworzeniu aut Klasy-T czy dostawczego Citana, będącego de facto klonem Renault Kangoo, tyle, że z gwiazdą na masce), to spółki Geely – Daimler oraz Geely – Renault nie mają ze sobą nic wspólnego (poza tym, że w obu działa chiński koncern).

Test techniczny – jak działa napęd hybrydy e-Tech na przykładzie Renault Captur

Total
0
Shares