Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rimac to coraz bardziej Porsche

Rimac (fot. Rimac)
Rimac (fot. Rimac)

W miniony piątek Rada Nadzorcza Porsche AG zgodziła się na zwiększenie udziałów producenta w Rimac Automobili – z 15 do 24 procent. Ta chorwacka firma opracowuje i produkuje zaawansowane technicznie komponenty dla segmentu elektromobilności, w tym wysokowydajne zespoły napędowe oraz systemy akumulatorów.

Rimac wytwarza też supersportowe samochody z napędem elektrycznym. Jako inwestor Porsche wspiera młodą firmę z branży technologii i sportowych aut od 2018 r. We wrześniu 2019 r. producent ze Stuttgartu-Zuffenhausen zwiększył swoje udziały w Rimac Automobili do 15 proc. Ostatnie podwyższenie kapitału stanowi rozszerzenie tego strategicznego partnerstwa – Porsche inwestuje w chorwacką firmę dodatkowe 70 mln euro. Oznacza to, że będzie miało 24 proc. udziałów, bez sprawowania kontroli nad przedsiębiorstwem.

Mate Rimac (fot. Rimac)
Mate Rimac (fot. Rimac)

Historia Rimac

Mate Rimac założył firmę nazwaną własnym nazwiskiem w 2009 r., w wieku zaledwie 21 lat. Od dawna miał już wtedy wizję supersportowego samochodu z napędem elektrycznym – wizję, która towarzyszyła mu jeszcze w czasie szkoły i studiów. Obecnie jego firma z siedzibą w Sveta Nedelja koło Zagrzebia zatrudnia prawie tysiąc osób. Rimac projektuje, opracowuje i produkuje elektryczne hipersamochody o mocy dochodzącej do 2000 KM i prędkości maksymalnej przekraczającej 400 km/h. Ponadto dostarcza rozwiązania techniczne oraz układy kilku znanym producentom aut elektrycznych.

Lutz Meschke, wiceprezes zarządu i członek zarządu Porsche AG ds. finansów oraz IT

Rimac ma doskonałe kompetencje, jeśli chodzi o rozwiązania prototypowe oraz małe serie (produkcyjne). Cenimy Mate Rimaca i jego zespół jako ważnych partnerów, zwłaszcza jeśli chodzi o wspieranie nas w rozwoju komponentów. Rimac jest na dobrej drodze, aby stać się kluczowym dostawcą Porsche i innych producentów w segmencie zaawansowanych technologii. Porsche złożyło już firmie swoje pierwsze zamówienia na opracowanie wysoce innowacyjnych, seryjnych komponentów. Mate Rimac inspiruje nas swoimi innowacyjnymi pomysłami. Z kolei jego firma korzysta z naszego know-how w zakresie produkcji i wiedzy metodologicznej w zakresie rozwoju”.

Lutz Meschke (fot. Porsche)
Lutz Meschke (fot. Porsche)

Mate Rimac, założyciel firmy, z zadowoleniem przyjął decyzję o zwiększeniu zaangażowania Porsche:

Porsche okazuje nam wielkie wsparcie od 2018 r. Uważamy to za prawdziwy przywilej – że jedna z najsłynniejszych marek samochodów sportowych na świecie jest częścią Rimaca” – powiedział. „Jesteśmy dumni, że możemy razem pracować nad ekscytującymi, zelektryfikowanymi produktami. Ponieważ do grona klientów Rimac należy wielu producentów samochodów z całego świata, zarówno dla nas, jak i dla Porsche ważne jest, byśmy pozostali firmą całkowicie niezależną. Partnerstwo z Porsche pomaga nam rozwijać się i rosnąć – co jest korzystne dla wszystkich naszych klientów”.

Total
0
Shares