Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochody elektryczne. Ich liczba w Polsce rośnie – dane za styczeń 2021

Hyundai Kona Electric
(fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Analiza danych bazy CEPiK przeprowadzona przez ekspertów IBRM Samar wskazuje, że z końcem stycznia liczba zarejestrowanych w Polsce aut elektrycznych zbliżyła się do 21 tysięcy egzemplarzy. Mowa o pojazdach elektrycznych i zelektryfikowanych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

47,8 proc. zelektryfikowanego, polskiego parku maszynowego na kołach stanowią w pełni elektryczne auta. Z końcem stycznia 2021 roku było ich dokładnie 10 010 sztuk. W sumie wszystkich pojazdów zelektryfikowanych, które poruszają się po drogach naszego kraju jest już 20 959. Z tego 10 949 egzemplarzy to hybrydy plug-in. Tym co pokazuje jak silna jest dynamika trendu elektromobilności jest liczba aut z wtyczką zarejestrowanych w ubiegłym roku – było to 9987 sztuk. Oznacza to, że niemal połowa wszystkich samochodów zelektryfikowanych, które można ładować z gniazdka to auta nowe.

Park aut elektrycznych i PHEV w Polsce (źr. IBRM Samar, wykres interaktywny: Infogram.com)

W Polsce dominują auta kupione bezpośrednio u autoryzowanych dealerów poszczególnych marek. Z salonów na polskie drogi wyjechało aż 15 166 aut, co stanowi 72 proc. wszystkich samochodów z wtyczką zarejestrowanych w Polsce. Pozostałe niespełna 30 proc. to elektryczne lub zelektryfikowane (PHEV) auta używane sprowadzone z zagranicy. Podobnie przedstawiają się proporcje (70% do 30%) jeżeli chodzi o typ właściciela. Większość wtyczkowozów to auta użytkowane przez firmy (14 699 sztuk), pozostałe 6 290 aut znajduje się w rękach prywatnych właścicieli.

Nissan Leaf
Nissan Leaf pozostaje najpopularniejszym pełnym elektrykiem nad Wisłą (fot. Krzysztof Kaźmierczak / Automotyw.com)

Najpopularniejszą marką czysto elektrycznych samochodów w Polsce wciąż jest Nissan. Oczywiście modelem, który pozwolił japońskiej firmie zdobyć tę pozycję jest lubiany Nissan Leaf. Na polskich drogach jeździ obecnie 1814 egzemplarzy tego auta we wszystkich odmianach. Pozostałe miejsca na podium zajmują: BMW i3 (1594 auta) oraz Renault Zoe (652 egzemplarze).

Mitsubishi Outlander PHEV 2020
Mitsubishi Outlander PHEV – najpopularniejsza hybryda plug-in w Polsce (fot. Mitsubishi)

W przypadku hybryd plug-in najpopularniejszym modelem nad Wisłą wciąż pozostaje Mitsubishi Outlander PHEV (981 egzemplarzy), ale doganiają go wersje PHEV BMW serii 3 (900 sztuk). Również ostatnie miejsce podium należy do modelu BMW, tym razem hybryd plug-in z serii 5. Tym samym to właśnie bawarska marka jest najpopularniejszym producentem aut typu hybrydy plug-in jeżdżących po polskich drogach. Analitycy IBRM Samar zwracają też uwagę na systematycznie rosnącą popularność amerykańskiej Tesli. Obecnie zajmuje ona czwarte miejsce z 970 autami. Najpopularniejszym modelem firmy Elona Muska w Polsce nie jest wcale najtańszy Model 3, lecz Tesla Model S – 490 egzemplarzy.

Total
0
Shares