Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ruszasz nad Bałtyk? Pamiętaj o utrudnieniach

Kierunek nad Bałtyk to jeden z bardziej obleganych w sezonie wakacyjnym. Dane GDDKiA pozwalają ocenić, kiedy spodziewać się zatorów i gdzie.
nad Bałtyk
(fot. GDDKiA)

Wakacje w pełni, wielu z nas ruszy nad Bałtyk, także własnym autem. O czym warto pamiętać planując podróż, które trasy będą najbezpieczniejsze? Gdzie należy spodziewać się utrudnień?

Nad Bałtyk, którędy?

Ruch wakacyjny na S3-S6 w rejonie węzła Szczecin Dąbie
Ruch wakacyjny na S3/S6 w rejonie węzła Szczecin Dąbie (fot. Mateusz Grzeszczuk / GDDKiA)

Kierowcy wybierający się na Pomorze Zachodnie z południa Polski i centrum kraju powinni wybierać drogę ekspresową S3 oraz DK11. W województwie pomorskim optymalna trasa to autostrada A1, która w wakacje jest bezpłatna (dotyczy to w weekendy również koncesjonowanego odcinka pomiędzy Toruniem, a Gdańskiem).

W samym pasie nadmorskim ruch rozprowadzany jest drogą krajową nr 6, która już w ponad połowie swojej długości spełnia standardy drogi ekspresowej. Według danych GDDKiA te właśnie trasy w pasie nadmorskich wyróżniają się znaczną sezonowością ruchu. Na przykład na trasie S3 w rejonie Goleniowa, pomiar z soboty wykazał 65 tysięcy pojazdów na dobę. To 2-2,5 raza więcej niż ruch, jaki odbywa się tą trasą w okresie jesienno-zimowym. Podobnie sytuacja wygląda na trasie A1 na południe od Gdańska. Co widać szczególnie w weekendy, kiedy autostrada jest całkowicie za darmo. Wówczas ruch przekracza 46 tys. pojazdów, podczas gdy poza sezonem to ok. 20-30 tys. pojazdów.

Newralgiczne punkty i czas w województwie pomorskim

Węzeł Gdańsk-Południe, budowa obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (fot. GDDKiA)

Wybierając się nad Bałtyk, w pomorskie, celujmy by unikać godzin porannych (7-9) i popołudniowych (15-18), wówczas ruch jest największy. Jeżeli chodzi o utrudnienia, kierowcy powinni zwrócić uwagę na przebudowę węzła Gdańsk Południe (w związku z budową Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej). W przypadku węzłów Gdańsk Osowa – Gdańsk Owczarnia utrudnienia występuję wyłącznie w dni robocze w godzinach nocnych (19-5), co jest spowodowane budową ekranów akustycznych. Poza tymi godzinami ruch odbywa się w normalnym przekroju 2×2 w każdym kierunku.

Nad Bałtyk – utrudnienia w zachodniopomorskiem

Nad Bałtyk - Budowa S3 Świnoujście-Troszyn
Budowa S3 Świnoujście-Troszyn (fot. Mateusz Grzeszczuk / GDDKiA)

Najbardziej obciążona ruchem w regionie jest droga S3, zwłaszcza jej wspólny przebieg z drogą S6 od węzła Klucz do węzła Goleniów Północ. W weekendy tworzą się zatory i spowolnienia ruchu. Z taką sytuacją mamy do czynienia w drodze nad morze w godzinach popołudniowych w piątek oraz od godziny 10 do 15 w sobotę. W niedzielę jest czas powrotów i od godziny 11 do godziny 16 można również spodziewać się problemów z przejazdem. Jeżeli wybierzemy inną porę dnia, to będziemy mogli przez ten odcinek przejechać płynnie i bez większych problemów.

Podobnie wygląda kwestia przejazdu DK11 nad morze, tu, według danych GDDKiA newralgicznym punktem są Bobolice oraz przejazd przez Koszalin. W weekendy tworzą się zatory. W przyszłości sytuację w regionie poprawi oddanie jeszcze w tym roku do użytku trasy S11 Koszalin-Bobolice.

Na najbardziej północnym odcinku DK3 Świnoujście – Troszyn, trwa budowa ostatniego brakującego odcinka drogi ekspresowej S3. Występują utrudnienia związane z robotami i w wielu miejscach są tymczasowe organizacje ruchu. Kierowcy powinni zachować tu szczególną ostrożność. Organizacja ruchu na tym odcinku będzie się jeszcze wielokrotnie zmieniała.

Nad Bałtyk – nie tylko z nawigacją

Interaktywna mapa GDDKiA informuje o pracach drogowych (źr. GDDKiA)

Dziś korzystanie z nawigacji samochodowych jest powszechne, natomiast planując dłuższą, wakacyjną podróż po Polsce, warto również sprawdzić planowaną trasę pod kątem utrudnień na trasie wynikających z planowanych i już prowadzonych prac przez drogowców i nie tylko. Mapę przedstawiającą wszystkie aktualne utrudnienia na głównych szlakach w Polsce znajdziesz na interaktywnej mapie udostępnionej przez GDDKiA.

Total
0
Shares