Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Sąd skaże kierowcę Tesli, która potrąciła człowieka na pasach

Jechał na autopilocie, potrącił pieszego. Prokuratura oskaraża kierowcę o nieumyślne spowodowanie śmierci.
Kierowca Tesli oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci (fot. Tesla)
Kierowca Tesli oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci (fot. Tesla)

Jak podaje The Washington Post, kierowca Tesli został oskarżony o przejechanie człowieka na pasach. Sąd nie obwinia autopilota, który był włączony podczas wypadku, tylko właściciela pojazdu. Prawdopodobnie jest to pierwsza sytuacja, w której w wyniku błędu komputera zostanie ukarany człowiek.

Ostatnio wspominaliśmy o wadliwym asystencie hamowania Tesli:

Zarzut nieumyślnego spodowania śmierci dla kierowcy Tesli

Właściciel Tesli zostanie przez prokuraturę postawiony przed zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci. Organy śledcze potwierdzają użycie autopilota, ale nie wpływa to na akt oskarżenia. Wyjaśnione jest, że za bezpieczne kierowanie samochodem odpowiada zawsze kierowca. Homologacja autopilota Tesli nie obejmuje całkowitego zdjęcia rąk z kierownicy i odwrócenia uwagi od drogi. Jest to w dużej mierze “tylko system wspomagający“.

Prokuratura też prawdopodobnie nie zrzuca winy na autopilota, ponieważ mogłoby to wzbudzić kontrowersje. Wygrana sprawa siłą rzeczy byłaby też atakiem w stronę Tesli. Oznaczałaby też, że kierowcy korzystający z systemów asystujących byliby bezkarni w sytuacji wypadku. Każdy samochód z jakimikolwiek wspomagaczami jazdy powinien być i tak kontrolowany w dużej mierze przez prowadzącego pojazd.

Podobną sytuację miał kierowca Tesli w Las Vegas, w 2019 roku. Auto pędzące na autopilocie nie zareagowało na zmianę światła, co skończyło się uderzeniem w Hondę Civic. W Hondzie zginęły dwie osoby, a prokuratura Kalifornijska skierowała sprawę przeciwko kierowcy.

Obecnie jedynym systemem autonomicznej jazdy, pozwalającym warunkowo oderwać uwagę od jezdni, jest homologowany Drive Pilot Mercedesa:

Total
0
Shares