Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rolls-Royce Spectre – pierwszy Rolls-Royce z napędem elektrycznym

Rolls-Royce Spectre, pierwszy, w pełni elektryczny, jeszcze bardziej luksusowy, bezkompromisowy ma rozpocząć nową erę brytyjskiej marki.
Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre (fot. materiały prasowe producenta)

Torsten Müller-Ötvös, CEO Rolls-Royce ogłosił dziś pierwsze, w pełni elektryczne auto tej ekskluzywnej, brytyjskiej marki. Pierwsze kadry prezentują na razie zamaskowany prototyp, a na gotowy produkt najbogatsi klienci kochający motoryzację będą musieli poczekać do IV kwartału 2023 roku. Już teraz jednak mogą nabrać pewności, że warto będzie czekać.

Nowy Rolls-Royce Ghost – auto doskonałe? Jeździliśmy i znamy odpowiedź

Rolls-Royce Spectre to pierwszy, w pełni elektryczny model tej hiperluksusowej marki motoryzacyjnej. Jest też pierwszym, który napędzi elektromobilną rewolucję w najwyższych sferach. Szef marki oprócz nowego modelu ogłosił również, że do 2030 roku wszystkie samochody Rolls-Royce’a będą napędzane wyłącznie silnikami elektrycznymi.

Rolls-Royce Spectre (fot. materiały prasowe producenta)

Dlaczego zatem już teraz zapowiedziano ten model? Okazją ku temu wydarzeniu jest rozpoczęcie właśnie dziś testów drogowych pierwszego luksusowego “elektryka” brytyjskiej marki. Według planów testowy i zamaskowany pojazd (widoczny na zdjęciach) ma pokonać 2,5 mln km, co ma być symulacją 400 lat użytkowania.

Rolls-Royce Spectre (fot. materiały prasowe producenta)

Torsten Müller-Ötvös, CEO Rolls-Royce powiedział: “Ten dzień jest najznaczniejszym dniem w historii Rolls-Royce Motor Cars od 4 maja 1904 roku. Wówczas doszło do pierwszego spotkania założycieli naszej marki, Charlesa Rollsa oraz Sir Henry’ego Royce’a, podczas którego panowie ustalili, że razem stworzą ‘najlepszy samochód na świecie’.

Dziś, po 117 latach, z dumą ogłaszam, iż Rolls-Royce rozpocznie program testów drogowych nowego, wyjątkowego produktu, który wyniesie na nowy poziom światową rewolucję elektromobilności i wyda na świat pierwszy – i najlepszy – superluksusowy samochód w tym segmencie.

Charles Rolls przewidział elektryczną przyszłość motoryzacji. W kwietniu 1900 roku miał do czynienia z samochodem z silnikiem elektrycznym i uznał ten napęd za idealny. Rolls powiedział ‘Samochód elektryczny jest perfekcyjnie cichy i czysty.’

Pierwszy elektryczny samochód luksusowej marki wejdzie na rynek w IV kwartale 2023 roku (fot. materiały prasowe producenta)

Faktem jest, że sir Charles Rolls z autami elektrycznymi miał do czynienia już na pocz. XX wieku, wszak samochody elektryczne były pierwszymi samochodami w ogóle, a na przełomie XIX i XX wieku wcale nie było pewne, która z technologii napędów na długie lata zdominuje światowy rynek. Dziś wiemy już, że dni napędów spalinowych są już policzone, a technologia napędów elektrycznych na tyle obiecująca, że również marka, która nie uznaje żadnych półśrodków zaproponowała model z bezemisyjnym i cichym napędem.

Total
0
Shares