Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochód elektryczny i elektromobilność. 10 najczęstszych pytań. I odpowiedzi

Samochód elektryczny wzbudza coraz większe zainteresowanie. Ludzie poszukują informacji. Nie ma głupich pytań.
Samochód elektryczny
(fot. materiały prasowe SEAT)

Samochód elektryczny wzbudza coraz większe zainteresowanie. Dane rynkowe są jednoznaczne. Popyt na auta elektryczne i zelektryfikowane (hybrydy, hybrydy plug-in) w Europie osiągnął rozmiary niespotykane w historii. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów w trzecim kwartale 2020 sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych na największych rynkach Europy wzrosła o 121 proc. Wcześniej również my, powołując się na dane JATO Dynamics informowaliśmy was o dynamicznym trendzie elektromobilności.

Nic zatem dziwnego, że informacje na temat elektromobilności są intensywnie poszukiwane przez internautów, którzy wysyłają miliony zapytań do wyszukiwarki internetowej. Prof. Antonio Salinas z Centrum Edukacji Elektromobilności SEAT odpowiada na najpopularniejsze z nich.

Samochód elektryczny – czy każdy jest “automatem”?

Nissan Leaf
Niektórzy producenci zamiast choćby przypominającej tradycyjną gałkę automatycznej skrzyni biegów instalują w kabinie nietypowe manipulatory – na zdjęciu testowany przez nas elektryczny Nissan Leaf (fot. Krzysztof Kaźmierczak / Automotyw.com)

Tak, pojazdy elektryczne nie wymagają skrzyni biegów, jako że są wyposażone w system automatycznego zmniejszania obrotów. Silnik elektryczny zapewnia moc i moment obrotowy, dzięki czemu może napędzać koła bezpośrednio.

Czy pojazdy z napędem hybrydowym typu plug-in również produkowane są bez skrzyni biegów?

Fiat Panda Hybrid
Wnętrze testowanego przez nas Fiata Panda Hybrid – jak widać jest nawet tradycyjna skrzynia manualna do zmiany przełożeń (fot. Krzysztof Kaźmierczak / Automotyw.com)

W przypadku samochodów hybrydowych z napędem typu plug-in, takich jak Leon e-HYBRID (i nie tylko on – dop. red.), podczas jazdy w trybie spalinowym można wybrać między jazdą automatyczną lub użyciem skrzyni biegów. W trybie elektrycznym system zawsze zmniejsza obroty automatycznie.

Czy samochody elektryczne posiadają rurę wydechową?

Mazda MX-30
Testowana przez nas niedawno elektryczna Mazda MX-30 – widzicie z tyłu jakiekolwiek rury? Pełne elektryki ich nie mają (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Pojazdy elektryczne nie potrzebują rury wydechowej, ponieważ podczas ich pracy nie zachodzi proces spalania. Natomiast w pojazdach hybrydowych taki element jest konieczny do poprawnego funkcjonowania zainstalowanego silnika spalinowego.

Czy jednostkę elektryczną można serwisować samodzielnie?

Auto elektryczne podczas ładowania
W zasadzie obsługa auta elektrycznego przez użytkownika sprowadza się do jego ładowania i ewentualnie uzupełniania płynu do spryskiwaczy (fot. Shutterstock)

Nie. Nie jest to ani konieczne, ani zalecane. Elementy układu elektrycznego zostały oznaczone kolorem pomarańczowym – powinny być dotykane wyłącznie przez specjalistę.

Czy ogrzewanie i oświetlenie w samochodzie mają wpływ na żywotność akumulatora?

Akumulator samochód elektryczny
Akumulator auta elektrycznego – bogato korzystasz z pokładowych funkcji komfortu? One też potrzebują energii (fot. Shutterstock)

W pojeździe elektrycznym każdy element zasilany jest energią magazynowaną w akumulatorze – od silnika, przez ogrzewanie, wewnętrzne i zewnętrzne światła, aż po odtwarzacz muzyki. Dlatego każda uruchomiona funkcja wpływa na poziom naładowania. W trybie elektrycznym w samochodzie hybrydowym sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Natomiast w trybie spalinowym energia czerpana jest ze spalania benzyny, dzięki czemu można zaoszczędzić skumulowaną energię elektryczną.

Czy wersje elektryczne i hybrydowe modelu zapewniają mniej miejsca pasażerom wewnątrz niż spalinowe warianty?

Volkswagen ID.3 w garażu
Zbudowany od podstaw jako samochód elektryczny Volkswagen ID.3 przy gabarytach auta kompaktowego oferuje dużo przestrzeni wewnątrz i w komorze bagażnika (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Gdy producent z góry zakłada, że projektowany przez niego model będzie dostępny z napędem elektrycznym, na akumulator przeznacza miejsce pod podłogą. Takie rozwiązanie umożliwia stworzenie bardziej przestrzennego wnętrza. W samochodach hybrydowych typu plug-in akumulator znajduje się w dostępnych przestrzeniach zewnętrznych, a do tego jest mniejszy. Dzięki temu zasadniczo nie wpływa na wymiary kabiny pasażerskiej.

Czy deszcz może doprowadzić do awarii elektrycznego układu napędowego?

Mazda MX-30
Krople deszczu na aucie elektrycznym, podobnie jak na spalinowym, mogą co najwyżej podkreślić dbałość właściciela o pojazd – na zdjęciu tylna lampa testowanej przez nas elektrycznej Mazdy MX-30 w kroplach deszczu na nawoskowanej powierzchni (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Nie, nie ma takiego ryzyka. System wysokiego napięcia jest wystarczająco osłoniony i izolowany, aby zagwarantować całkowite bezpieczeństwo. Wiele rozwiązań chroniących układ napędowy zainstalowano bezpośrednio w jednostce sterującej akumulatorem. Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii, jest on automatycznie wyłączany.

Czy zbiornik paliwa jest mniejszy w samochodzie hybrydowym typu plug-in?

BMW X3
Zbiornik paliwa nie musi być mniejszy, ale w przypadku hybryd zbudowanych na bazie auta stricte spalinowego – jak testowane przez nas BMW X3 xDrive30e, czyli hybryda plug-in – należy liczyć się z mniejszym bagażnikiem, baterie, gdzieś muszą się znaleźć (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Niekoniecznie. Zwykle ma trochę mniejszą pojemność, lecz ze względu na to, że pojazd jest bardziej wydajny i posiada tryb elektryczny, całkowity zasięg pozostaje zazwyczaj taki sam jak w wersji spalinowej. W hybrydowym wariancie SEAT-a Leona zbiornik paliwa ma pojemność aż 40 litrów, co udało się osiągnąć poprzez przeprojektowanie jego kształtu. Został także umieszczony pod bagażnikiem, dzięki czemu obok zmieścił się również akumulator trakcyjny.

Na co należy zwrócić uwagę podczas ładowania baterii?

Stacja ładowania
Ładowanie każdego auta elektrycznego jest banalnie proste. I nie ochlapiesz się paliwem (fot. Shutterstock)

Proces ładowania akumulatora jest tak prosty i bezpieczny, jak podłączenie do prądu jakiegokolwiek urządzenia wykorzystywanego na co dzień w domu. Należy jedynie pamiętać o niektórych koniecznych czynnościach, takich jak zablokowanie drzwi lub zaciąganie hamulca postojowego. Informacji o statusie ładowania dostarczają wskaźniki świetlne – wskazują, czy ładowanie trwa, czy już się zakończyło.

Samochód elektryczny – czy wymaga dodatkowej konserwacji?

Serwis Opon
Czy elektryk, czy benzyniak, czy ropniak – opony zmieniasz w każdym, prawda? (fot. Shutterstock)

Nie, elektryczny układ napędowy, zarówno w samochodach hybrydowych, jak i całkowicie elektrycznych nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Natomiast konserwacja silnika spalinowego przebiega zgodnie ze standardowym harmonogramem. Warto jednak dodać, że taki silnik w pojazdach hybrydowych wykorzystywany jest zamiennie z akumulatorem, a zatem rzadziej. Dzięki temu dłużej pozostaje w dobrym stanie.

Total
0
Shares