Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rynek aut elektrycznych w Europie. Na czele Renault

W Ameryce “rządzi” Tesla, w Europie – Renault. Mowa o elektromobilności. Graczy na tym rynku jednak przybywa.
Renault Zoe

W Stanach Zjednoczonych jeżeli chodzi o elektromobilność mamy jednego, wyraźnego lidera – to oczywiście Tesla. A jak jest w Europie? Tesla jest popularna w Norwegii, ale bogata Norwegia to nie cała Europa. Gdy spojrzymy całościowo na rynek Europejski marką, która ma największy kawałek tortu zwanego “rynkiem aut elektrycznych” jest francuskie Renault.

Tylko w tym roku do końca września, Francuzi sprzedali na naszym kontynencie 71 138 samochodów elektrycznych, a od momentu debiutu pierwszego masowo produkowanego elektryka w gamie producenta znad Sekwany (w 2010 roku) do rąk nabywców trafiło ponad 325 tysięcy aut z silnikiem elektrycznym.

Renault Zoe
Renault Zoe (fot. Renault)

Gdy spojrzymy na dane tegoroczne, od stycznia do września 2020 roku w Europie nabywców znalazło 427 352 samochody elektryczne, to oznacza, że francuski koncern z 16,7-procentowym udziałem jest liderem elektromobilnego rynku na Starym Kontynencie.

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem francuskiego producenta jest Renault Zoe. Spośród 71 138 egzemplarzy aut elektrycznych sprzedanych w 2020 roku do września br. aż 64621 sztuki to właśnie to auto. Tym samym model Zoe okazał się też najpopularniejszym elektrykiem w tym roku w całej Europie, a udział tego modelu w ogólnej liczbie sprzedanych aut z napędem elektrycznym przekroczył 15 procent. Na drugim miejscu za modelem Renault Zoe uplasował się wspomniany już wcześniej amerykański producent z autem Tesla Model 3.

Renault Zoe
Renault Zoe to najpopularniejszy elektryczny samochód w Europie w 2020 roku (fot. Renault)

Również w przypadku lekkich samochodów dostawczych z napędem elektrycznym Renault chwali się, że model Kangoo Z.E. jest w tym roku liderem rynku tych aut zarówno we wrześniu, jak i w całym 2020 roku.

Od elektromobilności nie uciekniemy, bez względu na to, jakie mamy poglądy na ten temat. Od 2022 roku Renault deklaruje, że wszystkie nowe modele wytwarzane przez francuski koncern oferowane będą również w wersji elektrycznej lub przynajmniej zelektryfikowanej (hybrydy, hybrydy plug-in). Wspominaliśmy już w naszym serwisie o wizji elektromobilności wg francuskiego producenta (“Renault Megane eVision – wizja bliskiej przyszłości“). Francuzi chcą mieć w portfolio również auto elektryczne, które będzie po prostu przystępne cenowo – o tym również już pisaliśmy “Dacia Spring Electric – będzie tani elektryk”.

Renault Zoe
Renault Zoe (fot. Renault)

Najpopularniejszy dziś samochód elektryczny w Europie – Renault Zoe – jest dostępne w oficjalnym cenniku francuskiej marki w Polsce od kwoty 135 900 zł za wersję Life. Oprócz tego dealerzy marki powinni jeszcze dysponować ograniczoną ilością nowych modeli Zoe z rocznika 2019 w cenie od 118 900 zł.

Total
0
Shares